30 Kasım 2022 Çarşamba

Kütahya Belediyesi Etüd ve Proje Müdürlüğümüzce düzenlenen Kentini Kendin Tasarla BENİM KÜTAHYA’M Bilgilendirme Levhası ve Tabela Tasarım Yarışması’nda dereceye girenler, Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık tarafından ödüllendirildi. Ödül töreninde konuşan Başkanımız Işık, “Bu şehri, bir sanat, kültür ve zanaat şehri olarak dünyaya tanıtacağız” dedi.
Tarihi dokusu ve yüzlerce yıllık sanat geçmişiyle geleceğe emin adımlarla ilerleyen şehrimiz için çalışmalarını aralıksız sürdüren Kütahya Belediyemizin düzenlemiş olduğu tasarım yarışması büyük ilgi gördü. Seçici kurul üyelerince yapılan değerlendirmeler sonucu, 114 proje arasından 7 proje ödüle hak kazanırken, 30 proje de sergilenmeye layık görüldü. Kentini Kendin Tasarla BENİM KÜTAHYA’M Bilgilendirme Levhası ve Tabela Tasarım Yarışması’nda 1. Kategoride Başarı Ödülünü Gülsüm Atasoy, Mansiyon Ödülünü Rabia Eğiren, Teşvik Ödülünü ise İmren Kava Mutlu kazandı. 2. Kategoride ise Başarı Ödülünü Merve Buldaç, Mansiyon Ödülünü Gizem Açgül, Teşvik Ödülünü Muzaffer Sicimoğlu kazandı. Kültürel Miras Jüri Özel Ödülünü ise Gizem Güngör kazandı.
Kütahya merkezinde bulunan işyerlerinin ve Kütahya merkezdeki cadde ve sokak tabelalarının Çini Sanatının kullanımı ile yeniden hazırlanması, eskileriyle yer değiştirilerek kent estetiğinin geliştirilmesi ve kent kimliğinin öne çıkarılmasına katkı sağlanması amacıyla geliştirilen projede, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri, şehrimizin önde gelen sanatçıları, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları seçici kurul olarak görev aldı.
“201 PROJENİN 197’SİNİ BU ŞEHRE KAZANDIRMANIN HAKLI ONURUNU VE GURURUNU YAŞIYORUM”
Törende dereceye girenlere ödüllerini veren Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Etüd ve Proje Müdürlüğümüz biz göreve gelir gelmez eksikliğini hissettiğimiz ve hemen kurulmasına karar verdiğimiz üç müdürlüğümüzden birisi. Amacımız, tüm sorunlara ve belediyemizin iştigal alanındaki çalışmalarına bilimsel yaklaşımlar getirecek, ulusal ya da uluslararası fon ve hibelerden yararlanmamızı sağlayacak projelerin üretilmesiydi. Sadece bu proje değil, şu anda uygulamasını yaptığımız birçok vizyon projemizin ön hazırlıklarını da bu arkadaşlarımız yaptılar. Emeği geçen müdürlüğümüzdeki tüm çalışma arkadaşlarıma, başta müdürümüz olmak üzere teşekkür ediyorum. Benim Kütahya’m. Bu tasarım yarışmasında seçilen iki önemli kelime. Bizim Kütahya’mız diyebiliyorsak zaten birçok sorunu aşmışız demektir. Bugüne kadar böyle bir hazinenin üzerinde kurulmuş bir şehrin hak ettiği yere ve tanıtıma kavuşturulamamış olmasının müsebbibi bizleriz. Hiç kimseyi suçlamayalım. Bu şehirde yaşayanlarız. Değerimiz var, tanıtamıyoruz, satamıyoruz. Bir mucit beklemeyeceğiz, bu memleketin çocukları, bizler, “Benim Kütahya’m” demeye başladığı anda zaten birçok şeyi aşmışız demektir. İnanıyorum ki bundan sonra daha kolay aşacağız. Geride bıraktığımız süre içerisinde şehrimize değer katacak birçok projeyi, sizlerin de desteğiyle, Kütahyalı hemşehrilerimizin sahiplenmesiyle, önerileriyle uygulamaya geçirdik. Bir kısmı tamamlandı, bir kısmı devam ediyor. Göreve geldiğim ilk haftadan itibaren belediyemizin giriş kapısının tam karşısına tüm projelerimizi yazdık. O zaman 130 projemiz vardı seçim öncesi taahhüt ettiğimiz. Toplam 130 projenin 126 adedini başlattık, bazılarını bitirdik, bazıları ise devam ediyor. Geriye kalan 4 projemizin de mevzuat gereği halledilmesi gereken ön hazırlıkları vardı, onlar tamamlanmak üzere. En yakın zamanda o projeleri de başlatıp dönemimizin sonuna kadar söz verdiğimiz 130 projenin tamamını bu şehre kazandırmış olacağız. Ama bu yetmedi. Gerek bizim eksiklikleri görüp başlattığımız gerekse vatandaşlarımızın bizden talep ettiği projeleri de uygulamaya geçirdik. 130’a ek olarak 71 adet projeyi uyguladık, birçoğunu bitirdik, bir kısmı da devam eden projeler kapsamında sürüyor. Özetle, geride bıraktığımız 3 buçuk yıla yakın süre içerisinde toplam 201 projenin 4’ü hariç geriye kalan 197 adedini bu şehre kazandırmanın onurunu ve haklı gururunu yaşıyorum. Kim ne derse desin. Türkiye’de 81 il içerisindeki en büyük meydanı bu şehre kazandırdıysak tüm Kütahyalılar olarak gurur duyacağız. 17 bin metrekarelik meydan alanı, toplam 95 bin metrekarelik inşaat alanını 3 ay gibi kısa sürede tamamlanmış ve hizmete sokulmuş ise bu bir başarı hikayesidir değerli hemşehrilerim. Bunu hepimizin sahiplenmesi gerekir” ifadelerini kullandı.
5.5 MİLYAR LİRALIK KAMU YATIRIMININ 2.4 MİLYAR LİRASI KÜTAHYA BELEDİYESİ’NDEN
Kütahya Belediyesi’nin geçen yılı kârla kapatan ve birçok yüklü borcunu bitiren bir belediye olduğunu vurgulayan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı resmi rakamlarla, bu şehre kazandırılmış toplam 5 buçuk milyar liralık kamu yatırımlarının yüzde 43’ünü, yani 2.4 milyar lirasını bu şehre kazandırmış değerli bir kurumdur Kütahya Belediyesi. Bu kurumun üst yöneticisi olarak çalıştığım arkadaşlarımla ne kadar gurur duysam azdır. Cumhuriyet tarihinde böyle bir rakam görülmemiş. Bir dönemde şehre kazandırılmış toplam yatırımların neredeyse yarısını belediyenin karşıladığı bir döneme bu şehir şahit olmamış ama son üç yılda şahit oldu. Devraldığımız belediye bütçesini dördüncü bütçe yılımızda 10 katına yükseltmiş bir kamu kurumuyuz. 280 milyon lira gelirle devraldığımız bütçemizi 2023 yılı itibariyle Cumhuriyet’imizin ilanının 100. yılına yakışır bir şekilde 2.8 milyar liranın üzerine çıkarttık. Allah nasip ederse bu bütçenin yüzde 60’ını yatırım bütçesi olarak ayırdığımız bir yıla giriyoruz. Bu eserleri yaparken, şehrin eserleri olarak kalmasını sağlamak için bu çalışmaları çok önemsedik. Arkadaşlarıma dedim ki Belediyeler Birliği’nin bu ilanına, kentimizi kendimizin tasarlayacağı kültür, tarih ve sanat şehri olan UNESCO tarafından da yaratıcı şehir olarak ilan edilen şehrimize yakışır bir projeyle başvuralım. Çini öne çıkacak şekilde bir tasarımı öne çıkaralım dedik. 250 civarı proje içerisinde 10 proje ödüle layık görüldü. O 10 projeden birisi de Kütahya Belediyemizin sunmuş olduğu ‘Kentini Kendin Tasarla’ projesi oldu. Hibenin miktarı çok önemli değil, önemli olan bunun tescillenmesiydi. Bu proje kapsamında, özellikle gençlerimiz, sanat kültürünün yaygın olduğu bu şehirdeki insanlarımız bu projeye nasıl katkı yapar diye oturduk, konuştuk. Bugün 30’u sergilenmeye layık görülen sergi içerisinden 7 projemize ödüllerini verdik. Yarışmaya katılım sağlayan tüm proje sahiplerine özellikle teşekkür ediyorum. Bu 7 ödülün arasına girememiş olabilirler. Buna hiçbir müdahalemiz olmadı. Tamamen bağımsız, bu işin ehli, üniversite hocalarımız başta olmak üzere sanatçılarımızın kendi vicdanlarını ortaya koyarak yaptıkları değerlendirme sonucunda bunlar çıktı. Bunları uygulayacağız. Germiyan Sokaktan ve Cumhuriyet Caddesi’nden başlamak üzere uygulayacağız. Bugün İmar Komisyonunda, Zafer Meydanı’mıza bakan binaların cephelerinin iyileştirilmesi konusunda bir yarışma daha açalım dedik. Oradaki işyerlerine asılacak tabelaların bugün ödül alan 7 projemiz içerisinden Estetik Komisyonumuzun onayladığı tip hangisiyse tamamını orada da yapacağız. Bu şehri, bir sanat, kültür ve zanaat şehri olarak dünyaya tanıtacağız” dedi.
“BU KIYMETLİ ESERLERİ MUTLAKA UYGULAMAYA KOYACAĞIZ”
Yapım aşamasında olan Yedigöller projesiyle ilgili de buna benzer bir yarışma düzenleyeceklerini söyleyen Başkanımız Işık, “Bu proje, kültür ve sanat etkinliklerinin de yapılabileceği bir rekreasyon alanı olarak düzenlenmesini kapsıyor. Proje içerisinde, ulusal ve uluslararası fuar, festival ve kültürel etkinliklerin yapılabileceği, ayrıca olta balıkçılığından trafik eğitim pistine, engelsiz yaşam parkından sosyal donatı alanlarına kadar çok çeşitli etkinliklere, Kütahya’da bugüne kadar göremediğimiz, yapamadığımız her türlü faaliyete uygun çok amaçlı kültür parkı düzenliyoruz. Buranın adında bir Yedigöller olacak. Kültür Park da olacak ama Cumhuriyet’imizin 100. yılına denk gelmesi nedeniyle, bu detayda olacak şekilde buranın ismini ve logosunu yarışmayla belirleyelim diyoruz. Kütahya’da yaşayan her hemşehrim, başka şehirlerde, başka ülkelerde görüp de benim şehrimde yok dediği birçok etkinliği burada yapabilecek, olmayanı orada görebilecek. Bu projeyi hayata geçirdiğimizde, birçok ili sollayacağımız, burası “Benim Kütahya’m” diyebileceğimiz, gururla her türlü etkinliğimizi yapabileceğimiz, örneğin uluslararası bir Çini festivalini yapabileceğimiz bir alana kavuşmuş olacağız. Bir kez daha bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu şehir adına yapılan her türlü katkıyı çok önemsiyoruz. Çünkü, bu millete verdiğimiz sözün gereği olarak katılımcı belediyecilik anlayışımız beş anlayışımızdan birisiydi. Katılımcı ve şeffaf belediyeciliğin gereği olarak sizlerin de katkılarıyla bu projede ortaya konan eserleri şehrimize kazandırmış olacağız. Yarışmaya katılan 114 eserin hepsi bizim için kıymetli. Süzgeçten geçen 7 eseri Estetik Komisyonumuza sunacağız. Bundan sonra yapılacak her tabela ve bilgilendirme bu seçilen eserlerden olacak. Bu kıymetli çalışmaları mutlaka uygulamaya koyacağız. Germiyan Sokaktan Hisar Kalemize kadar olan bu bölgeyi en kısa zamanda daha da ihya edeceğiz. Şu anda İshak Fakih Cami’nin olduğu bölgeden restore ettiğimiz kale kapısına kadar yeni bir projeyle orayı yaya yolu olarak düzenliyoruz. Yol boyunca seyir terasları ve kafeterya gibi dinlenme alanları olacak şekilde imalatlar devam ediyor. Yine Hisar Çay Bahçesinden yaya yoluyla tepeye çıkacak projeyi de uygulamaya geçireceğiz. Sizlerin de duyunca heyecanlandığınıza inandığım Ulu Cami gibi ecdat yadigarı bir eserin önünü açarak dünyaya tanıtacağımız oradaki iş merkezinin yıkım projesi olacak. Oradaki mevcut esnaflarımızı 30 Ağustos İş Merkezi ve Zanaat Çarşısı’na taşıdıktan sonra Ulu Cami İş Merkezi’ni yıkarak önünü açacağız. O bölgeyi açtıktan sonra Ulu Cami’nin çevresiyle beraber Hisar’a kadar en kısa zamanda ihya edecek, sanat eserlerimizi koruyarak Kültür Yolunun tamamlanmasını sağlayacağız. Oralarda yapacağımız her işte yine sizlerin katkılarını, sanatçılarımızın fikirlerini alarak adım atacağız. Ben ödül alan ve katılım sağlayan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu projeleri şehrimizin için mutlaka değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.
Ödül törenin ardından seçici kurul üyesi olarak görev alan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri, şehrimizin önde gelen sanatçıları, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına teşekkür belgesi verildi.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 957