5.1.2016

Belediyemiz 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili Yönetmelik gereğince mücavir alan içerisinde sokak hayvanları ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.Bu kapsamda 2015 yılında 755 kısırlaştırma, 973 sahiplendirme yapmıştır.Ayrıca mücavir alan içerisinde 30 dan fazla noktada oluşturduğu beslenme odaklarına hayvanseverlerle yapılan program dahilinde Ekiplerimizce rutin olarak besleme yapılmaktadır.Belediyemiz tarafından Bakımevimiz sınırları içersinde sokak hayvanları için 6000 m² lik doğal yaşam alanı yapılmıştır.
Bakımevine 2015 yılıında yaklaşık 5000 civarında vatandaşımız ziyaret etmiş olup, 932 öğrencimizede '' Minik Eller Barınakta Projesi '' kapsamında hayvan ve doğa sevgisi eğitimleri verilmiştir.
Afyon Orman ve Su İşleri 5.Bölge Müdürlüğünce yapılan denetlemelerde Sahipsiz Hayvan Bakımevimizin hayvan refahı açısından uygun olduğu tarafımıza yazılı olarak bildirilmiştir.Haytap tarafından habersizce yapılan ziyaret neticesinde Bakımevinin durumu ve yapılan çalışmalar kamuoyunda takdir toplamıştır.
Soğuk havalar sebebi ile doğada aç kalan yaban hayvanları da düşünülmüş, belirli noktalarda hem yabani kuşlar için hemde sokak hayvanları için düzenli beslemeler yapılmaktadır.
Belediyemiz 2016 yılı itibari ile mücavir alan içerisinde hem sokak hayvanları ile ilgili hemde Sahipsiz Hayvan Bakımevi ile ilgili çalışma ve düzenlemelere devam edecektir.