12 Haziran 2022 Pazar

Kütahya’nın tarihi ve kültürel mirasları içinde yer alan Frig Kültürünün tanıtılması ve turizme kazandırılması amacıyla Kütahya- Eskişehir karayolu üzerine inşa edilen Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezi açılışı il protokolünün katılımıyla gerçekleşti.

7 bin yıllık tarihi geçmişi ile dünya kültür mirasında önemli bir yeri olan Kütahya, Frigya Medeniyetinin kalıntılarını ve değerlerini turizme kazandırmak için kurulan Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezi açılışı il protokolü ve vatandaşların katılımıyla açıldı.

Törende konuşan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “İlimizin gerek ülkemizde gerek dünyaya tanıtılmasında çok önemli bir yeri olacağına inandığım Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezinin hayırlar getirmesini temenni ediyorum. İlk konu gündeme geldiğinde Sayın Valim, çok heyecanlıydı ve gerçekten bir şeyler kazandırmak için bu işin peşine düştü. En uygun bölgenin burası olacağında hemfikir olduk. Dünyanın birçok medeniyetine ev sahipliği yapmış olan kültür ve sanatın merkezi, tanıtım için önemli bir görev üstlenecek. Başta Sayın Valimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kütahya Valisi Ali Çelik ise yaptığı konuşmada, “Kütahya'mızın açılmadık hazine sandığı tabiri vardı. Geldiğimden beri çok kullanılıyoruz. O sandığı açmak için ilk adımlarından birini başlatmış olarak hissediyorum kendimi. Bu süreç başladığı andan itibaren kısmi olarak birbiriyle bağımsız çok ciddi çalışmalar yapılmış. İnşallah tanıtım merkezi bu işin başlangıç noktasında bir yer teşkil edecek diye düşünüyorum. Kısmi projelerden oluşuyor bu süreç. İnşallah Karayolları Bölge Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz planlama çerçevesinde buradan hem bir dönüş kavşağı hem de alttan Sofça’ya geçiş imkânı sağlayan bir kavşak oluşturulacak. Porsuk Baraj Gölü Özel Hükümleri çerçevesinde oluşturacağımız bir iskeleyle Frig mağaralarına tekne geçişleri sağlanacak. Olgunlaşma Enstitüsü de tanıtım merkezine dönüşmüş durumda. Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin hem çalışanları hem müdürleri hem de öğrencileri lezzetin tanımlanması ve sunumun da mahir insanlar, mahir kişiler. Onlar da burada buluştular. Emeği geçen, katkı sunan ve buraya gelerek destek veren kıymetli misafirlerimize şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Yapılan protokol konuşmalarının ardından Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezi il protokolü tarafından gezildi.

Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezi açılışına Vali Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İçişleri Bakanı Danışmanı Ali Arif Özzeybek, MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç, MHP Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, Ülkü Ocakları Kütahya İl Başkanı İlker Bükni, MHP KAÇEP Kütahya Komisyon Başkanı Hülya Öztürk, MHP İl ve Merkez İlçe yöneticileri, siyasi parti il başkanları, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 740