5 Eylül 2022 Pazartesi

741. Hayme Ana Anma ve Göç Şenlikleri Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba Köyü’nde yoğun katılımla kutlandı. Şenlik programına katılan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, her sene coşkusu artan şenliklere katılmaktan onur duyduğunu ifade etti.

Bu yıl 741. yıl dönümü kutlanan Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri, Kütahya Valisi Ali Çelik, Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Ceyda Çetin Erenler, İshak Gazel, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Milletvekili Fazıl Kasap, MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç, MHP Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, Ülkü Ocakları Kütahya İl Başkanı İlker Bükni ile il protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenler İl protokolü ve misafirlerin Hayme Ana türbesini ziyareti ile başladı. Hayme Ana türbesini ziyaret sonrasında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması, Kuran-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş duası ile devam etti.

Vali Ali Çelik, konuşmasında, “Hayme Ana Konya-Karaman'da Zübeyde Hanım, Kütahya'da Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu'da Şerife Bacı, Erzurum'da Nene Hatun, Malatya'da Songül Yarbay, Gölbaşı'nda Demet Sezen, Çorum'da Aybüke öğretmen, Diyarbakır'da evlat nöbeti tutan cesur analardır. Bu yıl burada Hayme Ana'yı 741. kez anarken Domaniç'in de düşman işgalinden kurtuluşunun da 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Şenliklere katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Hayme Ana’mız dağılma noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e kadar selametle getirmesiydi. Devletin bekası adına o ulvi mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan söz etmek mümkün olmayacaktı. Onun cefakâr bilge ve asil gönlü kadınlarımıza ilham olmuş, asırlar sonra dahi cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan bir ufuktur o, iman ile idealini var eden, inanç ile tarihi abat eden bir kadım şahsiyettir” dedi.

Şenliklere katılan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Hayme Ana’nın evlatlarına öğütlerinin bugün hala geçerli olduğunu ifade ederek, kuruluştan kurtuluşa kadar geçen sürede vatan için, millet için, bayrak için canlarını verenleri bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla andığını ifade ederek, bu coşkuyu yaşamaya uzak ve yakından gelenlere teşekkür etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan törenler Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Törenler, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ın duası ile devam etti.

Törenler halk oyunları gösterileri, mehter takımı gösterisi, kılıç kalkan ekibi gösterileri ile son buldu.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 528