11 Ocak 2023 Çarşamba

Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, Afyon Kocatepe Üniversitesi Jeotermal ve Maden Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ile şehrimizin geleceği için büyük önem arz eden Parmakören Mahallesi bölgesinde bulunan fay hattının tespiti için protokol imzaladı.

Şehrimizi geleceğe taşımak adına yaptığı yatırımlar ve hayata geçirdiği projelerle adından söz ettiren Kütahya Belediyemiz, bilimsel çalışmalarla da Kütahya’mızın geleceğini güvence altına almak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda yapılan çalışmayla, Kütahya Belediyemiz ile Afyon Kocatepe Üniversitesi Jeotermal ve Maden Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü arasında Parmakören Bölgesinde bulunan deprem riski içeren aktif fay hattının tespiti için AR-GE protokolü imzalandı. Protokol töreninde konuşan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Şehrimizin geleceği için çok önemli gördüğümüz hayırlı bir olayın protokolü için bir aradayız. 7 Aralık 2022 tarihli meclis kararımızla söz konusu çalışmayla ilgili onayımız alındıktan sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü ile Belediye Başkanlığımız arasında yapılacak olan protokol gereğince Parmakören Mahallesi civarında deprem riski yaratan aktif fayların tespit edilmesiyle ilgili bir araştırma geliştirme protokolünü imzalıyoruz. Gelecek yıllarda şehrimizin gelişen bölgesi olarak bildiğimiz Parmakören ve TOKİ konutlarının yapıldığı kuzey Kütahya bölgesinde riskli fay hatlarının yerinin tam tespit edilerek oralara inşaat yapılmaması ya da uygun yerlere yapılması konusunda bir rapor ortaya çıkacak. Bunu da Afyon Kocatepe Üniversitemizin Jeotermal ve Maden Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ile birlikte yapıyoruz. Protokolün hayırlı olmasını diliyorum. Çalışmayı yapacak olan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum, emeği geçen herkese de ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Jeotermal ve Maden Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yıldız ise, “2009 yılından bu yana 80’in üzerine proje gerçekleştirdik. 2023 yılında da bu projelerden bir tanesini de Kütahya Belediyemiz ile birlikte yapacağız. Kütahya bizim için çok değerli. Bu proje kapsamında Kütahya’ya hizmet etmekten son derece mutluyum” dedi.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 556