25 Temmuz 2023 Salı

Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Belediyemizin gerçekleştirdiği Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı Sera Gazı Envanterinin Hazırlanması Açılış ve Bilgilendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Kütahya olarak, bu şehrin değerleri olarak geçmiş nesillerden bize aktarılan çevreyi korumak zorundayız. Çünkü Kütahya gibi başka bir şehir yok” dedi.

İklim değişikliği; kuraklık, aşırı yağışlar, gıda krizi, aşırı sıcaklar, artan enerji talebi gibi çeşitli riskleri beraberinde getiriyor. Bu riskleri ortadan kaldırmak, karbon ayak izini azaltmak, gelecek nesillere yeşil ve temiz bir dünya bırakmak için yerel yönetimler başta olmak üzere hepimize büyük görevler düşüyor. Bu kapsamda, Kütahya Belediyemiz de Demir Enerji ile Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) Sera Gazı Envanterinin Hazırlanması Açılış ve Bilgilendirme Toplantısı’nı Kütahya Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Kütahya adına, ülkemiz adına, gelecek nesiller adına yapılabilecek her türlü iş için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu da bugünün insanlarının derdi değil ama bugün annesinin karnında olup da yarın dünyaya gelecek çocuğun derdi. Bugün doğmuş, henüz daha dünyada ne olup bittiğini bilmeyen evlatlarımızın derdi. Sürdürülebilir, temiz çevre, iklim ve enerji bugün dünyanın en önemli konuları. Kütahya’da ya da ülkemizde çok konuşulmadığına bakmayın, dünyaya, sınırlarınızın dışına çıkarsanız ne tedbirler alındığını görürsünüz. Örneğin Danimarka gibi bir ülke 2030 yılında sıfır karbon ve yüzde yüz yeşil enerji hedefini koymuş. Ona göre tedbirini almış. Bölgesel ısıtma ve soğutma sistemleri adı altında elinde enerjiye dönüştürülebilecek ne varsa tamamının altyapısını yapmış. Örneğin camı eritirken çıkan ısıyı toplayıp onu kullanacak kadar ileri seviye teknolojiyi ülkesinde kullanıyor. Sebep; başkasına enerjide ihtiyacım kalmasın, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan dolayı artan doğalgaz fiyatlarından vatandaşının cebine yansıyan enerji masrafının düşürülmesi. Türkiye’nin de bunu yapması lazım. Önce çevreyi koruyacağız. İklim değişikliğinin etkisini, hiç başka yere gitmeye gerek yok, bu sene gördük. Kurban Bayramı’na kadar her gün yağmur yağdı. Her gün dışarıya çıkacak ekiplerimiz burada kaldı. İki ay gecikmeli olarak asfalta başladık. Park ve bahçelere iki ay geç girdik. Sebep; iklim değişikliği. Bizim bunlara sürekli, hemen hazır olmamız lazım. Bir eylem planımızın olması lazım. Nasıl ki göreve geldiğimizde 5 yıllık bir stratejik plan hazırlığı için tüm paydaşları topladık, bu 5 yılda ne yapmalıyız diye bir plan ortaya koyduk ve o plan çerçevesinde bugün buralara geldiysek, bu konuda da bir planımızın olması lazım. Türkiye’de belki tek bir kurum stratejik planında öngörülen hedeflerin tamamını geride bıraktığı 4 yılda gerçekleştirip gerçekleşme oranını yüzde 80’in üzerine taşıdı, o da Kütahya Belediyesi. Planlı çalıştığımız için bunu başardık. Geriye kalan yüzde 20’yi de 5’inci yılda tamamladığımızda yüzde 100, hatta üzerinde stratejik planında öngörülen hedeflerini tutturmuş bir kurum olarak bu kurumun birer çalışanı olmanın onurunu hepimiz yaşadık, yaşayacağız. Bu konuda da öyle. Çünkü yüksek karbon salınımı, kirletilen çevre, tüketilen kaynaklar, su başta olmak üzere hava, toprak, bunların hepsi gelecek nesillere emanet olarak bozulmadan aktarmak zorunda olduğumuz kaynaklarımız. Eğer bunları koruyamazsak insanlık alemi olarak herkes bundan sorumlu dünyanın neresinde olursa olsun” ifadelerini kullandı.

