6 Temmuz 2022 Çarşamba

Zafer meydanı projesi 1 Haziran tarihi ile resmi imalat süresi 1 hafta gecikmeli olarak başladı. Normalde 180 günlük sözleşme kapsamında bir proje bu. Ama özellikle şehrimizin meydanı olması ve yüzüncü yıl kutlamaları nedeniyle 30 Ağustos tarihinin Kütahya’mız ve Türkiye için çok önemli bir tarih olması nedeniyle, Allah nasip ederse 30 Ağustos itibarı ile yüzüncü yıl hediyesi olarak şehrimize meydanımızı yetiştireceğiz. Şuan çinili vazonun olduğu alanda havuz imalatı başlıyor. Kütahya’mızdan bir tane talipli çıkarak ben burayı yaparım demedi. Ama biz kim bu işi yapıyorsa bulup getirdik. Sadece meydan değil, meydana bağlı olan tüm yollarımızda 1. Etap’a dahil edilen bir proje. 95000 metre kare olan bir alanda 2-3 aylık bir sürede şehrimizi yenilemiş olacağız. Çok heyecanlıyız, mutluyuz. Hep beraber zaferin yüzüncü yılında böyle bir projenin haklı gururunu yaşayacağız. Bu birkaç aylık sürede tüm hemşehrilerimizden biraz sabırlı olmalarını rica ediyoruz. Bu 50, 60 yıllık bir meydanın yenilendiği bir proje.

MERKEZ PAZAR YERİ YENİLENİYOR
Cumartesi pazarının olduğu yer yine 50 yıllık geçmişi olan bir yerimiz. Geçmişte birçok işlerden geçmiş, en son pazar olarak kullanılmıştır. Buranın yıkımıyla ilgili süreç tamamlanmak üzere yıkıldıktan sonra, yeniden bir değerlendirme yapılıp oraya mutlaka en az bir katlık otopark yapacağız. Mümkün olursa iki kat otopark yapmayı planlıyoruz. Üzerine de bir pazar yeri. Anıtlar kurulunun da onayladığı, gerek kamuoyu gerekse sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarından buranın açık kalması yönünde bize talepler gelmeye başladı. Onu bayram sonrası tekrar değerlendireceğiz. Bir alternatif arama sürecini de başlattık. Burada cumartesi ve çarşamba günü kurulan pazar yerleri açısından yeni bir alternatif bulabilirsek, buranın üzerini kapatmadan şehrimize kazandırmayı planlıyoruz. Ama orta yolu bulacağız.

CUMHURİYET CADDESİ PROJESİ
Cumhuriyet caddesi yıllar önce trafiğe kapatılmış şehrimizin kıymetli caddelerinden birisi. Alternatifi olmayan ve bugüne kadar da birçok hemşehrimizin zaman geçirdiği bir caddemizdi. Ama takdir edersiniz ki Kütahya’yı boydan boya ikiye bölen ana ulaşım güzergâhının ortasında baypas yapılmış, kapatılmış bir alandır. Bundan dolayı da son 10 yıldır şehrimizin trafik sorunu arttı. Bir taraftan otopark eksikliği bir taraftan ana güzergâhların kapalı olmasından dolayı yan arterlerde ciddi şişmeler oldu. Şimdi, Allah nasip ederse bu Zafer Meydanı projesini bitirip trafiğe açıldıktan sonra burada ki seyre göre değerlendireceğiz. Şuan iki alternatif çalışmamız hazır. İlki; ortadan tek şerit halinde Ulucami’ye kadar belli saatlerde toplu taşıma araçlarına açılacak bir alternatif. İkincisi; hiç açılmadan yine kapalı tutularak düzenlenecek. Bu konuyu Zafer Meydanı açıldıktan sonra kamuoyuna soracağız. Çıkan sonuca göre bir referandum yapacağız. Kapalımı kalsın yoksa tek yönlü ortadan bir şerit halinde seviye farkı olmadan günün belli saatlerinde kullanılabilecek şekilde bir projeyi mi onaylarsınız? Diye vatandaşımıza soracağız. Çıkan sonuca göre de hemen bu yıl içersin de 2. etap aşamasında değerlendirip Zafer Meydanı ile bütünlenecek bir şekilde şehrimize kazandıracağız.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 703