5 Haziran 2023 Pazartesi

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında, Kütahya Belediyemiz ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından ‘Türkiye Çevre Haftası Yürüyüşü ve Resmi Kutlama Programı’ düzenlendi. Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Daha temiz bir Türkiye, daha temiz bir Kütahya için canla başla çalışıyoruz” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “Sıfır Atık” teması ile “81 İlde 81 Milyar Adım Çevre Yürüyüşü" adı ile tüm Türkiye’de etkinlik düzenlendi. İl protokolünün katılımıyla Zafer Meydanı’ndan başlayan çevre yürüyüşüne çevreci minikler de eşlik etti. Belediye Hizmet Binamızda son bulan yürüyüş sonrası Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık haftanın açılış konuşmasında, çevreci miniklerin attığı sloganların çevre haftasının önemini vurguladığını belirtti.

Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık konuşmasına, “5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Belediyemiz ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenmiş olan programa hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Biraz önce yürüyüşte çocuklarımızın da dediği gibi ‘Dünya bizim evimiz kirletmeyiniz. Çevre bizim evimiz kirletmeyiniz’ bu slogan çok hoşumuza gitti. Temiz bir çevre insanlık için önemli görevlerden birisi. Temiz çevre, temiz toplum demek, temiz şehir demek. Temiz çevre, temiz gıda, temiz su, temiz hava demek. Onun için bugünü anlamlı buluyoruz. Belediyemiz bünyesinde de Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğümüzün kurulması ile birlikte bu tür etkinliklere daha da ağırlık vermeye başladık” diyerek konuşmasına devam etti.

Katılımlarından dolayı herkese ayrı ayrı teşekkür eden Başkanımız Işık, “Bugün ve bu hafta inanıyorum ki bir farkındalık oluşturmak üzere özellikle çocuklarımız başta olmak üzere hepimize ciddi anlamda bir ders olacak. Toplumların refahı çevrenin, şehrin ve bu şehirde yaşayanların gelecek nesillere iyi bir vatan bırakmasıyla mümkün. Yapılacak çok işimiz var. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla birlikte çalışarak daha temiz bir dünyaya, daha temiz bir Türkiye’ye ve daha temiz bir Kütahya’ya kavuşması için canla başla çalışacağı bir dönemdeyiz. Ben bir kez daha haftamızın, günümüzün hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen tüm yetkililere ve çalışanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Katılımlarınızdan dolayı sizleri selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Protokol selamının ardından konuşmasına başlayan Kütahya Valisi Ali Çelik, ‘Temiz deniz, temiz dünya, temiz çevre’ kavramına vurgu yaparak bizi var eden oksijenin üretim kaynaklarının kirletilerek yok edildiğini belirtti. Vali Çelik, “Şu anda denizlerimiz ve okyanuslarımız çok ciddi bir tehdit altında. Bir öngörüye göre, 2025’te bugün denizlerde bulunan canlı varlığının üçte biri kadar plastik atık ve diğer kirletilen materyaller okyanuslarda yer almaya başlayacak. Bu rakam 2050 yılına gelindiğinde ise eşitlenmiş olacak. Özellikle gençlerimizin çok dikkatli olması gerekiyor. Bizi var eden oksijenin kaynaklarını hızla yok ediyoruz. Hem ormanları ve çevreyi hem de denizlerimizi hızla tüketiyoruz” dedi. Vali çelik, Dünya Çevre Günü etkinliğine destek veren başta Kütahya Belediyemize, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne ve stant açarak farkındalık oluşturan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından Çevre Haftası kapsamında, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Etkinlikler Kütahya Belediyesi Halk Oyunları ekibimizin gösterisi, Gülsüm Güral Kızılay Anaokulu’nun çevre temalı defilesi ve il protokolünün belediyemiz bahçesinde kurulan stantları ziyaret etmesiyle son buldu.

5 Haziran Dünya Çevre günü etkinliğine; Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Tekin, Kütahya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü İbrahim Çatladan, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, MHP Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy ve il protokolü katıldı.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 670