“ÇEVREYİ KORUMAK ZORUNDAYIZ”

Gelecek nesilleri düşünmek zorunda olduklarının altını çizen Başkanımız Işık, “Bu işten sorumlu yerel yönetimler olarak ve belediye olarak tüm kurumlarla ortak çalışma zorunluluğumuz olduğu için bunun öncüsü olmak zorundayız. Kendi kaynaklarımızı enerjiye dönüştürecek yatırımları yapacağız. Dolayısıyla burada yaşayan herkes bu işten sorumlu. Biz iyi bir eylem planı ortaya koyar, iyi bir planlamayla bundan sonraki hedeflerimizi doğru belirlersek ki Avrupa 2030’da sıfır karbonu hedef olarak koyduysa niye Kütahya Belediyesi koyamasın diye kendi kendime hayıflanıyorum. Kolay değil elbette ama 2030 olmazsa 2040’ı koyalım biz de. Bizim kaynaklarımız sınırlı. Kütahya olarak, bu şehrin değerleri olarak geçmiş nesillerden bize aktarılan çevreyi korumak zorundayız. Çünkü Kütahya gibi başka bir şehir yok. Türkiye’nin en güvenli bölgesinin en güvenli ili burası. Yatırımcı için gözbebeği illerden birisi, tercih nedeni” dedi.

“DAHA FAZLA ENERJİ ÜRETİR HALE GELDİK”

Enerji üretiminin artırılması konusunda çalışmaların sürdüğünü belirten Başkanımız Işık, “Bakanlığımız talimat gönderdi, Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nü ilk kuran belediyelerden birisiyiz. Vahşi depolama yöntemiyle atıkların depolandığı ve dağ gibi yığılmış çöp yığınlarından gelir gelmez lot yaptık, çöpleri düzenleyerek geri dönüşümden yararlanmaya başladık. Yeni teknolojilerle daha fazla enerji üretir hale geldik. 1.4 megavatlık enerji üretimi vardı, şimdi 2.8 megavata çıktı. Enerji üretiminin artırılması konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Göreve geldiğimizde 4-5 günde bir boşaltılan çöp konteynırları şimdi saatlik boşaltılır hale geldi. Ulusal basında haber olan ‘Kütahya’da çöpler toplanamıyor’ diye hepimizin yüzünü kızartan günleri şükürler olsun geride bıraktık. Şimdi kendi aracımızla, kendi personelimizle istediğimiz anda Ultrasonik Çöp Konteyneri Sistemiyle Türkiye’de ilk ve tek uygulamaya geçen sistemle herhangi bir konteynerde olağanüstü bir durum varsa gelen sinyal üzerinden komut gidiyor, en yakın güzergâhtaki araç gidiyor o konteynere müdahale ediyor. Ondan sonra da Türkiye’nin birçok belediyesinde bu sistem kullanılmaya başlandı. Böyle bir şehre temiz çevre, bilinçli toplum ve kaynakları korunarak gelecek nesillere aktarılan bir anlayış yakışır. O neden sizlere çok görev düşüyor. Buraya dışarıdan katılıp da bize bilgi birikiminden faydalanmamızı sağlayacak misafirlerimiz başta olmak üzere hepinize iyi bir eylem planı hazırlanması konusunda başta şahsım olmak üzere hepinize görev düşüyor. Bu toplantının hayırlara vesile olacağını düşünüyorum. Çünkü bu tür toplantılar, ortak akıl dediğimiz kimin kafasında ülkem için, milletim için, memleketim için, gelecek nesiller için benim de görevim var, sorumluluğum var diyerek bir fikir söylerse onların kayıt altına alındığı, buna göre gelecek planlamasının yapıldığı toplantıları çok önemsiyoruz. Katılımlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 495