30.11.2018

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya İl Müftülüğünün hafızlığını tamamlayan öğrenciler için düzenlediği Hafızlık İcazet Merasimi törenine katıldı.

Ulu Cami'de düzenlenen icazet töreni, Kuran-ı Kerim okuma yarışması dünya birincisi Ferruh Muştuer tarafından okunan Kur'an tilaveti ile başladı.

Törende Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, hafızlık müessesinin peygamberimizden beri sürdürüldüğünü söyledi.

Kur'an-ı Kerim'in kıyamete kadar muhafaza edileceğini belirten Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı; Kur'anın ayetleri sadece peygamberimiz zamanındaki insanlara indirilmemiştir. Yüce kitabımız kıyamete kadar Cenab-ı Hakk'ın vaadiyle muhafaza edecektir. Kur'an bir takım vasıtalarla muhafaza edilecektir. Buradaki hafızlığını tamamlayan evlatlarımız, Kur'anın muhafaza edilmesine vasıta olmuş olacaklar. Kur'anın hıfz edilmesi kitabi olduğu kadar zihinlerde hıfz edilmesi yoluyla olur. Peygamber efendimizden başlamak üzere Kur'anı başından sonuna ezberleyerek hafız olma şerefine ermiş yüz binlerce, milyonlarca insanlar var. Bu durum, Kur'an-ı Kerim'in mucizevi yönlerine işaret eden önemli hususlardan bir tanesidir. Kur'an-ı ezberlemek en büyük nimetlerden birisidir. Kur'an-ı okuyup, anlamak ve hükümleriyle amel edilmesi gereken bir rehberdir. Kur'ana saygı, onu duvara asmak değildir. Onu duvarda asılı tutmaktan daha çok elimize alıp okumak, hükümleriyle amel etmek, güzel okuyan insanları da dinlemektir. Taha Suresi'ndeki ayette Rabbimiz 'Her kim de benim zikrimden (Kurandan) yüz çevirirse, mutlaka ona dar bir geçim vardır. Bir de onu kıyamet gününde kör olarak haşrederiz.' buyuruyor, ifadelerini kullandı.

Program Kütahya Müftülüğüne bağlı Kur'an kurslarında hafızlığını tamamlayan 14 öğrencinin hediyeleri ve hafızlık belgelerinin protokol üyeleri tarafından takdim edilmesi ile son buldu.

Törene, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Kütahya Valisi Ömer Toraman, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, İl Müftü Yardımcıları Mehmet Arslaner, Mehmet Uzunca ve Mustafa Karaman, İstanbul Yeni Camii İmam Hatibi Ferruh Muştuer, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.