16 Temmuz 2023 Pazar

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz hain kalkışmasının 7. yıl dönümünde tek yürek olan Kütahyalılar Zafer Meydanı’nda buluştu.
Türkiye'nin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminden büyük bir destanla kurtuluşunun 7. yıl dönümü Zafer Meydanı'nda anma programıyla kutlandı.
252 şehidimizin anıldığı 15 Temmuz gecesi başlangıcında Zafer Meydanı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından gece, 15 Temmuz ile ilgili müzik, video ve belgesel gösterileriyle devam etti.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda tüm şehitler ve ebediyete intikal etmiş gaziler için dua edildi.

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında vatandaşlara hitap eden Kütahya Belediye Başkan Vekilimiz Abdullah Damcı “ Öncelikle sözlerime 15 temmuz hain darbe girişiminde bu kutsal vatanı korumak adına canlarını korkusuzca feda eden başta merhum Ömer Halisdemir kahramanımız olmak üzere şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine yakınlarına sabır ve baş sağlığı, bu hain girişimde yine vatan uğruna kurşun yiyen, yaralanan gazi olan kıymetli vatandaşlarımıza da sağlık, sıhhat, huzur dileyerek başlamak istiyorum.
Bizler binlerce yıldır bu topraklar üzerinde yaşayan ve son bin yıldır da bu toprakları kalıcı yurt edinmiş bir millet olarak vatanımıza olan sadakatimizi ve konu vatanımız olunca bu uğurda neler yaptığımızı, yapabileceğimizi tüm dünyaya tekrar tekrar göstermiş, ispat etmiş bir milletiz. Dünyanın en güzel yurdu olan İstanbul’un fethi mucizesi, Çanakkale de yokluk içerisinde, bizimle orantısız bir güç olan düşman güçlerine karşı kazandığımız zaferler, her köşesi düşmanlarca işgal edilmiş vatanımızı adeta kazma kürekle savunarak kazanmış olduğumuz kurtuluş savaşı mucizesi ile ve en son 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı tüm halkımızla tek yürek olup vermiş olduğumuz mücadele bu konuda verilebilecek en somut örneklerdir.

15 Temmuz gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi ve aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. Ancak, Sayın Devlet Bahçelinin ''Seçilmiş hükümetin yanındayız'' açıklamaları akabinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın ''Halkı meydanlara davet ediyorum'' ifadesinin ardından milletimiz, bu darbe girişimini, sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattı. 15 Temmuz gecesi millet eğilmedi Türkiye yenilmedi.

Bu kadim topraklarda hangi dilden, hangi etnik yapıdan olursa olsun halkımız yüz yıllardır barış içerisinde yaşama arzusu içerisinde olduğunu göstermiş olmakla birlikte, ülkemizin stratejik önemi nedeniyle bu huzurlu ortamı bozma çabası, bu toprakları kendi istek ve çıkarları doğrultusunda yönetmek çabası içerisinde olan iç ve dış mihraklar da her zaman olagelmiştir. Ancak bu kadim millet bu oyunlara geçit vermemiş, her olumsuzluk karşısında yeniden kenetlenmeyi başarabilmiştir.
Biz Türk halkı kadar bağımsızlığına, özgürlüğüne düşkün başka bir millet olmasa gerektir. O nedenle bu güne kadar 16 ayrı devlet kurmuş, devlet olmanın kaçınılmaz doğası gereği her yıkılış sonrası en kısa zamanda yeniden toparlanmış, devlet ebet müddet, demiş, ya devlet başa, ya kuzgun leşe demiş ve adeta bir çadır kurma kolaylığında yeniden bir devlet kurabilmeyi başarmış ve asla, ama asla bir başka toplumun boyunduruğu altında yaşamayı kabul etmemiştir.

İnancımız o dur ki, bu huzurumuzu, düzenimizi bozma çabası içerisinde olacak olan iç ve dış mihraklar boş durmayacaklar, ancak bu kadim millet de bu ayak oyunlarına, bu tür girişimlere geçit vermeyecektir.
Allah bu millete bir daha 15 temmuzlar yaşatmasın. Vermiş olduğumuz şehitlerimizin acısını yüreğimizin derinliklerinde yaşamaya devam ediyoruz. Bu ihaneti unutmadık, unutmayacağız. Bu vesileyle, yüce Mevla bu tür olumsuzluklar ve ayak oyunları karşısında milletimizi korusun, dirlik düzenimizi korusun diyor, hepinize saygı ve selamlarımızı sunuyorum ” dedi.
Programda konuşma yapan Kütahya Valisi Ali Çelik, konuşmasına şehitleri anarak başladı. Vali Çelik, “Şehit ailelerimiz, yakınlarımız, annelerimiz, babalarımız burada ve onların hepsinin ellerinden öpüyorum. 15 Temmuz'dan Çanakkale'ye, Dumlupınar'dan Malazgirt'e, Cudi'den Gabar'a, Suriye'den Libya'ya kadar bu vatan ve millet için, ezan için canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Hayatta olan gazilerimize sağlıklı ömür, ebediyete irtihal edenlere rahmet diliyorum” dedi.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Kütahya Gençlik Spor ve İl Müdürlüğü tarafından şehitleri anmak için düzenlenen “15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu” ile Zafer Meydanı’na ulaştırılan al yıldızlı sancak Vali Ali Çelik’e takdim edildi. Vali Çelik, sancağı şampiyon sporcu Recep Tula'dan teslim aldı.

Darbe girişiminin gerçekleştirildiği saat 00.13’te tüm illerde olduğu gibi Kütahya’da da sela okundu. Program, tüm şehitler için dua edilmesiyle sona erdi.

İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okuyan 4 yaşındaki Zeynep Reyyan Dede gecede büyük alkış aldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma programı çerçevesinde Kütahya Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklere katılan vatandaşlarımıza çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Etkinliklere Vali Ali Çelik, Kütahya Milletvekilleri, Belediye Başkan Vekilimiz Abdullah Damcı, siyasi parti yöneticileri ve İl protokolü katıldı.


Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 469