7 Mayıs 2023 Pazar

Kütahya Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüzün hayata geçirdiği projeyle Atık Getirme Noktaları artık daha ulaşılabilir.

Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık’ın önderliğinde hayata geçirilen sıfır atık ve geri dönüşüm uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüz tarafından şehrimizdeki geri dönüştürülebilir ve tehlikeli atıkların kaynağında ayrı toplanabilmesi için muhtelif yerlere yerleştirilen atık toplama ekipmanları artık dijital ortamda. Ambalaj atıkları, kâğıt, plastik, cam, metal, elektronik atıklar, pil, atık yağ, bayatlamış ekmek ve tekstil atıkları için hazırlanan Atık Getirme Noktaları, hayata geçirilen uygulamayla haritada işaretlendi ve ulaşımı daha da kolaylaştı. https://sifiratik.kutahya.bel.tr/ adresine girdiğinizde şehrimizin hangi noktasında hangi Atık Getirme Noktası olduğu (ambalaj atıkları, kâğıt, plastik, cam, metal, elektronik atıklar, pil, atık yağ, bayatlamış ekmek ve tekstil atıkları) detaylarıyla görülebiliyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürümüz Mustafa Yeğin, “Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmakta. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır. Bizler de Kütahya Belediyesi olarak hemşehrilerimizin Atık Getirme Noktalarına ulaşımını daha da kolaylaştırmak için böyle bir uygulamayı hayata geçirdik” ifadelerini kullandı.

Şehrimizde yer alan Atık Getime Noktalarına ulaşmak için: https://sifiratik.kutahya.bel.tr/
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 780