25 Temmuz 2022 Pazartesi

Bu yıl 13.’sü düzenlenen Yörük ve Türkmen Şöleni, Yoncalı’da gerçekleştirildi. Şölene katılan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, gelecek yıl şölenin Kütahya Belediyesi uhdesinde yapılacağı sözünü vererek şölenin hayırlı olmasını diledi.

Türkiye’nin farklı illerinden yüzlerce Yörük ve Türkmen derneklerinin katılımıyla Yoncalı’da gerçekleşen Yörük ve Türkmen Şöleni’ne katılan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, kendisinin de Yörük bir anne ve Türkmen babanın evladı olarak şölene katılmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Başkan Işık, “Biz görevimizin bu milleti kaynaştırmak, farklılıkları bir araya getirerek daha da güçlü birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu bilen bir kardeşiniz olarak böyle bir Yörük ve Türkmen şenliğinin Kütahya’mıza yakışan, başarabilirsek uluslararası faaliyet olarak şehrimize kazandırmak bizi ziyadesi ile mutlu edecek. Bunun bir görev olarak yapılması için bugünden itibaren bunun çalışmasına başlayacağız. Kütahya Belediye Başkanı olarak, bu şehrin Şehrül-Emini olarak duası ile gece gündüz desteğini esirgemeyen tüm hemşehrilerimin mutlu olması bizi sadece onurlandırır. Onun için bu çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

ORGANİZASYONU TAMAMEN KÜTAHYA BELEDİYESİ YAPACAK

Başkan Işık konuşmasının devamında gelecek yıldan itibaren bu organizasyonu Kütahya Belediyesi’nin üstleneceğini ifade ederek, “Dernek başkanımıza bu organizasyonu yaptığı ve bu güzel tabloyu oluşturduğu için teşekkür ediyorum. Kütahya Belediyesi olarak elimizden gelen destek artarak devam edecek. Önümüzdeki yıl ve yıllarda yapılacak bir organizasyon için tamamını Kütahya Belediyesinin üstleneceği bir organize olsun istiyorum. Çünkü memleketin bir evladı ve yöneticisi olarak bu kadar sponsorun olduğu bir organizasyonun bu şekilde olması beni rahatsız etti. Bundan sonra sadece Kütahya Belediyesi olarak bunu üstlenmeye talip olduğumu söylemek istiyorum. En iyisini yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

YONCALI ÇAYIRI KÜTAHYA BELEDİYESİNE TAHSİS EDİLDİ

Uzun yıllar İl Özel İdaresi’ne tahsisli olan Yoncalı Çayırı’nın Kütahya Belediyesi’ne tahsisinin gerçekleştiğini ifade eden Başkan Işık, “Sayın Valimize, İl Genel Meclisimize ve İl Özel İdaremize teşekkür ediyorum. Çünkü bugün kadar bu üzerinde bulunduğumuz Yoncalı Çayırı Özel İdaremize tahsisliydi. Dolayısı ile Kütahya Belediyesi olarak bizim buraya herhangi bir çivi çakmamız veya bir organizasyon için burada farklı bir imalat yapmamız mümkün değildi. Çok kısa zaman öncesi bu tahsis Özel İdaremizden kalktı, Kütahya Belediyesi’nin kullanımına tahsis edildi. Allah nasip ederse 2023 yılında bu çayırın tamamının düzenlendiği, bu şehrin yüz akı ve turizm merkezini cazibe haline getiren Yoncalı Çayırı olarak Kütahya Belediyesi projesini çizdirdi, şimdi uygulama çalışmaları ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Nasip olursa 2023 yılında Yoncalı Çayırımızı Kütahya’mızın yüz akı bir etkinlik alanına dönüştüreceğiz. Bu çayırda daha güzel bir ortamda, yeşil çimler üzerinde ve sosyal donatıları ile birlikte daha güzel ortamda bu güzel insanları bir araya getirip, kültürümüzü yaşatacak her türlü etkinliği yapabilecek bir alana dönüştürmeyi hedefledik. Emeği geçen tüm kurum yöneticilerine bundan dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

ETKİNLİKLERDE BU ÇAYIRI KULLANACAĞIZ

Çayırın sadece Yörük ve Türkmen Şöleninde değil yağlı güreş ve farklı etkinliklerde de kullanılacağını ifade eden Başkan Işık, “Burayı sadece Yörük Türkmen şenliği etkinlik alanı olarak değil, yağlı güreş alanı olarak da düşünüyoruz. Kütahya’nın kurtuluşunun 100. yılında yağlı güreş etkinliğini burada yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki yıl Türkiye Devletinin kuruluşunun 100. yılında ulusal ya da uluslararası Yörük ve Türkmen Dernekleri şenliğinin ve sahipliğini sadece Kütahya Belediyesi’nin sponsorluğunda ve ev sahipliğinde yapmak istediğimizi bir kez daha hatırlatıyorum. İş adamlarımızın buradaki katkıları elbette çok önemli bir unsur. Organizasyonun gerçekleşmesinde maddi manevi desteğini sunanlara huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bu organizasyonları yapanların daha rahat edebilmesi, kapı kapı sponsorluk için dolaşması beni üzdü. Katılım sağlayan ve destek veren herkese bir kez daha teşekkür ediyor, toyunuzun hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 685