23.2.2016

Kütahya Atık Su Arıtma Tesisi Projesi açılış toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantının açılış konuşmasını Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyon Üyesi Arif Karbak yaptı. Projenin 2017 yılında tamamlanmış olacağını ifade eden Karbak, Kütahya Atık Su Projesi Çevre Operasyonel Programı kapsamında AB kapsamında eş finansman sağlanan ve halen devam eden 29 projeden bir tanesi. Kütahya projesi geç başlamış ancak hızlı yol almış bir proje. Uygun finansman kabul edilmesi için 2017 yılı sonuna kadar da projenin tamamlanmış olması gerekiyor. AB Türkiye mevzuatlarına uygun projenin Kütahyaya kazandırılacağına inanıyorum diye konuştu.
Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyon Üyesi Arif Karbakın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanı Ferruh Parmaksız söz aldı. Projenin yüzde 85ini Avrupa Birliği karşılayacak diyen Parmaksız, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında hazırlık ve ihale süreci tamamlanan Kütahya Atık Su Arıtma Tesisi Projesi ülkemizin Avrupaya yakınlaşma kapsamında yapılacak olan en büyük yatırımlardan biri. Toplam proje bedelinin 14 milyon 378 bin 286 Avroluk tutarı Avrupa Birliği tarafından, 2 milyon 537 bin 344 Avroluk kısmı ulusal bütçeden temin edilmiş, yüzde 9u Kütahya Belediyesi tarafından karşılanacaktır. Yatırımın en önemli tarafı sürdürülebilir olması şeklinde konuştu.
Daha sonra konuşan Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu; Burada Türkiye ve Kütahya için önemli bir toplantıda önemli bir işin başlangıcını gerçekleştiriyoruz Bu projenin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Devlette devamlılık ilkesi ile hareket edilir. Bu proje önceki dönem belediye başkanlığımızın başlatmış. Bizde masamızın üzerinde bu projeyi bulduğumuzda başlayan bir projenin bir an önce bitmesi için caba sarf etmemiz gerektiğini ve bunun da hızlı bir şekilde faaliyete geçmesini istedik. Bir an önce bu projenin faaliyete geçmesini istememizin sebebi 1985 yılında yapılan arıtma tesisimizin kapasitesi 53bin m3/ gün iken Kütahyamızın nüfusunun artması nedeniyle arıtmaya giden suyun 67 bin 70 bin m3/gün olarak suyun geldiğini görüyoruz.
Türkiye'ye ve komşu illere örnek olacak projenin hayata geçirilmesi bizi mutlu edecek. Kütahyada da yağmur suyu gibi yer üstü suyu dediğimiz sularında kanalizasyon hattına gitmesi bize en büyük sıkıntıya sokan konulardandı. Geçen yıl yağmur suyu ile ilgili ihale gerçekleştirdik. Arıtmayı daha iyi ve daha sıhhatli kullanmanın gereğini yapacağız. Modern bir artıma tesisi olacak. 120 bin m3lük suyu arıtabilecek. Projenin %85 i Avrupa birliği fonlarından %5 çevre ve şehircilik bakanlığı ve %9 da belediyenin öz kaynaklarından karşılıyoruz. Projenin sabırsızlıkla zamanında bitmesini bekliyoruz, dedi.
Son olarak Kütahya Valisi Sayın Şerif Yılmaz konuştu. Tesiste emeği geçen herkese teşekkür ederek, Kütahyanın su kaynakları bakımından önemli bir konuma sahip olduğunu ifade eden Vali Yılmaz, Kendi ülke kaynaklarımızın dışında Avrupa Birliği fonlarından kaynak aktarılmak suretiyle ülkemizdeki altyapının tamamlanması adına çalışmaları yürüten gerek Avrupa Birliği delegasyon heyetimize gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ve Kütahya Belediye Başkanlığımıza teşekkür ediyorum. Müteahhit firmamıza ve de danışman firmamıza da başarılar diliyorum. Bu kaynağın ilimize aktarılmasında emeği geçen, destek veren herkese teşekkür ediyorum. Çalışacak arkadaşlarıma da kazasız belasız bir inşaat sezonu diliyorum. Tesisin kullanılması ilimizin, bölgemizin, havzamızın yaşanabilir olmasına da çok büyük katkı sağlayacaktır diye konuştu.
Konuşmaların ardından Kütahya Atık su Arıtma Tesisi projesi hakkında sunumlar yapıldı.
Toplantı kapanış konuşmalarının ardından sona erdi.
Kütahya Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıya Vali Sayın Şerif Yılmaz, Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanı Ferruh Parmaksız, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyon Üyesi Arif Karbak, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, müşavir ve müteahhit firma yetkilileri katıldı.