11 Ağustos 2023 Cuma

Kütahya Belediyemizin alt ve üstyapısıyla tamamen yenilediği Ressam Ahmet Yakupoğlu Parkı (Maltepe Parkı), Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, il protokolü ve çok sayıda vatandaşımızın katılımıyla açıldı. 1 milyon metrekare yeşil alanı şehrimize kazandırmanın onurunu ve mutluluğunu yaşadığını belirten Başkanımız Işık, “3 milyon 500 bin metrekare yeşil alanı olan bir Kütahya’yı hedefliyoruz” dedi.

Halk arasında Maltepe Parkı olarak bilenen Ressam Ahmet Yakupoğlu Parkı, yıllardır bulunduğu atıl vaziyetteki halinden ve çocuklarımızın geleceğinin kararmasına sebep olan her türlü metruk yapıdan arındırılarak Kütahya Belediyemiz tarafından alt ve üstyapısıyla beraber tamamen yenilenerek hizmete açıldı. Açılış törenine Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, il protokolü ve çok sayıda hemşehrimiz katıldı. Açılış konuşmasındaki sözlerine hemşehrilerimize teşekkür ederek başlayan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Dünya markası olmuş iki Ahmet’in şehri olarak Kütahya’mızı tanıtmaya çalışıyorum. Birisi Yakupoğlu Ahmet yani Ressam Ahmet Yakupoğlu, diğeri de Hisarlı Ahmet. Bu iki Ahmet’in şehrinde belediye başkanı olmak, Şehrül-Emin sıfatıyla bu şehre hizmet etmek herhalde Rabbim’in yaşayan kullarına nasip edeceği en güzel ünvanlardan birisi olsa gerek. Ressam Ahmet Yakupoğlu, gerçekten bu şehrin bağrından çıkmış ama ülkemizi dünya markası yapacak sanat alanında çok kıymetli eserleri gelecek nesillere bırakmış bir büyüğümüz. Onun adına layık olmak, onun adının verildiği bir parkı ona yakışır şekilde yeniden düzenlemek bizim boynumuzun borcuydu. Bugün, bu hayırlı günde yad etmenin onurunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Bu vesileyle, bu günlere gelmemizde, bu güzel hizmetleri şehrimize kazandırmamızda beni yalnız bırakmayan ekip arkadaşlarıma, helal kazanç için gecesini gündüzüne katarak alın teri döken tüm arkadaşlarıma huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bu işler tek kişiyle olmuyor, ekip işi başarıyı getiriyor. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarının müdürlerinin, meclis üyelerimizin, birlikte çalıştığımız derneklerimizin, vakıflarımızın, meslek odalarımızın temsilcileri de şehre eser kazandırmak için elini taşın altına koyduğunda güzel eserleri hep beraber şehrimize kazandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BURAYI KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Parkın geçmişinde emek verenlere de teşekkür eden Başkanımız Işık, “Ressam Ahmet Yakupoğlu Parkı ilk olarak 1980’li yıllarda yeşil alan olarak kullanılmaya başlanmış ve ilk kez yapılaşma ve peyzaj düzenlemeleri 1994 yılında dönemin belediye başkanı tarafından yerine getirilmiş. Daha sonra bazı düzenleme çalışmaları olmuş ama ne acı ki hiç kullanılmadan yıkmak zorunda kaldığımız ucube yapılarla bu park yeşil alan ve sayfiye yeri olmaktan çıkmış, adeta uyuşturucu yuvası ve mahalle gençlerimizin, çocuklarımızın geleceğini karartacak kadar tehlikeli bir alana dönüşmüş. Bu durum bizi yaraladı ve onun için derhal burayı herkesin kullanabileceği, çevresinde duvarların olmadığı, çevresindeki 5-6 mahallemizin sakinlerinin buranın bekçisi olacağı bir yapıya kavuşturmamız gerektiğini düşündük ve hayata geçirdik. Belediyemizin iştiraki Belde A.Ş. piyasadaki tüm dalgalanmalara rağmen bu parkı bu hale getirdi. Belediyemizin şirketi ve belediyemizin gücüyle buraya çok ciddi bir emek sarfettik. Bu emeğin korunması yapılması kadar önem arz ediyor. Bundan sonra inşallah tüm hemşehrilerimiz, özellikle gençlerimiz ve çocuklarımız buranın gönüllü bekçisi olacaklar ama biz resmi bekçi ve zabıtamızla burayı korumaya devam edeceğiz” dedi.

