30 Ağustos 2021 Pazartesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlık ettiği, 30 Ağustos 1922’de kesin zaferle sonuçlanan Başkomutan Meydan Muharebesinin 99. yıl dönümü Kütahya’da büyük bir gururla kutlandı. Törenlere Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katılım sağladı.
Zafertepeçalköy’de düzenlenen törende, sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Vali Dr. Ali Çelik, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz ile Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık tarafından tören birlikleri denetlenerek, halkın bayramı kutlandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okundu. Törende vatandaşlara hitap eden Kütahya Valisi Ali Çelik, “Milletimizin asla esir edilemeyeceğini, bayrağımızın indirilemeyeceğini, ezanımızın dindirilemeyeceğini dünyaya ilan eden diriliş fermanıdır. Her biriniz Şehit Sancaktar, Yüzbaşı Şekip Efendi, Çetmili Kara Ali Çavuş, Halime Çavuş, Kara Fatma, Şerife Bacısınız Sizler vatana, memlekete hakkıyla sahip çıkacak; Türkiye Cumhuriyeti’ni daha da güçlendirerek geleceğe taşıyacaksınız” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu kararlı ve karakterli duruşun bugün de devam ettiğini görüyor olmak hepimiz için gurur verici. Tarihi 30 Ağustoslarla dolu olan bu millet, 15 Temmuz'da da egemenliğine göz dikenleri yerle yeksan etti. Gerektiğinde yine aynısını yapacağından kimsenin kuşkusu olmasın. 99 yıl önce kısıtlı imkanlarla destan yazan Türkiye, bugün dünya standartlarında teknolojilerle ve yöntemlerle vatan savunması yapıyor. Hamdolsun teknolojik kapasite ve kabiliyetleriyle her türlü savunma ürününü üretebilen, parmakla gösterilen bir ülkemiz var. Kendi söküğünü kendisi dikebilme yetkinliğine erişmiş bir Türkiye var” dedi.

Bakan Varank konuşmasının ardından Zafer Koşusunda derece alan kız ve erkek öğrencilere ödüllerini ve madalyalarını verdi. Törenler daha sonra Türkiye’de gençler arasında düzenlenen yarışmalarda derece alan gençler sahne aldılar.

Tören birliklerinin geçişinin ardından Solo Türk ve Türk Yıldızları’nın gösterileriyle törenler son buldu.

Törenlere Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, Kütahya Valisi Ali Çelik, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Kütahya Haca Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Necati Gündüz, Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgenral Osman Alp, Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel, Ahmet Tan, Ceyda Çetin Erenler, Ahmet Erbaş, Fazıl Kasap, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, siyasi parti il temsilcileri, daire müdürleri, şehit yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 720