1.3.2016

İhtiyaç sahibi bedensel engelli vatandaşlara dağıtılmak üzere Almanyadan temin edilen akülü tekerlekli sandalye dağıtım töreni gerçekleştirdi.
Valilik önünde gerçekleştirilen törende engelli vatandaşlarımız için Belediyemiz tarafından kaynak sağlanan 11 akülü tekerlekli sandalye, 40 adet manuel tekerlekli sandalye, 3 hasta taşıma lifti ve yürüteçler engelli vatandaşlara teslim dağıtımı yapıldı.
Törende konuşan Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu; Kütahya Belediyesi olarak geçen yıl Almanyada Kütahyalılar Federasyonuna engelli araçların toplanması ve Kütahyadaki ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılması noktasında gerekli desteği vereceğimizi söyledik. Bugün o araçların dağıtımını yapıyoruz. Bu konuda gerek yazılı gerek sosyal medyada bir takım doğru olmayan haberler var. Bazı kesimler bu tarz organizasyonların kendilerine özgü olduğunu düşünüyor. Bu noktada bizi rencide edici açıklamalarda bulundular. Bilgi edinmeden fikir sahibi oldular. Bu tutumu yanlış buluyor ve kınıyorum. Çalışmayı reklam amacıyla değil engelli vatandaşlarımızın bir nebze de olsa ihtiyacını giderebilmek adına yaptık. Araçları da kriterlere uyan engelli vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.
Belediyemiz, hizmetlerden herkesin eşit şekilde yararlanması için proje ve hizmetler üretiyor. Bu anlamda engelli vatandaşların fiziki ve sosyal sorunlarının ortadan kaldırılması yönünde çalışmalar yapılıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla engelli vatandaşların yaşam kalitesinin yükselmesine katkıda bulunuyor. Fiziksel çevre düzenlemeleri yanında, akülü tekerlekli sandalye yardımı ve pek çok konuda destek sağlanıyor, dedi.
Daha sonra konuşan Kütahya Valisi Sayın Şerif Yılmaz; Akülü tekerlekli sandalyelerin dağıtımına ilişkin bazı basın organlarında yer alan haberlere de tepki göstererek; Aracın teslim edileceği vatandaşımız hem ihtiyaç sahibi olacak hem de kullanma yetisine sahip olacak. Yoksa biz birisinin adına bir şey dağıtmıyoruz. Yardımı yapan kardeşlerimiz de falanca kişiye versin diye müracaat yapmadı ve Türkiyeye gönderilirken bana böyle bir şart sunulmadı. Yarın bu kriterlere uymayıp trafiğe çıktığında bir kazaya sebep olursa sorumluluk bize aittir. Uygun olmayan kişilere verilmesi mümkün değildir. İnce eleyip sık dokuyoruz. Almanyadan bize verilen emaneti hakkıyla yerine getirmenin hassasiyetini gösteriyoruz. Almanyada yaşayan bir vatandaşımız arayıp sormadan beyanat vermiş. Kütahyada bir gazete de o beyanatı haber yapmış. Haberin doğruluğunu teyit etmek gibi bir dertleri yok. Nedir ne değildir olayın aslını araştırın. Bu araçlar tırla geldikten sonra Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü deposuna koyulmuştur, kimse evine araç götürmedi. Milletin duygularıyla oynamayın. Biz sosyal sorumluluk gereği insanlarımıza yardımcı olmaya, elinden tutmaya çalışıyoruz. Demek ki bu birilerini rahatsız ediyor. Rahatsızlığın sebebini anlamıyorum. İşimiz engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak, sokakların havasını teneffüs edebilecek ortamları oluşturmak. Araçları Almanyadan gönderen Kütahyalılar Federasyonuna, nakil için kaynak temin eden Belediye Başkanlığımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, diye konuştu.
Törene Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Mehmet Gülnaz, bazı daire müdürleri, engelli yakınları ve vatandaşlar katıldı.