10 Haziran 2022 Cuma

Zafer Meydanı projesi başlangıcı temel atma töreni Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı. Törende konuşan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, projenin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na yetişeceğini söyledi.

Zafer Meydanı yenileme çalışmaları kapsamında Kütahya’nın simgesi vazo ve meydan içerisindeki Atatürk Anıtı’nın kaldırılması için gerçekleştirilen törene Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Milletvekilleri Ceyda Çetin Erenler, İshak Gazel, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, MHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, Ülkü Ocakları Kütahya İl Başkanı İlker Bükni, Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Mandal, mahalle muhtarları, belediye birim müdürleri ile birlikte vatandaşlar katıldı. Programın başında Kütahya İl Protokolü tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumu yapıldı.

MEYDANIMIZI MİLLETİMİZİN HİZMETİNE SUNACAĞIZ

Zafer Meydanı yenileme çalışması projesi başlangıç törenin de konuşan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Âlim Işık “ Yıllarca valilik önünde bulunan Atatürk Anıtımızı bugün itibari ile geçici olarak buradan kaldırıp meydan inşaatı bitinceye kadar onu saklayarak daha sonra inşallah yerine koyacağız. Dün Kütahya’mızın simgesi olan vazomuzun buradan alınması ile ilgili işlemler başladı. Allah nasip ederse 1 Haziran itibari ile fiilen başlayan sözleşme süreci 6 aylık bir süre içerisinde buranın inşaatını tamamladıktan sonra meydanımızı milletimizin hizmetine sunacağız. Amacımız hızlı bir çalışma temposuyla burayı tamamlayıp şehrimize kalıcı bir eser bırakmak. 2019 yılından beri devam eden önemli bir süreci vardı. Bu süreçte katkılarını esirgemeyen başta sayın valimiz, sayın milletvekillerimiz, özellikle il özel idare de taşınmaz takası konusunda valiliğimiz İl Özel İdaresine ait olan arsanın belediyemize ait eski belediye binamız ile takas edilerek, belediyemiz mülkiyetine geçirilmesinde emeklerini esirgemeyen başta İl Özel İdaresi başkanımız olmak üzere özel idare genel sekreterimiz ve il genel meclisi üyelerimize ayrıca belediye tarafından bu kararların alınmasında oy birliği ile bize destek olan belediye meclis üyelerimize huzurunuzda teşekkür ediyorum” dedi.

YİNE FİTNE GRUBU ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Başkan Işık, “Kolay olmadı. Çünkü buranın mülkiyeti İl Özel İdaremize ait eski yıkılan belediye binamızın, doğal olarak belediyenin ve İl Özel İdare’nin birlikte yürütülmesi gereken bir süreç başladı. İki tarafta da hoşgörü ile sabır ile saygıyla bu süreç sonuçlandı. Daha sonra sayın bakanımızın ilimizi ziyaretinde buranın şehrimize kazandırılması ile ilgili İller Bankası’nın da bu sürece destek olması yönünde verdiği talimat doğrultusunda meydan projesinin hazırlık sürecini İller Bankası yaptı. İhale süreci başladı. Açık ihale ile altını çizerek söylüyorum. Dün akşamdan itibaren yine fitne grubu çalışmaya başladı. Bu ihalenin süreci belli, Kamu İhale Platformu (EKAP) üzerinden Türkiye’deki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkese açık olarak ilan edilen süreçte müteahhitler bu ihaleye müracaatlarını yapıyorlar. İhalede en düşük teklifi veren yüklenici firma evraklarını tamamlayıp sözleşmesini tamamladıktan sonra resmen başlıyor. Yani Kütahyalı bir firma daha ucuz bir teklif vermişte ona vermemişiz de, Vanlı bir müteahhide vermişiz gibi bu şehrin moralini bozacak, fitneye, fesada yol açacak sözleri edenleri hemşerim saymıyorum. Onlar buradan değildir. Mutlaka sahte hesaplardan, yoksa Kütahyalı böyle bir esere her halde itiraz etmez” dedi.
Başkan Işık konuşmasına, “Bu proje tamamlandığında herkesi memnun edecek çok büyük bir proje, toplamda 95 bin metrekarelik alanda imalatı gerektiren bir proje, birinci etabın da asıl üzerinde bulunduğumuz meydan ağırlıklı olmak üzere 15 bin metrekare asfalt uygulaması, yeşil alan ve diğer uygulamalar ile beraber şehrimize değer katacak çok büyük bir proje. Toplam ihale bedeli 42 Milyon + KDV, yaklaşık 50 Milyon TL’lik bir yatırım. Dolayısıyla bu 5 aylık süreçte şehrimize böyle bir değeri kazandırma konusunda emeği geçen herkesin mutlu olacağı bir projedir” dedi. Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık meydan projesinin en geç 29 Ekim Cumhuriyet Bayramın da bu açılışı yaparak bir konserle şehrimize hediye edecek bir şekilde bir planlamayla çalışmaların başladığını ifade etti.

ŞEHİRLERİN KALPLERİDİR ŞEHİR MEYDANLARI

Törende konuşma yapan AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler ise şu sözlerine yer verdi. “şehir meydanları şehirlerin kalpleridir. Kütahya’mızda da meydanlarımızın önemini hep vurguladık. Burada da Kütahya’mıza yaraşır bir meydanı inşallah inşaatının başlangıcını yapmak üzere bir aradayız” dedi.

ŞUANDA ŞEHRİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATIYORUZ

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “Şuanda şehrimiz için önemli bir adım atıyoruz. İlimizin kendisini göstermesi açısından, meydanlar şehrin aynasıdır. Bir şehre gittiğiniz zaman ilk gezdiğiniz yer o şehrin meydanıdır. Ben buradan vatandaşımızın özellikle sabırlı olmasını özellikle istirham ediyorum. Çünkü çok önemli bir süreç yürüyor burada güzel bir meydan çalışması yapılacak. İnşallah 5 ayın sonunda buranın açılışını yapma imkanı da buluruz” dedi.

ATATÜRK BÜSTÜMÜZÜ GÜVENLİ MUHAFAZALI BİR YERE ALACAĞIZ

Kütahya Valisi Ali Çelik Zafer Meydanı projesi kapsamında yaptığı konuşmasında “Kütahya kadim bir şehir, medeniyetimizin en özel özelliklerini bulabileceğimiz bir şehir. Kütahya, bize ait ve biz olan bir şehir. İnşallah önümüzdeki yıllarda belediyemizin, devletimizin imkânları çerçevesinde bu çalışma tarihi dokuyla bütünleşecek. Ulu Cami'nin önündeki iş merkezinin kaldırılması, o alanın meydanla entegresi, tarihi hamamın restorasyonu, Halk Kütüphanemizin ve Bilim Merkezinin tamamlanmasıyla bu aks hem bilimin hem kültürün hem medeniyetin insanlara tanıtılacağı bir başlangıç olacak. İnşallah 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile beraber yeni düzenlenmiş kimliği ile meydanımızda törenlerimizi yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duası ve kurban kesimi ile temel atma gerçekleştirildi.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 851