17 Mart 2021 Çarşamba

TBMM’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Meclis Özel Kütahya Koleksiyonu Çini Sergisi TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Kütahya Milletvekilleri, Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve protokol üyelerinin katılımı ile açıldı.

SITKI OLÇAR’I RAHMETLE ANIYORUZ

TBMM’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Meclis Özel Kütahya Koleksiyonu Çini Sergisi açıldı. Sergi açılışına TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Çetin Erenler, Ahmet Tan, Ahmet Erbaş, Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık katıldı. Meclis Başkanı Şentop, TBMM'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Meclis Özel Kütahya Koleksiyonu Çini Sergisi'nde, UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi Çini Sanatçısı Sıtkı Olçar’ı vefatının 10. yılında 10 eseriyle rahmetle andıklarını belirtti.

GELENEKSEL ÇİNİ SANATININ YAŞATILMASI ÖNEMLİ BİR MESULİYET

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, milli ve manevi değerlere renk renk, desen desen, nakış nakış işlenen geleneksel Türk çini sanatını korumanın, geliştirmenin ve yaşatmanın önemli bir mesuliyet olduğunu söyledi. Şentop, “Geleneksel Türk çini sanatı, en değerli kültürel miraslarımızdan biri. Çini sanatı, son bin yıllık görkemli medeniyetimizin sahip olduğu estetik zevkimizi ve güzelliğe bakışımızı yansıtır. 2008 yılında UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü'nü alan, 'Çininin Picasso'su' ve 'Çini Dervişi' olarak anılan Sıtkı Olçar’ın sevgili kızı Nida Olçar Hanımefendi'nin, babası ve aynı zamanda ustasının izinden giderek Türk çini sanatını, daha yukarıya taşıması memleketimiz adına çok önemli bir kazanımdır. Yurt dışında ve yurt içinde açtığı sergilerle Kütahya ve Türkiye’yi büyük bir başarıyla temsil eden Nida Olçar’ın şahsında, geleneğimizi ve kültürümüzü çağdaş formlarla gelecek nesillere aktaran tüm sanatçılarımızla gurur duyuyoruz. Kültür Bakanlığı Çini Sanatçısı Nida Olçar’ın da babasından aldığı el ile hazırladığı Meclis Özel Kütahya Koleksiyonuyla ilk kez tarihi çini desenlerini eşarplara, kravatlara, kol düğmelerine ve ev tekstiline uyarladığına büyük bir mutlulukla şahit oluyoruz” dedi.

NİDA OLÇARI’I TEBRİK EDİYORUM

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ise, Nida Olçar’ın, Kütahya’nın marka değeri olan UNESCO ödüllü çini ustası rahmetli Sıtkı Olçar’ın açtığı yoldan gittiğini ve Kütahya’nın adını her platformda başarı ile temsil etmesinden dolayı onur duyduklarını ifade etti. Başkan Işık, TBMM’de açılan sergi için Nida Olçar’ı tebrik ederek başarılarının devamını diledi.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 760