11.1.2016

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kütahya İl Koordinatörlüğü tarafından IPARD 2 Programı Lansman Toplantısı Kütahya Belediyesi Hazer Dinarî Kültür Merkezinde düzenlendi.
Düzenlenen törene Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu, Kütahya Ak Parti Millet vekilleri Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, İshak Gazel, Ak Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, TKDK İl Koordinatörü ihsan Kaymak, İl müftüsü Hacı Yusuf Gül, bazı daire müdürleri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.
Tören öncelikle Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından kullandırılan IPARD fonları ile ülkemize kazandırılan yatırımları tanıtılan filmin gösterimi ile başladı.
TKDK'nın yeni kurulduğu 22 il arasında en fazla proje alan koordinatörlük olduklarını söyleyen TKDK İl Koordinatörü ihsan Kaymak şunları ifade etti; Kütahya İl Koordinatörlüğü olarak TKDK'nın kentte kurulduğu 2013 yılında beri 497 projeyle sözleşme imzalandığını, bu projelerin yatırım tutarının 109 milyon 912 bin 706 lira olduğunu, toplam 61 milyon 577 bin 679 lira olan hibe ödemelerinin sürdüğünü, bu güne kadar ise 483 projeye 46 milyon 749 lira hibe ödemesi yapıldığını söyledi.
Daha sonra konuşan Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu şu ifadeleri kullandı; Kütahyaya kırsal noktada bakıldığı zaman büyük bir kısmının kırsal alanda yaşadığını ve kırsal alanlardan ekmeğinin kazandığını görüyoruz. Ama bu çalışmalar genelde geleneksel tarıma dayalı. Gelişmiş ülkelere baktığımız zaman, tarım nüfusu ya da kırsalda yaşayan nüfusun bizlerden çok çok küçük olmasına rağmen üretimin bizlerden kat kat fazla olduğunu görüyoruz. Bunun en büyük etkeni kırsal alanlarda modern araçların ve ekipmanlarla üretimin yapılmasıdır. Bizde son zamanlarda TKDKnın Kütahya da kurulmasıyla beraber müthiş bir şekilde destek verdiğini görüyoruz. Ben bu toplantıyı düzenleyen ve katılanlara teşekkür ediyorum. Ayrıca TKDK il koordinatörü ihsan beye ve ekibine Kütahyaya katkılarından dolayı teşekkür ediyorum dedi.
Protokol konuşmaların ardından IPARD Programına ilişkin bilgiler sunum eşliğinde aktarıldı. Daha sonra ise IPARD Programı kapsamında kendi işlerini kuran katılımcılara plaketleri verildi.