20.1.2016

Kütahya Belediyemizin düzenlemiş olduğu Kültür Sanat etkinliklerimizde, Süheyl&Behzat Uygur Tiyatrosu tarafından günümüze yeniden uyarlanan Markopaşa müzikali, Hezar Dinarî Kültür Merkezin de sahne aldı.
25 yıl önce büyük usta Nejat Uygurun oynadığı ve Geleneksel Türk Tiyatrosunda önemli bir yer teşkil eden Markopaşa müzikalini tiyatro severler büyük bir ilgi ve keyifle takip ettiler. Müzikal, 15 farklı şarkı ve danslarla zenginleştirilerek tuluat ve modern tiyatronun harmanlandığı bir opera tadında izleyicilere sunuldu.
Vatandaşlarımızın yoğun katılımlarıyla gerçekleşen müzikale Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu ile Vali Sayın Şerif Yılmaz, Hv. Er Eğtm. Tugay ve Garnizon Kom. Hv.P.Tuğg. Sayın Celal Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Gülnaz, Ak Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Oyunun sonunda yaptığı konuşmada Behzat Uygur; Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosu olarak uzun yıllardır Kütahyaya gelmiyorduk. Sanırım 94 yılında tiyatromuzun ilk kurulduğu yıllarda gelmiştik ama Nejat Babayla daha önce çoğu kez yolumuz Kütahyaya düşmüştü. Biz bugün Şahane bir Kültür Merkezinde, Şahane bir tiyatro seyircisine oynamak bütün yol yorgunluğumuzu aldı ve hepimiz Avrupa şampiyonasında kupa finalinde oynuyormuşuz gibi sizlerin karşısında öyle oynadık sizlere çok teşekkür ediyorum. Maç ne oldu diye sorarsanız Babam turnelere hep deplasman derdi ve seyircimizle hep berabere kalıyoruz çünkü biz seyircimizle hep beraberiz derdi bugünde öyle oldu. Biz Başkanımızla görüştüğümüzde hemen bu oyunu yapalım dedi, işte tiyatro yerel yönetimler sayesinde ayakta kalacaktır. Tiyatroya hemen evet diyen Başkanımıza çok teşekkür ediyorum ve alkışlarınızla sahneye davet ediyorum, dedi.
Bize çok güzel bir tiyatro gecesi yaşatan siz değerli Tiyatro sanatçılarımıza teşekkür ediyorum diyen Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu; Kütahyalı hemşerilerimizin böyle gecelere ihtiyaç duyduklarını biliyorum. Bizde görev aldığımız günden itibaren Belediyeciliğin sadece asfalt yapmak, çöp toplamak, kanalizasyon yapmak gibi görevlerinin olmadığını Kültür Sanat ile ilgili Kültürel Belediyecilik noktasında öne çıkması gerektiğini bildiğimiz için inşallah bu etkinliklerimiz devam edecek. Yine sizi başka gösterilerle de Kütahyalı hemşehrilerimizle buluşturmaktan gurur duyacağımızı söylemek istiyorum. Sizlerle birlikte olmak çok güzeldi tüm hemşehrilerimiz adına sizlere teşekkür ediyorum ve tabi ki Nejat babamızı tiyatronun ustasını Şişlide öğrenciliğim esnasında izleme fırsatı bulmuştum onu da saygıyla anıyorum dedi.
Ayrıca Başkanımız bir tiyatro festivali için söz isteyen Behzat Uygura; Biz geçen sene bir tiyatro kurma çalışmalarına başladık inşallah sizlerin desteği ile daha iyi olacak. Ve biz bir konservatuar kuruyoruz onunda müjdesini buradan vatandaşlarımıza veriyorum. Biz Kütahyamızı geçmişte olduğu gibi tekrar Kültür Sanat Şehri yapmak istiyoruz ve çalışmalarımızda bu yönde olacak dedi.
Daha sonra Başkanımız oyunculara şehrimizin simgelerinden olan çini tabak hediye etti.
Behzat Uygur, Nejat Uygurun her oyunun sonunda söylediği büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden, ortancaların alnından öpüyorum sözlerini söyleyerek izleyenlere veda etti.