6 Mayıs 2022 Cuma

Bolluk ve bereketin simgesi, baharın habercisi Hıdırellez ile Kütahya’nın fethinin 948. Yıldönümü Kütahya’da coşkuyla kutlandı.

Kütahya Valiliği ve Kütahya Belediyesi işbirliği ile düzenlenen ve Kütahya Kalesi'nde gerçekleştirilen etkinliğe Kütahyalılar yoğun katılım gösterdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal Kütahya’nın fethi hakkında bilgi vererek bereket dolu bir yıl diledi.

Daha sonra konuşma yapan Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı; Hızır Aleyhisselam ve İlyas Peygamberin yeryüzünde buluşma günü olarak kabul edilen Hıdırellez’in berekete, bolluğa, barış ve kucaklaşmaya vesile olmasını yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Anadolu’yu Türk yurdu yapan ecdadımızın ilk adımlarını attığı kutlu toprakların üzerindeyiz. Vatan toprağımızın kurtuluşunda son kurşunları sıkan aziz şehitlerimizi huzurunuzda bir kez daha saygı minnet ve şükranla yad ediyorum. Kütahya yedi bin yıllık tarihi geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Türk İslam medeniyetinin referans şehirlerinden olup kuruluşun ve kurtuluşun başkentidir. Hıdırellez kültür ve bahar bayramının ve Kütahyamızın fethinin hayırlar getirmesini temenni ediyor hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Vali Vekili Mustafa Güney Kütahya’nın tarihi ve kültürel değerleri hakkında bilgi vererek halkımızın Hıdırellez bayramını ve Kütahya’nın fethini kutladı
.
Konuşmaların ardından halk oyunları ve mehteran gösterisi sergilendi. Vatandaşlara sunulan ikramla devam eden etkinlikler Ulu Cami’de okutulan Mevlid-i Şerif ve duayla sonlandırıldı.

Etkinliğe Vali Vekili Mustafa Güney, Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, J.Kd.Alb. Murat KIRBAÇ, Kütahya İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Kültür Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Ülkü Ocakları Kütahya İl Başkanı İlker Bükni katıldı.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 830