6 Haziran 2022 Pazartesi

1-7 Haziran Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında, çevre farkındalığına dikkat çekmek için Valilik önünden başlayan ve Kütahya Belediyesi önünde son bulan yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş sonrasında Kütahya Belediye Bahçesinde yarışmalarda derece alan öğrencilere ödülleri verildi ve kurulan stantlar gezildi.

1-7 Haziran Çevre Haftası etkinlikleri, İl protokolünün katılımıyla Valilik önünden başlayan çevre yürüyüşü, Kütahya Belediyesi önünde son buldu.

Kütahya Belediyesi bahçesinde yapılan protokol konuşmalarında kürsüye ilk gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü İbrahim Çatladan, “Hafta boyunca 81 ilimizde doğal çevrenin korunması, sürdürülebilir yaşam çevrelerinin oluşturulması, iklim değişikliği ile mücadele konularında etkinlikler yapılıyor. 2018 yılında başlayan sıfır atık projesi ile Ülke genelinde yüzde 13 olan geri dönüşüm kazanım oranı 2021 yılında yüzde 22,4’e ulaştı” dedi.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ise, “Sayın Valimizin önderliğinde şehrimize daha temiz bir çevre için vatandaşlarımızın dikkatini çekmek, farkındalık oluşturmak için bu etkinliği düzenledik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kütahya Belediyesi olarak ilk işimiz 2019 yılında göreve gelir gelmez o günün şartlarında maalesef eski 10-15 yaşında toplanan çöpleri imha merkezine götürünceye kadar yollarda çöp atığı ile çevreyi kirleten araçlardan belediyemizi ve şehrimizi kurtarmak için çalışmaya başladık. Şükürler olsun 2020 yılı Ocak ayından itibaren sıfır araçlarla Kütahya Belediyesi kendi mücavir alanı içerisindeki çöplerini kiralık araçlar yerine kendi malı ile toplamaya ve onları ilgili toplama merkezlerinden alıp, enerji üretim alanının bulunduğu yok etme merkezine taşımaya başladı” dedi.

Ambalaj atık geri dönüşüm tesisinin son aşamaya geldiğini ifade eden Başkan Işık, “Yine 2021 yılı Eylül ayında Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm Tesisi için yap işlet devret modeliyle 5 yıllığına ihaleyi yaptık ve şuanda son aşamaya gelen bir tesise kavuşmak üzereyiz. Sokaklarda çöp kutusundan ayrıştırılan ambalaj atıklarını belli yerlerde toplayıp geri dönüşüm sağlayacak şekilde bir planlamaya başlıyoruz. Allah nasip ederse bu yıl pilot proje olarak 1 buçuk milyon lirası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan hibe olmak üzere 5 milyon TL’lik bir ön yatırımla Sıfır Atık Projesini Kütahya merkezde başlatacağız” dedi.

Toplanan çöplerden enerji elde edildiğini ve bu enerji gücünü büyütmeyi hedeflediklerini dile getiren Başkan Işık, “Ayrıca çöplerimizin toplanıp imha merkezine getirildiği yerde kurulmuş olan daha önceki 1.4 megavatlık Geri Enerji Kazanım Merkezi 2.8 megavata çıkartılarak çöplerimizden daha fazla enerjinin Kütahya Belediyemiz ve diğer belediyelerimizin ortak olduğu Özel İdaremizin de içinde bulunduğu Katı Atık Merkezi Birliği tarafından o tesisinde büyütülmesi sağlanacak. Bu ve benzeri etkinliklerle belediyelerin tabi ki en önemli görevlerinden birisi olan çöp toplama ve onu değerlendirme, geri dönüştürme gibi faaliyetleri önemsiyoruz. Bu amaçla da geçen meclisimizde yeni bir müdürlüğü ihdas ettik. Belediyemiz İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’müzün hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma hem teşekkür ediyorum hem de bundan sonra yapacakları çalışmalar için başarılar diliyorum” dedi.

Vali Ali Çelik konuşmasında “İsrafın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüşümünün sağlanması amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayeleri ve öncülüğünde 2018 yılında başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında; İlimizde bugüne kadar 10 bin 500 ton atık, kaynağında ayrıştırılarak ekonomiye kazandırıldı. Bu sayede yaklaşık 42 bin adet ağaç kesilmekten kurtarıldı, 70 bin metreküp su tasarrufu yapıldı ve bin 100 Ton sera gazı salınımı önlendi” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Çevre Haftası nedeniyle düzenlenen sıfır atık ve çevre konulu resim ve kompozisyon yarışmasında derece alan öğrencilere ödülleri Vali Ali Çelik ve Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık tarafından verildi. Yarışmalarda ortaokullar arası kompozisyon dalında, Yunus Emre Ortaokulu öğrencisi Miray Mersinli 3., Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Enes Özdemir 2. ve Dumlupınar Ortaokulu öğrencisi Ceyda Ecrin Çınar 1. oldu. İlkokul 4. sınıflar arası resim yarışmasında Emine Arıoğul İlkokulu öğrencisi Berat Başarı 3., Çamlıca İlkokulu öğrencisi Müberra Günen 2. ve 80. Yıl Özel İdare İlkokulu öğrencisi Elif Selçuk 1. oldu.
Ödül töreninin ardından Kütahya Belediyesi bahçesine kurulan stantlar Vali Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve il protokolü gezdi. Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında halk oyunları gösterisi ve çeşitli etkinlikler yer aldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 759