20.4.2016

Kütahya Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı 8. kez kapılarını açtı.
Türkiyenin çeşitli yerlerinde açılan tarım fuarlarına önem verdiklerini ve bu tarz fuarların desteklenmesi gerektiğini ifade eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Çiftçilerimizi teknolojiyle, bilgiyle buluşturmalıyız. AR - GE çalışmalarına ağırlık vermeliyiz. Ürettiklerimizi sadece kendi ülkemize değil dünyaya pazarlayabilmeliyiz. Bu sektörde ithalatçı olmak istemiyoruz. Artık kendi traktörümüzü, teknolojimizi üretebilmeliyiz. Çiftçilerimize yönelik çeşitli eğitimler gerçekleştiriyoruz. Genç ve kadın çiftçilerimizi eğitmeye başladık. Onları tarlada tutamazsak kaliteyi yakalayamayız. Çiftçilerimizin, üreticilerimizin kıymeti bilinmeli, gereken önem verilmeli diye konuştu.

Kütahya Belediyesi Fuar Merkezinde gerçekleştirilen Kütahya 8. Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarın da konuşan Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu şu ifadeleri kullandı; Kütahya 8. Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı Açılış Törenine hepiniz hoş geldiniz. Bu yıl 8. Kütahya Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarımız; 5 bin m2 kapalı, 20 bin m2 açık alan olmak üzere toplam 25 bin m2 alanda yapılacak ve 5 gün sürecektir. Fuarımızda 220 marka ve 160 firma temsil edecektir. Kütahyamız 7000 yıllık tarihi geçmişi ile birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir Tarih, Kültür Ve Termal Sağlık Turizmi merkezidir. İçinde barındırdığı birçok ekonomik değerin yanında Tarım ve Hayvancılık ta şehrimizin en önemli sektörlerinin başında gelmektedir.
Biz Belediye olarak ilimizdeki tarımsal potansiyelin farkında olarak yaptığımız çalışmalarla sektörün lokomotif kuruluşu konumundayız. 2011 yılında Türkiyenin 2. Tıbbi Bitkiler Merkezi olarak açılan Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezini faaliyete geçirdik. Burada 6000 dekar alanda 500ün üzerinde çiftçimize anlaşmalı tarım yaptırılarak, Kekik, Adaçayı, Haşhaş, Kimyon ve Aspir gibi baharat, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan bitkilerin üretimi gerçekleştirilmektedir. Merkezimiz her ne kadar ülkemizde bulunan 4 Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezinden 2. Si ise de deneme üretimi, tarla ölçeğinde örneklik sağlama, çiftçi güçlendirmesi ve bilgilendirmesi yapan Türkiyedeki tek araştırma merkezidir. Yine merkezimizde 400 çeşit parselde deneme üretimi yapılmakta olup, Tıbbi Nane ,Lavanta ,Tıbbi Amaçlı Papatya, Ekinezya, Adaçayı, Kekik, Oğulotu, Kediotu, Civanperçemi gibi çeşitleriyle birlikte 15 tür bitki yetiştirilmektedir. Belediyemiz öncülüğünde yapılan çalışmalarla ürünlerimizin üretimi, pazarlaması ve ihracatın yapılması noktasında da Kütahyamız yakın zamanda önemli bir merkez haline gelecektir. Yine Belediyemiz öncülüğünde Kütahya Manda Yetiştiricileri Birliği kurulmuş ve son yıllarda üreticilere ciddi maddi kazançlar sağlayan bu alanda da güzel çalışmalara imza atılmıştır.
Şehrimizde 24 köyümüz son yıllarda Belediyemizce mahalle konumuna getirilmiştir. Bu mahallelerde halen yoğun şekilde Tarım ve hayvancılık faaliyetleri yürütülmektedir. Fuarların özellikle burada yaşayan vatandaşlarımızın sektörel gelişmeleri daha yakından takip etmelerini sağlamasına, yeni makine ve ekipmanlarla daha modern bir tarım anlayışı oluşturmalarına katkı sağlayacağını düşünüyorum. Modern makine ekipmanlar da işgücü yoğun olan bu sektörde çiftçilerimize daha kısa zamanda daha çok iş yapmaya olanak sağlamaları açısından çok önemli olduğunu düşünüyor, vatandaşlarımızın da devletimizin her türlü desteğinden yararlanarak bu imkânları kullanmaları gerektiğini belirtmek istiyorum. Fuarımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, üreticilerimize bol ve bereketli kazançlar diliyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum dedi
120 saat Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Sevk ve İdaresi eğitiminde başarılı olan kursiyerlere sertifikaları Vali Sayın Şerif Yılmaz, Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu, 22-23 ve 24. Dönem Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay ile Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından verildi.
8. Kütahya Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarının açılış kurdelesi Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu, ile protokol tarafından kesildi. Daha sonra Başkanımız il protokol mensuplarının fuarı gezerek firmaların yetkililerinden ürünleri hakkında bilgiler aldı.
Kütahya Belediyesi Fuar Alanında düzenlenen açılış törenine Kütahya Valisi Sayın Şerif Yılmaz, Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Gülnaz, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, 22-23 ve 24. Dönem milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Ak Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çiftçiler katıldılar.