15 Haziran 2023 Perşembe

Belediye Başkan Vekilimiz Abdullah Damcı, “Kütahya’nın Uluslararası Proje Paydaşları Bir Araya Geliyor” başlığıyla düzenlenen Kütahya Uluslararası Projeler Zirvesi’ne katıldı.

Kütahya Uluslararası Projeler Zirvesi, “Kütahya’nın Uluslararası Proje Paydaşları Bir Araya Geliyor” başlığıyla Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ve Zafer Kalkınma Ajansı iş birliğiyle Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Ahmet Yakupoğlu Amfi'sinde gerçekleştirildi.

Şehrimizdeki uluslararası proje potansiyelini artırmak amacıyla düzenlenen zirvede konuşan Belediye Başkan Vekilimiz Abdullah Damcı, “Tüm kurumların uluslararası deneyimlerini paylaşacağı bu etkinlik sonunda şehrimiz için yeni iş birliklerini doğmasını diliyorum. Kütahya Belediyesi olarak Avrupa Birliği’nden hibe alıp UNESCO Zanaat ve Halk Sanatları şehri Kütahya’mız adına, çok değerli projeler geliştirdiğimiz dolu dolu 4 yıl geçirdik. Hayata geçirdiğimiz birçok sosyal sorumluluk projeleri ile Türkiye’ye örnek olan ve şehrimizde sosyal belediyecilik anlayışını yerleştiren kurumumuz; bazı projelerde yararlanıcı konumunda, bazı projelerde ise ortak konumundadır. Kütahya Belediyesi tüm kurumlarla projeler yürütmek için her daim iş birliğine açıktır. Göreve geldiğimizde kamuoyuyla paylaştığımız 2020-2024 yıllarını kapsayan Vizyon Projelerimizi ve Stratejik Planımızı sayısal verilerle ortaya koyduğumuzda; 5 yıllık hizmet süremizin 4. yılında belirlediğimiz hedeflerin yüzde 80’inden fazlasını tamamladık, başlattık ve uygulamaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızdan gelen her talebe, şikâyete ve öneriye kulak veriyoruz. Açık kapı belediyecilik anlayışımızı göreve geldiğimiz ilk günden bu yana sürdürmeye devam ediyoruz. Özellikle şehrimize değer katacak projeleri kamuoyuyla paylaşıp hızlandırmaya çalıştık. Bildiğiniz gibi 2 yıla yakın pandemi süreci, onun arkasından Rusya-Ukrayna Savaşının tüm dünya piyasalarındaki hareketliliği ve arkasından deprem… 3 yıllık icraat dönemimizde onlarla da mücadele etmek zorunda kaldığımız bir dönem oldu. Tüm bu olumsuzluklara rağmen bu şehrin altyapısından üstyapısına ne eksiği varsa zamanında tamamlamaya gayret ettik ve başarılı projeler üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ULAŞIM MASTER PLANI’NI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Konuşmasına sanayi genişleme alanlarını ciddi oranda artırdıklarını söyleyerek devam eden Başkan Vekilimiz Damcı, “Göreve geldiğimizden bu yana bu şehrin sanayi alanlarının büyütülmesi konusunda çok ciddi işler yaptık. 1’inci, 2’nci OSB, Küçük Sanayi Sitesi ve Orta Ölçekli Sanayi Sitemizde yaklaşık 6 milyon metrekare civarında sanayi genişleme alanını bu şehre kazandırdık. Özellikle mevcut Küçük Sanayi Sitemizin riskli alan olarak ilan edilmesinden sonra 2 yıl önce başlattığımız yeni Küçük Sanayi Sitemize taşınmasıyla ilgili çalışmalar şu anda devam etmektedir. İlk etapta yaklaşık 530 iş yerinin imalatına başlanan İnköy Sanayi sitemiz şu anda hızla devam ediyor. Geriye kalan bin civarındaki esnafımızın da inşallah 2’nci ve 3’üncü etaplarda o bölgede talepleri doğrultusunda iş yerlerini yapıp en kısa zamanda şehrimizi hem deprem riskine karşı daha az hasarla atlatacağımız bir noktaya taşımak hem de iş yerlerine taşıyarak Türkiye’nin en modern ve her türlü altyapısı ve sosyal tesisleriyle beraber bir bütün olan sanayi sitesine taşınmasını sağlayacağız. Benzer şekilde Orta Ölçekli Sanayi Sitesiyle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Onun dışında yeni iş yerlerinin çoğaltılması, var olanların niteliklerinin artırılması, Belediyemizin kiracısı olan esnaflarımızın rahatlatılması konusunda ciddi çalışmalarımız oldu. Kütahya İş Geliştirme Merkezi’nde yaptığımız çalışmalar da bunlardan birisi. Yeniden bir örgüt şemasına giderek olmayan bir Etüd Proje Müdürlüğümüzü kurduk. Burada uzman arkadaşlarımızı istihdam ettik. 2019 seçimlerinden önce açıkladığımız 130 vizyon projemizin isimlerini Belediyemizin girişine, fuaye alanına ve lobiye astık. Projelerin gerçekleşme tarihlerini oradan vatandaşlarımız takip ediyorlar. 130 projeyle başladığımız görevimize şu anda 210 civarında bir projeyle devam ediyoruz. Ciddi anlamda bir artış oldu. Bunların en önemlisi de paydaşlar, ortaklıklar çok önemli bu tür projelerde. Biz üniversitemizle bu anlamda ciddi bir iş birliği yapıyoruz. Özellikle Osmangazi ve Dumlupınar Üniversitemizle birlikte Kütahya’mızda bugüne kadar yapılmayan Ulaşım Master Planı’nı gerçekleştirdik. Önümüzdeki ay o planın nihai raporu da verilecek. Artık Kütahya’nın trafiğini o rapora uygun şekilde imar etmeye çalışacağız” dedi.

“PROJELER HAYATA GEÇİYOR”

Şehrimizin geleceği için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Başkan Vekilimiz Damcı, “Yaptığımız projelerde öncelikle biz yaptık oldu anlayışından uzak, fayda maliyet analizi ve hedef kitleye ulaşacak katma değer, bunları esas alıyoruz. Uzman arkadaşlarımız raporlarını, projelerini sunuyorlar ve gerçekten günlerce üzerinde duruyoruz. Bir caddenin açılmasından bir projenin gerçekleşmesine kadar. Bir veri toplama analiz birimi kurduk. Bu arkadaşlarımız ciddi anlamda Kütahya’nın dokusunu çıkarmaya çalışıyorlar. 65 yaş ortalaması olan bir semte 3 çocuk parkı yapılmasının ne kadar anlamsız olduğunu gördük zaman zaman. Aynı şekilde çocuk sayısının fazla olduğu bir yere emekli konağı yapılmış olduğunu gördük. Bunlara dikkat ediyoruz. 4 yıl içerisinde yaptığımız projeler yavaş yavaş hayata geçiyor ama devam eden projelerimiz de var. İnşallah onları da 2024 mahalli idareler seçimlerine kadar tamamlamaya çalışıyoruz. Biz ilimizin erkleri olarak gördüğümüz kuruluşlara bize destek oldukları için beraber çalıştıkları için şahsım ve belediyem adına çok teşekkür ediyorum. Bundan sonraki birlikteliğimiz de devam edecek. Zirvenin de şehrimize güzel ve iyi sonuçlar getirmesini temenni ediyorum. Sevdamız Kütahya diyoruz, inşallah hedeflediğimiz, istediğimiz, arzuladığımız bir Kütahya oluruz. Hepinize saygılar sunuyorum, teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 506