21.3.2016

Nevruz Bayramı Kütahyada coşkuyla kutlandı. Nevruz Kutlama Şenlikleri Dumlupınar Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğunun gösterileriyle başladı.

Rektörlük binası önünde düzenlenen programda konuşan DPU Türk Dünyası Araştırma Topluluğu Danışmanı Doç. Dr. Ali Serdar Nazlıpınar, Nevruz Farsça bir kelime olan yeni gün anlamına geliyor. Bayramlar birlikte yürümenin beraber iş yapmanın kardeşliğin adıdır. Baharın gelişini bize müjdeleyen güzel bir mart ayında burada bulunuyoruz. Bayramlar birlikte yürümenin beraber iş yapmanın kardeşliğin adıdır. Ama özellikle nevruz bir ayrılığın, kargaşanın simgesi olarak gösterilmek istenmiştir. Fakat Türkiyenin bu günkü geldiği noktada bayram bir sevinç beraberlik günü anlamına geliyor. Bu bayramı anlamı gibi dalga dalga ülkenin her yerine yaymalıyız. Ve öncelikle üniversitemizde öğrencilerimiz arasında bu bayramı yaşatmalıyız" dedi.

Renkli görüntülere sahne olan nevruz kutlama şenlikleri Vali Sayın Şerif Yılmaz, Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu ve beraberindeki protokol üyelerinin örs dövüp, nevruz ateşini yakması ile sona erdi.

Kütahya Valiliği, Dumlupınar Üniversitesi ve Orman Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen Nevruz Kutlama Şenlikleri ve Dünya Ormancılık Günü kutlamalarına Vali Sayın Şerif Yılmaz, Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu AK Parti Kütahya milletvekilleri Şükrü Nazlı, İshak Gazel ve Vural Kavuncu, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Celal Başoğlu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Mehmet Gülnaz, Ak Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, Kütahya Orman Bölge Müdürü İbrahim Ergüven, bazı daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.