21.1.2016

Kütahya Belediyesi Sıtkı Usta Çini Müzesinde son hazırlıklar tamamlanarak, açılış için geri sayım başladı. Müzede ki çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu burada yaptığı açıklamada şunları söyledi; Müzemizin %90nı yerleştirilerek Kütahya çiniciliğinin her aşamasını anlatan resimler, tanıtım yazıları ve yönlendirme levhaları büyük bir titizlikle hazırlandı. Müzemizde yaklaşık; 303 adet Sıtkı Usta eseri, 112 adet Plaket, Ve yaklaşık 90 parçadan oluşan kişisel şapka ve meşhur yelekleri sergilenecektir.
İki kattan oluşan müzemizde; İlk kat: Sıtkı Ustanın sosyal yaşantısını, Frig Vadisi turlarını, Yatağan Festival Ağalığını, Rahvan At Yarışlarının sergilendiği bir bölüm, Plaket ve Ödüllerinin sergilendiği bir çalışma odası, Kütahya tarihini, Kütahya çiniciliğini anlatan zengin bir kütüphaneden oluşuyor. İkinci Katta ise: ilk ürettiği çini eserlerden başlayarak, 2010 yılına uzanan çalışmalar sergileniyor. Ünlü Sanatçı, Ayşegül Aldinçin atölyede yaptığı eser, Türkiyenin ilk seramik Profesörü Jale Yılmabaşer çini üzerine çalışmaları, Dünyaca ünlü ressamlarımız Avni Arbaş ve Mustafa Pilevnelioğlunun çini üzerine resmettikleri çalışmalar, İznik çinisinin önde gelen ustalarından Faik Kırımlı ve Sıtkı Ustanın ortak çalışmaları bulunmaktadır. Sıtkı Usta Müzesinin, Kütahya çiniciliğini, tarihini, gelişimini ve ülke geleninde geleneksel Türk çini sanatımıza ışık tutacağı inancındayız, dedi.
Kütahya Belediyesi Sıtkı Usta Çini Müzesi inceleme esnasında Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğluna, Vali Sayın Şerif Yılmaz, Dumlupınar Üniversite Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören ve Sıtkı Olçarın kızı Nida Olçar eşlik ettiler.