5 Ağustos 2023 Cumartesi

Kütahya Belediyemizin Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu ile organize ettiği, birçok ülkeden ve ülkemizin çeşitli illerinden şair, ozan, dansçı ve sanatçının katıldığı 1. Uluslararası Şair Şeyhi Şiir ve Sanat Festivali, Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık’ın katıldığı törenle açıldı.

Ulaşımdan altyapıya, spordan tarihi ve kültürel mirasa kadar her alanda önemli yatırımları hayata geçiren Kütahya Belediyemiz, hemşehrilerimizin ilgisini ve beğenisini kazanacak organizasyonlara imza atmaya devam ediyor. Kütahya Belediyemizin organize ettiği, birçok ülkeden ve ülkemizin çeşitli illerinden şair, ozan, dansçı ve sanatçının katıldığı 1. Uluslararası Şair Şeyhi Şiir ve Sanat Festivali, Vali Vekilimiz Mustafa Demir, Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık ve il protokolünün katıldığı törenle açıldı. 5 ve 6 Ağustos’ta da Kütahya Belediyemizin önünde devam edecek festival kapsamında şiir dinletileri, solo ve grup halk oyunları, sinema sanatçıları, birçok ilimizden ve Makedonya, Gürcistan, Ahıska, Kazakistan ile Özbekistan’dan gelen şair ve ozanlar performanslarını hemşehrilerimizin beğenisine sunacak.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Kültürün ve sanatın başkenti Kütahya’mızda birçok emeğin sonucunda yine bir aradayız. Bizi bu güzel gecede yalnız bırakmayan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum, hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Kütahya’mız, UNESCO tarafından zanaat ve halk sanatları alanında yaratıcı şehirler ağına alınan Türkiye’nin ilk şehri. 2017 yılında alındı, bizden sonra da Bursa aynı kategoride yaratıcı şehir oldu. Bu, Kütahya’nın dünya çapında bir kültür ve sanat şehri olduğunun tescilidir. Bunu zaman zaman tekrarlıyorum çünkü benim çok kıymetli, sevdiğim, saydığım değerli hemşehrilerim bunu sıradan bir ünvanmış gibi görüyor ama inanın uluslararası etkinliklerde, yurtdışına çıktığımızda, Kütahya’nın belediye başkanı olduğumu ifade ettiğimde insanların gösterdiği saygıdan, sevgiden şehrimizin ne kadar kıymetli, ne kadar önemli ve ne kadar büyük olduğunu anlıyorum. Onun için bu şehrin sanat şehri, kültür şehri olmasında geçmişten bugüne katkısı olan kim varsa teşekkürlerin en büyüğünü onlara yapsak azdır. Gerçekten şehrimiz, birçok sanatçımızın ve çok farklı alanlardaki sanat etkinliklerinin her gün yapılsa bu güzel meydanın dolacağı, buna da ilgi gösteren birçok hemşehrimizin de desteğini alıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bugün çok değerli sanatçılar var aramızda. Özellikle şiirin ve folklorun bizi doyurduğu bir gece olmasını diliyorum, öyle de olacağına inanıyorum çünkü adını duyduğumuzda saygı duyduğumuz sanatçılarımız bugün bizim ayağımıza geldiler. Başta Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüz ve Belediyemizin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü olmak üzere bu güzel geceyi bizlere yaşatmak için emek veren herkese huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bize onur kattınız, bize değer verdiniz, bu şehri bir adım daha yukarı taşımak için bugün bizle birlikte oldunuz. Sağ olun, var olun” ifadelerini kullandı.

Festivalin ilk gecesinin sonunda Vali Vekilimiz Mustafa Demir ve Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, geceye değer katan sanatçılara hediyelerini takdim ederek teşekkürlerini iletti.

1. Uluslararası Şair Şeyhi Şiir ve Sanat Festivali, 5 ve 6 Ağustos’ta saat 20.00’dan sonra Kütahya Belediyemizin bahçesinde hemşehrilerimizle buluşmaya devam edecek. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 405