12.12.2018

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Arap Hafızasında II. Abdülhamid ve Türk Arap İlişkileri başlıklı uluslararası sempozyuma katıldı.

15 ülkeden 38 akademisyen ve uzmanın katıldığı Arap Hafızasında II. Abdülhamid ve Türk Arap İlişkileri başlıklı uluslararası sempozyum Dumlupınar Üniversitesi GSF Kırmızı Salonda açılış konuşmalarıyla başladı.

3 gün boyunca alanında uzman tarihçi ve stratejistler tarafından ele alınacak sempozyumda; Fas, Libya, Mısır ve Yemenin de aralarında bulunduğu 15 ülkeden 38 akademisyen ve uzman; tebliğ ve görüşlerini paylaşacak.
Osmanlı Devletinin 34üncü padişahı Sultan II. Abdülhamid Hanın vefatının 100üncü yıldönümünde; Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tavşanlı Belediyesi ve Tavşanlı Ticaret Odası, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Gelişim Stratejileri Araştırma Merkezi (KDPÜ GESAM) tarafından düzenlenen uluslararası sempozyum, GESAM Başkanı Doç. Dr. Bülent Cırıkın açılış konuşmalarıyla başladı.
Doç. Dr. Bülent Cırık; Sultan II. Abdülhamidin hayatının, izlediği siyasetin ve Türk-Arap ortak hafızasında edindiği konumun önemine değindi.

Havaalanı, köprü inançla ilmek ilmek,
Ölümü de öldürür, ölümsüzlüğü bilmek.
Minarelerde salâ, sabır, sebat ve dua,
Çelik namluya karşı, bir millet ve bir dava.
Dizeleriyle katılımcıları selamlayan ve Türkiyeyi seviyorum diyen LübnanTrablus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refet Muhammed Reşit el- Mikati'nin 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili şiiri büyük beğeni topladı.

Davetliler adına konuşan Gaziantep Zehra Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Müslim, katılımcıları selamlayarak sözlerine başladı. Sultana yapılan haksızlıklara iç ve dış düşmanlara karşı ümmeti bir arada tutmak uğruna verdiği çabalara değinen Prof. Dr. Mustafa Müslim, İstanbulda bir araştırma merkezinin gerekliliğine ve bu araştırma merkezinde görev alacak ekibin farklı inançlara sahip olabileceğini bu merkezin sultana itibarının geri verilmesi için çalışmalar yapması gerektiğini dile getirerek sempozyuma katkı veren üniversiteye ve destekleyenlere teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Sempozyumda Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Prof. Dr. Remzi Gören ise; Uluslararası ilk önemli sempozyumu yaklaşık 2 yıl önce 19 farklı ülkeden 33 katılımcı ile gerçekleştirdik. Bu sempozyumu, Hayme Ananın torunu Osman Gaziye beşik olmuş, birçok kıtaya barış ve huzur getirmiş Osmanlının bu coğrafyadan doğuşunu ve tesis ettiği büyük ve uygar medeniyeti Domaniçten Dünyaya Yayılan Barış, Osmanlı Kültür ve Medeniyeti başlığı ile yapmıştık.
Son iki yıldaki, uluslararası ikinci önemli sempozyumu 15 Temmuz darbe teşebbüsü üzerinden daha bir ay geçmeden, çok kısa sürede gerçekleştirdik. 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen hain darbe girişiminin gönül ve manevi coğrafyamızdaki etkisini Şiliden Kolombiyaya 33 farklı ülkeden katılan konuklarımızla birlikte 15 Temmuz Darbe Girişiminin İslam Coğrafyasında Yansımaları başlığıyla dünyaya duyurmaya çalıştık. Çok güzel dönüşler aldığımız bu sempozyumdaki bildirileri Arapça ve İngilizce olarak web sayfamızda bulabilirsiniz.
Bu sempozyumun hemen ardından, birkaç büyükelçi hariç, Ankarada ikamet eden tüm Kuzey Afrika Büyükelçilerini Kütahyamızda ve üniversitemizde misafir ettik. Yapılan uluslararası etkinliklerle hem amaca hizmet ettik, hem Üniversitemizin hem de Kütahyanın tanıtımına önemli katkılar sağladık. Geleceğe yönelik olarak 100den fazla Turizm Acentesi ile iletişime geçip yöremizin tanıtımı anlamında yabancı ülkelerden gelecek turistlerle birlikte örneklem bir projenin de üzerinde çalıştık, zaman ve şartlar olgunlaştığında konu ile ilgili gelişmeleri sizlerle de paylaşacağız.
Şimdi ise Mısırlı bir grup akademisyenin başlattığı çalışmayı genişletip çok farklı bir hale getirerek Cennet mekân Sultan II. Abdülhamit Hanı ve bu vesile ile son zamanların en çok konuşulan ve tartışılan konularından birisi olan Türk-Arap ilişkilerini konuşmak üzere Arap Hafızasında II. Abdülhamit ve Türk Arap ilişkileri adlı uluslararası sempozyumla huzurlarınızdayız. Son 40-50 içinde İran Irak savaşı, Körfez Savaşı, dönem dönem meydana gelen gerginlikler ve nihayetinde Arap Baharıyla gelen yıkım. Özellikle son yıllarda meydana gelen olaylar göstermektedir ki; başta Ortadoğu olmak üzere, İslam Coğrafyasında mezhep ve etnik kimlik üzerinden kalıcı gerginlikler oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu gerginlikler, dost ve kardeş ülkelerin geleceğini tehdit etmektedir.
Ortadoğuda devam eden iç karışıklıklar, Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan devrimler, körüklenen mezhep ve etnik kökene dayalı ayrımcılık zemini, Müslümanların uyanık olmasını gerektiriyor. İslam inancını ve değerlerini yaymak, Müslümanlar arasında işbirliğini sağlamak ve genel İslam kardeşliğini tesis etmek yolunda önemli adımların atılması zorunluluğu ortadadır. Adı konulmamış Armageddon Savaşının doğrudan muhatabı ülkelerin siz çok kıymetli bilim insanları, düşünür ve mütefekkirlerin katıldığı bu sempozyumun, İslam kardeşliğinin tesisine vesile olmasını diliyorum, dedi.

Sempozyum ilk ve açılış oturumuna; Mısırdan Mohamed Elhamy Mohamed Abdelkarım, Yemen Cumhurbaşkanı Danışmanı Nasr T.Mohammed, Tunustan Prof.Dr Gabtenı Mounir, Sudandan Mayada Kamal konuşmacı olarak katılırken oturum başkanlığını Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Prof.Dr Haluk Selvi gerçekleştirdi.

Sempozyumun 2. ve Günün son oturumunda ise; Yemen Kültür Bakanı Yrd Zayed M.Jabber, Libyadan Prof. Dr. Mahmud Deek, Cezayirden Prof. Dr. Nafissa Douida, Filistinden Dr. Monjet Ahmedin, Kuveytten Dr. Mohamed Wafik Mohamed Zeınelabdın konuşmacı olurken Oturum Başkanlığını Doç.Dr Muhammed Adil gerçekleştirdi.

Sempozyuma Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya Belediye Başkan Kamil Saraçoğlu, Yemen büyükelçisi Faruk Bozgöz, Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören, Tavşanlı kaymakamı Yüksel Kara TAvşanlı belediye Başkanı MUstafa GÜler Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Kaan Erarslan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.