28 Temmuz 2023 Cuma

Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Belediyemizin yapımını tamamladığı Hamidiye Mahallesi Kültür ve Sosyal İşler Merkezi’nin açılışını yaptı. Açılışta konuşan Başkanımız Işık, “Biz şehrimizi seviyoruz, şehrimizde yaşayan kıymetli hemşehrilerimizi çok seviyor ve onlara hizmet etmeyi dinimizin gereği olarak en hayırlı iş biliyoruz” dedi.

Şehrimizdeki mahallelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yatırımlarını sürdüren Kütahya Belediyemiz, Hamidiye Mahallesi Kültür ve Sosyal İşler Merkezi’ni tamamlayarak hemşehrilerimizin hizmetine sundu. Tesis içerisinde muhtarlık ofisi, düğün salonu, mahalle fırını gibi hemşehrilerimizin ihtiyaçlarına cevap verecek alanların yer aldığı Hamidiye Mahallesi Kültür ve Sosyal İşler Merkezi’nin açılışı Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, il protokolü ve temsilcileri ile çok sayıda hemşehrimizin katılımıyla gerçekleşti.

Açılışta konuşan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Çok hayırlı bir günde, Muharrem ayının 10. günü Aşure Günü’nde, hayırlı bir Cuma gününde yine hayırlı bir açılış töreni için bir aradayız. Öncelikle davetimize icabet edip geldiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Rabbim, hayırlı günlerde, hayırlı hizmetlerde, hayırlı ve kendini bilen insanlarla buluşmayı nasip eylesin, devam ettirsin. Biz şehrimizi seviyoruz, şehrimizde yaşayan kıymetli hemşehrilerimizi çok seviyor ve onlara hizmet etmeyi dinimizin gereği olarak en hayırlı iş biliyoruz. ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara hizmet edendir’ diyor bizim dinimiz ve yüce peygamberimiz. Allah’a şükür bugüne kadar vatandaşımıza neyi taahhüt ettiysek her türlü olumsuzluklara rağmen, iki yıllık pandemi, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın tüm dünya piyasalarına olan etkileri, arkasından belki de yüz yılın en büyük deprem felaketi, onun arkasından birçok doğal afet, birçok şehrimiz sular altına kalırken şehrimizin de son 40 yılın en yağışlı dönemini geçirdiği bir sezona rağmen ne dediysek onları günü gününe yetiştirmenin onurunu, mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz. Emeği geçen başta çalışma arkadaşlarım olmak üzere tüm ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımızın değerli yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarımızın değerli yöneticilerine ve en önemlisi de bu hizmetlere sahip çıkan, peşini bırakmayan, taleplerini, şikayetlerini bizlere ileten değerli hemşehrilerimize teşekkürlerimi iletiyorum. Vatandaşa rağmen siyaset de yapılmıyor, hizmet de yapılmıyor. Vatandaş ne istiyorsa bu makamlarda bulunanların görevi onların isteğini yapmak. Biz mahalle ziyaretlerimizi yaparken bu mahallemize geldiğimizde Hamidiye Mahallemizin değerli muhtarı, mahalle sakinleri ve komşu muhtarlarımız bir kültür evinin buraya ihtiyaç olduğunu söylediler. Envanterimize baktık, önce yer bulduk, imar tadilatını yaptık, gerekli kurullarımızdan geçirdik, meclisimizden kararımızı aldık, ihalesine çıktık, yapımını tamamladık, bugün de Rabbim açmayı nasip eyledi. Bundan sonra mahallemizdeki değerli hemşehrilerimize emanet ediyoruz. Burayı her gün kullanacağız, en iyi şekilde koruyacağız, kollayacağız” ifadelerini kullandı.

