8 Ekim 2021 Cuma

UCLG Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu etkinlikleri kapsamında, Kütahya’ya gelen misafirler yemek daveti verildi. Yemekte konuşan Başkan Işık, Kütahya’nın kültürel ve el sanatları alanında yaratıcı şehirler ağına alındığını belirterek, hedeflerinin seramik şehirler ağına girmek olduğunu vurguladı.

5 Ekim tarihinde başlayan UCLG Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu etkinlikleri online oturumlar, sergi, şehir gezisi gibi farklı aktivitelerle devam ederken, UCLG 2. Dünya Forumu için ilimizde bulunan misafirlerin onuruna bir yemek daveti verildi.

KÜTAHYA ÇİNİ SERAMİK VE PORSELENİN BAŞKENTİDİR

Yemekte bir araya gelen misafirlere hitap eden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya’nın 7 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olduğunu vurguladı. Başkan Işık, Kütahya’nın tipik bir aracı şehir olduğunu belirttiği konuşmasında, İl genelinin 600 bin il merkezinde de yaklaşık 300 bin nüfusu ile büyükşehirler ile küçük yerleşim alanları arasında ortalama nüfusa sahip olan bir il olduğunu söyledi. Başkan Işık, “Kütahya çok zengin tarihi ve kültür mirasının ev sahibidir. Kütahya Roma’dan başlayıp Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve bundan dolayı zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Dünya’da UNESCO tarafından Türkiye’nin yaratıcı şehirler ağına alınmış zanaat ve halk sanatları alanında ki tek temsilcisidir. Bu şehir çini, seramik ve porselenin başkenti niteliğini taşımaktadır. Bundan da çok gururluyuz. Şehrimizde yaşayan hemşerilerimizin büyük bölümü bu sektörlerden geçimini sağlıyor. Ayrıca bu tür el sanatlarımız ve kültürel mirasımız şehrin dünyaya tanıtımında çok önemli rol üstleniyor” ifadelerini kullandı.

AVRUPA SERAMİK ŞEHİRLER AĞI’NA GİRMEK İSTİYORUZ

Başkan Işık konuşmasının devamında UCLG temsilcilerinin desteği ile Kütahya’nın, Dünya ve Avrupa Seramik Şehirleri Ağı’na dahil olmak istediğini ifade etti. Türkiye’de bunun öncülüğünü yaparak seramik, çini ve porselen sektörleriyle öne çıkan şehirleri bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Işık, bu aşamanın ardından Avrupa Seramik Şehirleri Ağı’na girmeyi arzuladıklarını söyledi. Başkan Işık; “Bu girişimimiz uluslararası ticaret başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası düzeyde kültürel ilişkilerimizin daha da artmasında önemli bir yere sahip olmamıza vesile olacaktır. Şehrimizde düzenlenen bu organizasyon nedeniyle sizlere burada ev sahipliği yapmaktan ve siz değerli katılımcıları yakından tanımaktan mutlu ve mesut olduk. burada bizleri konuk eden Keramika ailesine ve genel müdürü Emin Yüce'ye belediyemiz ve sizler adına teşekkür ediyorum” dedi.

KÜTAHYA’YI GELECEK NESİLLERE ANLATMALIYIZ

Organizasyona katılım sağlayan belediye başkanları adına bir konuşma yapan UCLG–MEWA Başkanı Mohammed Saadieh, sözlerine Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’a kardeşim diyerek başladı. Başkan Işık’ın 3 ayrı dalda profesörlük unvanına sahip olduğunu belirterek ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti. Saadieh; “Kütahya’da bu güzel katılımcıların bulunması çok güzel. Kütahya’da olmaktan mutluyuz. Bugünkü saha ziyaretlerinde Kütahya’ya özel kültürel birikimi gördünüz ve bunları yaşadınız. Gelecek nesiller Kütahya’yı daha çok tanımalı. Herkes Dünya’da bir şehir var, o da Kütahya demeli. Kullanımız dilin hangi dili konuştuğumuzun çok önemi yok. Aslında hepimizin konuştuğu bir tane ortak dilimiz var. O da insanlık. Burada hepimiz aynı dli konuluyoruz. İşte bu kardeşliğin başlangıcıdır. Bu Kütahya’dan başlıyor. Hepimiz sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden sorumluyuz. Ben bir belediye başkanı değil, UCLG-MEWA başkanı ve UCLG eş başkanı olarak konuşuyorum. Kütahya bizim için sadece bir belediye değil, bizim kardeş şehrimizdir. Türkiye’de çini denildiğinde akla İznik geliyordu, ancak Kütahya çini, seramik ve porselenin başkenti olduğu gördük. Artık Türkiye’de çini denilince akla Kütahya geliyor” dedi.

Organize edilen yemeğe UCLG-MEWA Başkanı Mohammed Saadieh, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Avrupa Seramik Şehirler Ağı Başkanı ve İspanya Seramik Şehirler Ağı Eski Başkanı Xavier Morant, İtalya Montelupo Fiorentino Belediye Başkanı Paolo Masetti, İtalya Santo Stefano di Camastra Belediye Başkanı Francesco Re, İspanya Seramik Şehirler Ağı Direktörü ve Avrupa Seramik Şehirler Ağı Koordinatörü Oriol Calvo, Prof. Dr. Mimar Khaled Tadmori, Avanos Belediye Başkanı Alper İbaş, MHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy ve davetliler katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1006