21.3.2016

Macaristan Özgürlük Savaşının 168. yıl dönümü Kütahyada törenle kutlandı.
Tören İstiklal Marşımız ile Macaristan milli marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra Vali Sayın Şerif Yılmaz, Macaristan Müsteşar Yardımcısı Gergly Pröhle ve Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu Lajos Kossuthun anıtına çelenk sundu.
Macaristan Özgürlük Savaşının 168. Yıldönümü töreninde konuşan Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu; Macaristan özgürlük savaşının 168. Yıldönümünde burada sizlerle birlikte bulunmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti öncelikle dile getirmek istiyorum.
Bizler Türk Milleti olarak tarihte var olduğumuz günden itibaren hürriyete özgürlüğe olan inancımızla bu günlere kadar geldik. Dünya tarihinde farklı dönemlerde kurmuş olduğumuz farklı devletlerle birçok defa var olma özgür olma hür olma mücadelesi vermiş bir milletin evladı olarak; Macar Milli Kahramanı, 1848 Macaristan devrimi ve özgürlük savaşının önderi, Türk-Macar dostluğunun en önemli şahsiyetlerinden Layoş Koşutu saygıyla anıyorum. Kütahyamız bu değerli kahramanı dostları ile birlikte 1850-51 yılları arasında iki yıl burada misafir etmiş ve anısına saygı amacıyla 1982 yılında müzeye çevrilerek ziyarete açılmıştır. Macaristan ile olan dostluğumuz yalnız bunlarla sınırlı olmayıp; Kütahyamız Macaristanın PEÇ şehri ile 1975 yılından beri Kardeş Şehir ilişkisi içerisindedir. Dostluk ilişkilerimiz karşılıklı ziyaretlerle sürekli gelişmektedir.
Bizlerde 5-8 Kasım 2014 tarihlerinde Valimiz Sayın Şerif Yılmaz ve Macaristan Fahri Konsolosumuz Sayın İsmet Güral Beyefendiyle Macaristana bir ziyarette bulunduk. Bu ziyarette; Peç, Budapeşte, Kapoşvar Ve Zigetvar şehirlerini ziyaret ettik. Bizler de burada en iyi şekilde misafir edildik. Geçen yıl Kütahyamız da Macaristan Cumhurbaşkanımız Sayın Yanoş Aderi misafir ettik. Zigetvar Kentinde bulunan Türk-Macar Dostluk Parkı nasıl Türk ve Macar halkları arasındaki barış ve kardeşliği temsil ediyorsa Kütahyamız da bulunan Koşut Müzesi de aynı şekilde iki halk arasındaki barış ve dostluğun ülkemizdeki simgesidir. İki halk arasındaki yüzyıllara dayanan bu barış ve dostluğun sonsuza dek sürmesini diliyorum, dedi.
Konuşmaların ardından Macar heyeti tarafından restore edilen Kossuthun Anıları Müzesinin açılışı gerçekleştirildi. Program Kossuthun Anıları Müzesinin gezilmesi ile sona erdi.
Macar milli kahramanı Lajos Kossuthun 1850-1851 yıllarında sürgüne gönderildiği Kütahyada yaşadığı evde düzenlenen törene Vali Sayın Şerif Yılmaz, Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu, AK Parti Kütahya milletvekilleri Şükrü Nazlı, İshak Gazel ve Vural Kavuncu, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Celal Başoğlu, Macaristan Müsteşar Yardımcısı Gergly Pröhle, Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, Macar Milli Müzesi Genel Müdürü Laszlo Csorba, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Mehmet Gülnaz, Ak Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral, bazı daire müdürleri ve davetliler katıldı.