6.5.2016

Kütahyamız da geleneksel olarak her yıl kutlanan Hıdırellez Şenlikleri ve Kütahyanın Fethinin 942. yıl dönümü bu yıl da Belediyemiz öncülüğünde Kütahya Kalesin de vatandaşlarımızın yoğun katılımlarıyla coşkuyla kutlandı.

Burada bir konuşma yapan Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Galip Gültekin: Milletimizin birlik ve beraberliğinin sembollerinden olan ve yüzyıllardır bahar bayramı olarak kutladığımız bugünde Kütahyamızın bu güzide yerinde Kütahya Kalesinde baharın en güzel günlerini siz kıymetli vatandaşlarımızla birlikte karşılamanın mutluluğu içinde olduğumu belirtmek istiyorum.
Tam 942 yıl önce yine böyle bir Hıdırellez günü Kütahyamız fethedilmiş ve Müslüman Türk yurdu olarak hamdolsun bugünlere kadar gelmiştir. Bin yıla yakın bir zamandır anayurdumuz olan bu topraklar inşallah kıyamete kadar anayurdumuz olmaya devam edecektir.
7000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Kütahyamız birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Germiyanoğlu Beyliği ve Anadolu Beylerbeyliğinin Başkenti, Osmanlının kuruluşunun ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı kurtuluşun şehridir Kütahya.
10 asır önce bu şehri fethederek Müslüman Türk yurdu haline getiren Başta Süleyman Şah ve Hazer Dinariyi ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, Kütahyamızın Fethinin ve Hıdırellez Bahar Bayramının şehrimize hayırlar getirmesini diliyor, Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum dedi.
Konuşmaların ardından Kütahya Gençlik Merkezi öğrencilerinden oluşan halk oyunları topluluğu ile mehteran takımı gösterilerini sergiledi. Şenlikte Roman öğrencilerin kendine has dansları büyük alkış topladı. Ayrıca katılan vatandaşlarımıza pilav ve helva ikram edildi.
Yapılan programa Belediye Başkan Vekili Sayın Galip Gültekin ile Vali Sayın Şerif Yılmaz, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Celal Başoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı J.Alb.Mustafa Uğur ,Ak Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Cevdet Korkmaz,Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Ceyda Çetin Erenler Daire müdürleri, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar.