2 Aralık 2022 Cuma

Mevcut ihtiyaçların giderilmesi konusunda çalışmalarını aralıksız sürdüren Kütahya Belediyemiz, Katı Atık Birliği (KÜKAB) 2. Sınıf Düzenli Depolama Tesisinde 2’inci Lot yapımını tamamladı. Yapımı tamamlanan 2’inci Lotun açılış törenini gerçekleştiren Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, 10-15 yıllık bir gelecek dönemde artık Kütahya Belediyesi’nin ya da Katı Atık Birliği’nin bir lot ihtiyacının daha görülmeyeceğini belirtti.

Kütahya Yerel Yönetimler Katı Atık Bertaraf Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (KÜKAB) 2. Sınıf Düzenli Depolama Tesisinde 2’inci Lot yapımının tamamlanmasının ardından gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Hayırlı bir cuma gününde çok hayırlı bir hizmet için birlikteyiz. Katı Atık Birliği, bilindiği gibi Kütahya’mızdaki tüm belediyelerimizin ve Özel İdaremizin üyesi olduğu Birlik. Bu Birlik daha önce kurulmuştu ve 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinden önceki son Meclis toplantısında bir karar aldı. Toplama işini belediyeler artık kendisi yapacak. Toplama merkezlerinden, merkeze taşıma ve merkezdeki imha işlerinde birlik yürütecek şeklinde alınmış olan kararlar gereği, Kütahya Belediyesi ve diğer Belediyelerimiz son 3 buçuk yıldır çöplerini kendileri topluyorlar. İl genelinde toplam 6 toplama merkezinde toplanan bu çöpler, oradan birliğin araçlarıyla imha bölgesine getiriliyor. Burada döküldüğü çukurdan elde edilen gazla şu anda 1.4 megavatlık (MW) enerji üretiliyor. Bu üretilen enerjiden elde edilen gelirin yüzde 40’ı Birliğimize, geriye kalan yüzde 60’ta işletmeci firmamıza kalacak şekilde paylaştırılıyor. Alınan karalar gereği sistem bu şekilde çalışıyor. Nasip olursa bundan sonraki süreçte üretilen enerjinin miktarı giderek artıp 2.8 megavata (MW) kadar çıkacak” dedi.

Belediye Başkanımız, göreve geldiğimizde Kütahya merkezinin en büyük üç sorunundan biri olan çöplerin toplanması, taşınması ve imhasına konusuna değinerek bu sorunun büyük ölçüde çözüme kavuştuğunu belirterek, “Göreve geldiğimizde hepinizin de bildiği gibi, merkez belediyemizin en büyük üç sorunundan birisi çöptü. Çöplerin toplanması, taşınması ve imhası konusu taraflar arasında yüksek yargıya taşınmış iki tarafın da kendine göre kendine göre haklı veya haksız gerekçelerle anlaşma zemini olarak yargıya intikal ettirdiği konular, geride bıraktığımız 3 buçuk yıllık sene içerisinde büyük ölçüde çözüldü. Sadece geçmiş dönemde yapılan uygulamaların sonucu olarak Birliğimize 12 milyon liraya yakın personel alacaklarından doğan ve ödenmesi gereken bir yükü zaman içerisinde hafifleterek sonuçlandıracağız. Ama işletici firmanın da almış olduğu haksız ödemeler veya yapmadığı işlerden dolayı da yargı süreçleri sonuçlanmak üzere. İnşallah sonuçlandığında 4 buçuk milyon lira gibi Birliğimizin lehine bir rakam belirlenip, bu anlaşmazlık süreci de sona ermiş olacak. Tabi geldiğimizde geçmişte açılmış olan, toplama merkezi olarak bilinen 1’inci lot dolmuştu. Geride kalan sürede pandeminin de etkisiyle 2’inci lot ile ilgili süreçler biraz uzasa da şu anda bitti. 2’inci lot açıldı. Yeni gelen çöplerimiz artık orada usulüne uygun ve mevzuat gereği yapılması gereken her türlü işlemin yapıldığı bir yöntemle depolanmaya başladı. Nasip olursa 10-15 yıllık bir gelecek dönemde artık Kütahya Belediyesi’nin ya da Katı Atık Birliği’nin bir lot ihtiyacı daha görülmüyor” dedi.

KATI ATIK BİRLİĞİNE YENİ İŞ MAKİNESİ

Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık konuşmasını, “Yeni lotta usulüne uygun depolamanın yapılabilmesi için uygun bir iş makinesinin de buraya alınması gerekiyordu. Katı Atık Birliği Meclisimizin almış olduğu kararlar gereği bu süreci başlattık. Yapılan ihale sonucunda Devlet Malzeme Ofisi’nden KDV muafiyetini de kullanarak yaklaşık 3.7 milyon Türk Lirası ödeyip şu anda Türkiye’nin en donanımlı son model iş makinelerinden birisini Birliğimize kazandırmış olduk. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ayrıca yüklenici firmamıza da böyle bir iş makinesini bize kazandırıp, bunun kullanım eğitiminin verilmesinden tüm kolaylaştırıcı işlere kadar gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Bugün söz konusu iş makinesinin güncel değeri 5.2 milyon Türk Lirası civarında. Onun için Meclisimizin zamanında aldığı kararla başlatmış olduğu bu satın alma süreci tamamlandı. Makinemizi teslim aldık. Daha iyi şartlarda hem yeni açılmış olan 2’inci lotun ekonomik kullanımı açısından hem de gelen çöplerin günü gününe ayrılarak çevreye de zarar vermeden, çevreyi de kirletmeden değerlendirilmesi konusunda elimizde kullanacağımız ilave bir araç oldu. Yine elimizde mevcut olan aracı da kullanmaya devam edeceğiz. Ben bir kez daha emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” şeklinde sürdürdü.

Kütahya Katı Atık Birliğimizin bölgede örnek sayılabilecek Birliklerden biri olduğunu belirten Başkanımız, “2’inci lotun genişletilmesi ve diğer Enerji Tesisinin kurulması konusunda da Birliğimiz ve Yüklenici Firmalarımız arasında görüşmelerimiz devam ediyor. Onları da kısa sürede tamamlayıp çevre mahallelerimize koku dahil zarar vermeden bu çöplerimizin imhasını gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Dünyanın birçok yerinde katı atıkların değerlendirilmesi ve geri dönüştürülmesinin önemine değinen Başkanımız Işık, “Özellikle son dönemde Avrupa Ülkeleri dahil olmak üzere, Dünyanın birçok yerinde artık bu katı atıkların değerlendirilmesi, geri dönüşümü çok önemli hale geldi. İlimizde de biz merkez Belediye olarak 2 ay önce hizmete açtığımız Ön Ayırma Tesisini yine yap-işlet-devret modeliyle şehrimize kazandırdık. Yani bundan sonra buraya gelecek çöpler, buraya gelmeden önce kısmen Ön Ayıklama Tesisinden geçirilecek ya da bu seyyar çöp toplayıcı vatandaşlarımızın topladığı naylon ve benzeri gibi atıklar oralarda değerlendirildikten sonra tekrar kalan kısmı buraya gelip, burada enerji üretimi dahil olmak üzere değerlendirilecek. Yakın zamanda Bakanlığımızla yaptığımız görüşmelerin sonunda verdiğimiz hibe destekli projemiz onaylandıktan sonra böyle bir tesisi daha donanımlı olarak bu bölgeye de yapmayı planlıyoruz. İnşallah onu da yaptığımızda evlerimizden buraya gelen çöplerin her bir parçasının değerlendirildiği bir tesisi de kavuşmuş olacağız. Tüm bunların da şehrimize bir an önce kazandırılması temennisiyle katılımınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 767