20 Ocak 2021 Çarşamba

Kütahya Belediyesi, peyzaj çalışmalarında kullanılmak üzere kendi bünyesinde bulunan Perli ve Şehzadeler Seralarında süs bitkileri, farklı farklı çiçekler ve ağaçlar üretiyor. Mevsimlerine göre toprakla buluşan bitkiler ve ağaçlar şehrin görünümüne değer katarken, ekonomik yönden de büyük girdi sağlıyor.

İKİ SERADA ÜRETİM YAZ KIŞ SÜRÜYOR

Kütahya Belediyesi bünyesinde yer alan Perli ve Şehzadeler seralarında her yıl binlerce çiçek, süs bitkisi ve ağaç üretiliyor. Seralarda üretimi yapılan çiçekler, süs bitkileri ve ağaçlar şehrin peyzaj çalışmalarında kullanılıyor. Mevsimlerine göre dikimleri yapılan bitkiler şehrin doğal görünümünü zenginleştirirken, diğer taraftan da ekonomik olarak değer katıyor.

ÇİÇEKLER VE AĞAÇLAR SERALARDA HAZIR BEKLİYOR

2021 yılı içerisinde Perli ve Şehzadeler seralarında sahalara dikilmek üzere; 100 bin muhtelif çiçek, 100 bin gül çeliği, 10 bin iğneli ağaç, 10 bin yapraklı ağaç seralarda hazır durumda. Diğer taraftan 20 bin adet dikili ağaç arazide mevcut. Diğer taraftan, 10 bin civarında çalı grubu bitkisi yanında, 400 hanımeli, 750 kaya sarmaşığı, 350 Amerikan sarmaşığı, 600 muhtelif ağaç grubu, 2 bin 700 likstrüm, 100 adet alaca taflan, 2000 adet sardunya toprakla buluşturulmak üzere hazır durumda.

ÇİFTÇİYE DESTEK OLUYORUZ

Yazlık çiçek sebze fidesi, 120 bin adet domates ve 110 bin adet biber tohum ekimleri seralarda yapıldı. Ayrıca çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçilere fide şeklinde dağıtımı 2020 yılı içinde yapıldı. Ayrıca 270 adet yazlık çiçek yetiştirildi.

PEYZAJ ÇALIŞMALARI VE ÇİÇEK DİKİMİ

2020 yılı içerisinde çiçek dikimi ve peyzaj çalışması olarak; “ Okmeydanı Hisar Kavşağı peyzaj düzenlemesi (Okçu Heykeli), Sanayi Kavşağı peyzaj düzenlemesi, Çamlıca Restoran önü peyzaj düzenlemesi, İbrikli havuz etrafı gül dikimi, Belediye önü peyzaj düzenlemesi, Sosyal tesisler peyzaj düzenlemesi, İstasyon önü ve Afyon çevre yolu, döner kavşak peyzaj düzenlemesi, döner kavşaklarda ve bulvarlarda çiçek dikimi yapıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1042