7.2.2019

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İçişleri Bakanlığınca trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması, yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve Yaya Öncelikli Trafik Yılının duyurulması amacıyla düzenlenen Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın etkinliğine katıldı.

Türkiyenin 81 ilinde ve ilçelerinde eş zamanlı düzenlenen eylemin Kütahyadaki başlangıç noktası Kütahya Valiliği oldu.
Vali Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile beraberindeki protokol üyeleri, engelliler, öğrenciler ve vatandaşlar Fatih Sultan Mehmet Bulvarındaki trafik ışığı olmayan yaya yollarından geçerek farkındalık oluşturdu.
Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın sloganıyla başlatılan eylem hakkında bilgiler veren Vali Dr. Ömer Toraman, gerçekleştirilen eylemde trafikte yayalara öncelik verilmesi konusunda yapılan yasal düzenlemenin duyurulmasının amaçlandığını kaydetti. Asıl amacın cezalandırma değil, bilinçlendirme olduğuna dikkat çeken Vali Toraman; Sürücüler, trafikte herhangi bir işaret, trafik ışığı veya görevli bir polis olmadığı zamanlarda da yaya geçitlerinde yayaya öncelik vermek mecburiyetindeler. Kanun bunu düzenliyor. Aksine davrananlar cezai müeyyide ile karşılaşacak. Asıl amacımız tabii ki ceza uygulamak değil. Vatandaşlarımızı, sürücülerimizi, yayalarımızı bilinçlendirmek. Bu etkinliğimizin amacı bu, dedi.
Meydana gelen kazalarda can ve mal kaybı ile yaralanmaları en aza indirmeyi amaçladıklarını belirten Vali Dr. Ömer Toraman, sürücülere de çağrıda bulundu. 2018 yılında Kütahyada yaklaşık 170 yayanın trafik kazalarında yaralandığını belirten Vali Toraman; Amacımız; kazaları, kazalarda meydana gelen can ve mal kaybı ile yaralanmaları en aza indirmek. Onun için de kurallara uyulması konusunda kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz. Asıl amacımız bu. Bizim buradan sürücülere çağrımız, bir yaya geçidine yaklaşırken muhakkak hızlarını düşürsünler. Eğer yaya geçidinde bir yaya görüyorlarsa da muhakkak dursunlar ve o yayanın geçişini tamamladıktan sonra yollarına devam etsinler, diye konuştu.

Daha sonra Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın eylemi kapsamında Linyit İlk ve Ortaokulunda öğrencilere, Yaya Geçidi Kullanımı ve Yaya Öncelikli Trafik Eğitimleri verildi.
Eğitimlerin ardından Vali Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile protokol üyeleri ve öğrenciler Linyit İlk ve Ortaokulu önünde yer alan yaya geçidinden karşıya geçti.

Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın eylemi, Vali Dr. Ömer Toraman Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile protokol üyeleri tarafından öğrencilere Kırmızı Düdük dağıtılmasıyla sona erdi.

Yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, buralarda vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla düzenlenen eyleme; Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, daire müdürleri, STK Temsilcileri, engelliler ile öğrenciler katıldı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.