“BU ESERLER KOLAY YAPILMIYOR”

“Bu eserler kolay yapılmıyor” diyerek sözlerine devam eden Başkanımız Işık, “Türkiye’nin ekonomik şartları, şehrimizin şartları ortada. Göreve geldiğim gün yıllık bütçemizin tam 2 buçuk katı kayıtlı ve üç yılda en geç ödenmesi gereken borç yüküyle devraldım belediyeyi. Bir yıllık gelirimizin tam 2 buçuk katı, yaklaşık 650 milyon Türk Lirası kayıtlı borçla devraldım. Arkasından 2020 yılında hepimizin yaşadığı pandemi süreci, önceliklerimiz değişti. Düne kadar patron olan, verici el olan esnafımız dahil alıcı el olmaya başladı. O günün şartlarında bir taraftan borçlarımızı öderken ki göreve geldikten sonraki haziran ayında personel maaşlarını ödeyemeyecek bir belediye devraldım ben. Kimseyi suçlamıyorum, kimse de bundan olumsuz etkilenmesin ama bu şartları zaman zaman hatırlatmam gerektiğini düşünüyorum. Neden derseniz; borcunu temizlemiş, şehrin altyapısının yüzde 80’ini sıfırdan yapmış, kanalizasyonunu ve yağmur suyunu ayırmış, onun üzerindeki kilit taşından asfaltına kadar tüm altyapısını bu pandemi sürecini fırsata çevirerek büyük ölçüde tamamlamış Kütahya Belediyemiz, son 40 yılın şiddetli yağışlarında daha önce evini su basan, her kış yağmur yağdığında eyvah diyen vatandaşımız rahat nefes alarak evini su basmadan, iş yerini su basmadan bir kış geçirmişse bunun mutluluğu bize yeter. Bunları duydukça ve gördükçe ne kadar isabetli işler yaptığımızı anlamış olduk. Bu borçlar üç yılda bitti ama dördüncü yılın bütçesi devraldığımız bütçenin 10 katına çıktı. Şu anda yaklaşık 3 milyar liralık bir bütçeye sahibiz. Borcumuz bu bütçenin yaklaşık 10’da 1’i. Daha önce bütçenin 2 buçuk katı, şimdi bütçenin 10’da 1’i. 25 kat mali yapısını güçlendirmiş, kimseye muhtaç olmayan, devletinden aldığı vergi payıyla milletimizin verdiği hizmet karşılığı vergilerin toplamından yaklaşık 2 binden fazla personelini ilk günden bugüne maaşını zamanında yatırarak eskiden esnafımızın karşısında duyduğu mahcubiyeti duyurmayan bir belediyeye dönüştük. İlk günlerde bir hemşehrim geldi, belediyemizin çalışanının annesi. ‘Başkanım benim evladım sizde çalışıyor. Okula gidecek çocuğuna elbise almaya gittik, paramız yarısına yetti, geri kalan yarısını bir ay sonra ödeyelim mi dediğimizde, esnafın belediye çalışanına taksit yapamam’ dediğini duydum ve çok üzüldüm. ‘Benim çocuğum günü gününe maaş alabilecek mi?’ dedi bana. Bugün belediye çalışanıyım dediğinde, her esnafımızın kapısından içeriye girdiğinde saygıyla karşılayıp istediği ay kadar taksit yapabiliyorsa esnafımız, şehrin nereden nereye dönüştüğünün tescilidir bunlar. Kütahya Belediyesi, Kütahya’daki kamu kurumlarımızın çalışan sayısı ve bütçe açısından en büyüğü. Bu büyük belediyenin büyük çalışanları herkese, yeni doğan çocuktan bugün vefat eden hemşehrimizin taziyeye gelen vatandaşlarına kadar tüm kesimlere hizmet eden bir kurumun büyüklüğü buradan geliyor. Doğru zamanda doğru hizmeti yaparsanız bunu vatandaşımız görüyor” dedi.

HEMŞEHRİLERİMİZİN İHTİYAÇLARINA CEVAP VERECEK BİR TESİS

Hizmete açılan tesisle ilgili bilgi veren Başkanımız Işık, “Kültür Merkezimiz, iki kattan oluşmakta olup zemin katında 340 metrekareye sahip bir iş yeri ve 20 metrekare alana sahip içerisinde tuvalet, mutfak ve ofis alanı bulunduran 2 adet Muhtarlık Hizmet Birimi barındırmakta. Birinci katta ise 50 metrekare alana sahip mahalle fırını ve 360 metrekarelik düğün salonu bulunmakta. Yapı yaklaşık 410 metrekare taban alanı, 833 metrekare toplam inşaat alanına sahip. Kazasız belasız bu hizmetleri bugün mahallelerimize kazandırmanın onurunu yaşıyoruz. Hayırlı olmasını diliyoruz. Katılım sağlayan ve bu tesisin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 664