31 Temmuz 2022 Pazar

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık Zafer Meydanı çalışmalarını yerinde inceledi.

İnceleme sonunda basına bilgi veren Başkan Işık “Şehrimizin vizyon projelerinden ve uygulamalarından biri olan Zafer Meydanı projemizin ne aşamada olduğunu birlikte inceliyoruz. Burada yaklaşık 1100 m³ beton uygulaması yapıldığı düzenlemeye geçtik. Şu ana kadar tüm altyapımızı yeniledik. Telekom, Çinigaz ve diğer altyapılarımız olan kanalizasyon ve su tesisatlarımızın tamamı yenilendi. Bir taraftan vazomuzun imalatı devam ediyor, bir taraftan da meydan çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor.

Allah nasip ederse 30 Ağustos’ta büyük zaferin yüzüncü yıl dönümünde burayı vatandaşlarımızın hizmetine açmak istiyoruz. Bugüne kadar göstermiş oldukları sabırdan dolayı tüm hemşehrilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Herkes merak ediyordu geçmişte bir alt geçit için iki, üç yıl harcanan bir şehirde acaba bu meydan iki, üç yılda bitirebilir mi diye vatandaşlar üzüntü, endişe içerisindeydi. Şimdi iki ay içerisinde bu noktaya gelinmesinden hemşehrilerimin oldukça memnun olduğunu görüyorum.

Resmen 1 Haziran, fiilen ise 7 Haziran’da buranın imalatı başladı, daha iki ay dolmadan 95000 m² uygulama alanının önemli bir kısmı tamamlandı. Şimdi ağırlıklı olarak meydanda çalışıyoruz. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımızın Kütahya'mızı ziyaretinde hizmete açılacak şekilde planlamalarımızı yaptık. Yoğun bir şekilde imalat çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.
İncelemelerde Başkan Işık’ a Kütahya Belediyesi Fen İşleri Müdürü Osman Ortaçlı eşlik ederek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

KÜLTÜR MERKEZİ VE KÜTÜPHANE AÇIK İHALESİ YAPILACAK

Kültür merkezi ve kütüphane hakkında bilgi veren Başkan Işık ”22 Ağustos tarihinde kültür merkezi ve kütüphane projesinin açık ihalesi var. Hızlı bir şekilde projeyi başlatıp 2023 yılında Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılında şehrimize hediye edeceğiz” dedi.

İŞ MERKEZİ YAPIM ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK

30 Ağustos İş Merkezimizin ihalesi tamamlandı, 8 ay gibi kısa bir sürede işi bitirip Ulucami’nin önündeki eski iş merkezinde bulunan esnaflarımızı oraya taşıyacağız. Ulucami önünü de Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılında altına otopark üstüne de yeşil alan olacak şekilde şehrimize kazandıracağız.

MERKEZ PAZAR YERİ PROJESİ HALKIN TAKDİRİNDE

Merkez cumartesi, çarşamba pazar yerinin yıkım işlemi tamamlandı, onunla ilgili ne yapacağız konusunda bir kamuoyu yoklaması yaparak doğru tercihi ve kararı vermek için çalışıyoruz. Pazarcı esnaflarımızın talepleri devam ediyor. Projemiz hazır. Eğer pazar yerinin yapılması konusunda kamuoyunun da talebi o yönde gelirse ihaleye çıkacağız, değilse de alternatif bir pazar yeri projesi hazırlayıp burayı farklı bir şekilde değerlendireceğiz onu da milletimize soracağız.

CUMHURİYET CADDESİ ÇALIŞMASI KARARINI HALKIMIZ VERECEK

Zafer meydanı projesi tamamlandıktan sonra vatandaşlarımıza soracağız. Zafer meydanından Ulucami’ ye doğrudan ulaşım için tek şeritli olarak trafiğe açalım mı yoksa eski halinde devam mı edelim şeklinde vatandaşımıza sunacağız. Oradan da alacağımız cevaba göre her iki alternatife uygun projelerimiz hazır. Buranın tek şeritli olarak trafiğe açılması yönünde kamuoyu talebi ağırlıklı olur ise hemen hızlı bir şekilde meydanın 2. Etabı olarak projemizi 2023 yılına yetiştirip onu da yüzüncü yılda şehrimize kazandırıp bu eserleri şehrimize bırakmak istiyoruz.

ŞEHRİN ANA ARTERİ TRAFİĞE KAPATILIRSA TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLMEZ

2019 Yılının Temmuz ayında üç gün süren trafik şurası yapıldı.

O şurada 35 maddeden oluşan öneriler dizisi içerisinde 35. maddede gerektiğinde Cumhuriyet Caddesi'nin trafiğe açılması yönünde bir öneri vardı. Ama o günün şartlarında maalesef sosyal medyada Mustafa İça yaptı Alim Işık yıkacak diye bu işi gündeme taşıdılar. Biz de zamana bıraktık. Çıkan pandemiyle birlikte öncelikler değişti ama şimdi zamanı geldi. Bu konuyu buradaki esnafımız başta olmak üzere tüm kamuoyuna soracağız.
Meydan açıldıktan sonra Cumhuriyet Caddesi’ndeki birçok vatandaşımızın vakit geçirdiği zamanın önemli bir bölümü buraya kayacak, Bekir Avlupınar Caddesi ve devamında yapacağımız Laleli Cami bölgesindeki trafiğe kapalı alanlara vatandaş kaydığında burasının olmazsa olmazı trafiğe açılması yönünde. Ben baştan beri fikrimi açık ve net söyledim. Siz şehrin ana arterini trafiğe kapatırsanız trafik, ulaşım ve otopark sorununu çözemezsiniz ama zamanı var her şeyin. Aradan geçen iki buçuk yıllık süre artık yavaş yavaş bunun ihtiyaç olduğunu gündeme getirdi.

Vatandaşımız burayla ilgili düşüncesini dile getirdiğinde biz de hızlı bir şekilde imalat sürecini tamamlayıp burayı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 1023