31 Ekim 2022 Pazartesi

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın vizyon projelerinden biri olan 30 Ağustos İş Merkezi ve Zanaat Çarşısı Projesi’nin temel atma töreni Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 99. yıl dönümünde gerçekleşti.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık temel atma töreninin açılış konuşmasında, “Sayın Valim sizin de çok yakından bildiğiniz gibi şehrimizin belki de gelecek 100 yılını olumlu yönde etkileyecek çok önemli bir proje olarak gördük bu projeyi. Valimiz başta olmak üzere, İl Özel İdaremiz, İl Genel Meclis üyelerimiz, Belediye Meclis üyelerimiz ve ilgili kurum müdürlerimizin de desteği ile bu alanı Yeşilay Spor Tesisleri’nin olduğu bölgedeki belediyemiz taşınmazıyla takas yöntemiyle belediyemizin mülkü haline getirdik. Ondan sonra da özellikle geçmişten bu yana Kütahya’mıza yıllarca emek veren Ulu Cami İş Merkezi esnafımızın mağdur edilmemesi amacıyla buraya bir iş merkezi planladık. Allah nasip ederse Cumhuriyet’imizin 100. Yılı’nda şehrimize böyle bir kalıcı eseri hediye etmek ve kazandırmak istiyoruz. Ulu Cami İş Merkezi’ndeki esnaflarımızın işlerini devam ettirebilmesi için burada bir iş merkezi zorunluydu. Daha önceki dönemlerde buradaki sorunlara çözüm bulunamamış. Şükürler olsun ki kurumlarımızın iş birliği ve desteğiyle önce arsa ve mülkiyet sorununu çözdük. İhale süreçlerinin tamamlanmasıyla yüklenici firmamız göreve hayırlısıyla başladı” dedi.

30 Ağustos İş Merkezi adının korunmasına vurgu yapan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık sözlerine şöyle devam etti, “Yapılacak olan iş merkezine, Ulu Cami İş Merkezi esnafımızın dışında da belediyemizin mülkiyetinde olacak yeni birçok iş yerleri de kazandırmış olacağız. Tabi ki bu tür eserlerin ortaya konması ve tamamlanması çok önemli. Fakat yaşatılması da onlar kadar önemli. 30 Ağustos İş Merkezi adının yaşatılması gerekiyor. Çünkü 30 Ağustos Kütahya’mızın kurtuluşu, Cumhuriyet’in kuruluşunun başlangıcı ve 29 Ekim’de taçlandırdığımız ve yüzyıllarca hepimizin arzusu, isteği doğrultusunda yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihidir. Bu tarihler bizim için çok önemli. Burası 30 Ağustos İş Merkezi ve Zanaat Çarşısıdır. Katkıda bulunan tüm birimlerimize, belediyemiz başta olmak üzere Valiliğimize ve bağlı olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza özellikle imar tadilatının geçirilmesinde Belediye Meclisinde desteğini esirgemeyen olumlu oy kullanarak tarih yazan Belediye Meclis üyelerimize ayrıca teşekkür ediyorum. Bazı meclis üyelerimiz maalesef bu projenin özünü anlayamadığı için konuyu farklı yerlere çektiler. Yan tarafı yıkılsın da birlikte yıkalım dediler. Tabi ki yıkalım. Buna engel değil. Bundan sonra da nasip olursa oranın yıkılması ve yine şehrimize yeni bir iş merkezi olarak kazandırılması için çalışacağız. Ama bunlar ayrı mülkiyetler. Burası Özel İdare’nin mülkiyeti, orada Belediyenin özel mülkiyeti ve Birlik Vakfı’nın kullanımı tahsisinde olan alanlar var. Tüm bu detayları çözmeden şehrimize kazandıralım gibi bir anlayış bize zaman kaybettirecekti. Önce burayı yapacağız. Sonra yeni iş yerlerini şehrimize kazandıracağız. Bu şehrin gelecek 100 yılına damga vuran ve olumlu oy kullanarak böyle bir eseri şehrimize kazandıran meclis üyelerimize ayrıca teşekkür ederim. Şehrimize hayırlı olsun. Allah en kısa sürede bitirmeyi nasip etsin” ifadelerini kullandı.

Kütahya Valisi Ali Çelik konuşmasında, “Temel hedefi tarihi Ulu Cami’nin sıkışıklığının açılması ve kendi tarihi dokusuna kavuşması adına Belediyemiz büyük bir sorumluluk üstlendi. Bu alanda Belediyemiz ile bir takas işlemi gerçekleştirildi. Konunun özü yalnızca bir iş merkezi yapmak değil, Ulu Cami ve şehir kimliğinin kendi eski dokusuna dönmesi. Buradaki sorunu Belediye Başkanımız çok güzel ifade etti. Daha önceki belediye başkanları niyet etmişler ama o sorunu çözecek alternatif üretememişler. Belediyemiz kentsel tasarım ihalesini yaparak kentsel dönüşüm çalışmalarıyla bu alan kimlik kazanacak. Değerli Başkanımızın öncülüğünde, sizlerin de katkılarıyla bu proje şehrimize değer katacak. Başkanımızın açtığı bu çığır, Kütahya’mızda umarım devam eder. Bu sürecin yürütülmesinde katkı sunan Belediye Meclis üyeleri, İl Özel İdare Genel Meclis üyelerine de şükranlarımı arz ediyorum. Hayırlı olsun” dedi.

Tören, Kütahya İl Müftü Yardımcısı Mustafa Karaman’ın duasının ardından kesilen kurban ve temel atmayla sona erdi.

Temel törenine MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç, MHP Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, Belediye Başkan Yardımcıları Abdullah Damcı, Ömer Köse, Ertuğrul Cevahir, Murat Arık, Ülkü Ocakları Kütahya İl Başkanı İlker Bükni, Muhatlar Derneği Başkanı Kadir Mandal, mahalle muhtarları ve STK temsilcileri katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 621