HEDEF 3 MİLYON 500 BİN METREKARE YEŞİL ALAN

Park hakkında bilgiler veren Başkanımız, “Parkımız yaklaşık 32 dönümden oluşuyor. Toplam yeşil alan 19 dönüm, mimari yapı alanı 425 metrekare, ayrıca vatandaşlarımızın kullanımına sunulan restoran, büfe, tuvaletler, muhtarlık, ve spor sahaları da içinde bulunuyor. Yeşil alan çalışmalarında toplam bin 80 adet ağaç, 2 bin 245 adet çalı doğayla buluşturuldu ve doğal bitki örtüsü korundu. Sulama sistemi montajı dahil olup oyun grubu montajları da yapılarak çocuklarımızın eğleneceği bir alan oluşturulmuştur. 2019 yılı 31 Mart seçimlerinden sonra kayıtlı 285 adet parkımızın toplam alanı 1 milyon 675 bin metrekareydi. Buna ilave 75 bin metrekare büyüklüğünde 7 park daha kazandırarak 1 milyon 750 bin metrekareye ulaşan kayıtlı park alanına kavuştuk. Halen devam eden ve inşallah yıl sonu itibariyle Kütahya’mızın sunulacak olan diğer alanlarımızdan da bahsetmek istiyorum. 105 bin metrekare Millet Bahçesi bitti, inşallah bir hafta on gün içerisinde açılışını yapacağız. 105 bin metrekarelik Yoncalı Mesire Alanı, daha önce İl Özel İdaremizin uhdesindeydi. Sayın Valimizin de uğraşlarıyla tahsis İl Özel İdaresi’nden kaldırıldı, belediyemizin uhdesine verildi. Verilir verilmez hemen projelendirilmesi ve bölgemize yakışacak bir mesire alanına dönüştürme sürecini başlattık. Şu anda imalatı devam ediyor. Birkaç ay içerisinde onu da kazandıracağız. İlk etap toplam 255 bin metrekare Yedigöller Rekreasyon Alanı, Allah nasip ederse 30 Ağustos’ta tüm Kütahyalı hemşehrilerimizin davet edilerek bir konserle hizmete sunulacak. Yaklaşık 500 dekardan oluşan Kanal Kütahya projemizin ilk etabı da bu yıl sonu itibariyle şehrimizin hizmetine sunulacak. Yine yaklaşık 50 dekarlık Bayraktepe Projesi ve diğer projelerimizle beraber ilave 1 milyon metrekarenin üzerindeki yeşil alanı, park alanını bu şehre kazandırmış olacağız. Cumhuriyet tarihi boyunca 1 milyon 750 bin metrekare, dört yılda ilave 1 milyon metrekare yeşil alanı bu şehre kazandırmanın onurunu, mutluluğunu ve haklı gururunu sizlerle paylaşmak isterim. Hedefimiz ikiye katlamak. 3 milyon 500 bin metrekare yeşil alanı olan bir Kütahya’yı hedefliyoruz. Allah nasip ederse 2 milyon 750 bin metrekareyi yakalamış olacağız. Geriye kalan 750 bin metrekareyi de Allah nasip ederse orta vadede bu şehre kazandıracağız” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE 4 YILDA 2 BİN BAĞIMSIZ ÜNİTE

“Gerçekleştirdiğimiz diğer projelerle de Kütahya’nın tarihini yeniden yazıyoruz” diyerek sözlerine devam eden Başkanımız Işık, “10 milyon metrekarelik sanayi bölgelerimizin toplam alanını son üç yılda gerçekleştirdiğimiz ilave genişleme alanlarıyla beraber 31 milyon metrekareye çıkarıyoruz. 10 milyon 3 katına çıkıyor, Zafer OSB dahil olmak üzere. 3-5 yıl içerisinde buralar fabrikalarla dolduğunda Kütahya’mızın çocukları, gençleri artık bu şehrin patronu olacak. Göçü durmuş, merkez nüfusu her yıl ortalama 5 bin artarak şu anda kayıtlı 265 bin nüfusa ulaşmış bir belediyeyiz. Düne kadar merkez ilçenin il geneline oranı yüzde 40 civarındaydı, şu anda yüzde 50’ye ulaştık, 2040 yılında yüzde 60’ı hedefliyoruz. Yani Kütahya’da yaşayan her 100 kişinin 60 kişisi 20 sene sonra bu şehirde yaşayacak. Dolayısıyla onlara yaşanabilir bir Kütahya hazırlamamız gerekiyor. Sadece 4 yılda Osmangazi Mahallemizde 500, Vefa Mahallemizde 500 olmak üzere bin adet konutun kentsel dönüşüm kapsamında bitirilmesini hedefliyoruz. İnköy Mahallemiz sınırları içerisinde sanayi sitemizde 530 iş yerinin bu yıl sonu itibariyle bitirilmesi için canla başla çalışıyoruz. Bugün itibariyle Sultanbağı Mahallemizde yaşayan hemşehrilerimizin de müracaatlarıyla orada da ilk etapta 400 konuttan oluşan yerinde dönüşüm projemizi çok yakın bir zamanda başlatacağız. 4 yılda yaklaşık 2 bin civarında bağımsız ünitenin kentsel dönüşüm kapsamında yenilendiği bir Kütahya’yı yaşıyoruz. Deprem bölgeleri hariç olmak kaydıyla Türkiye’nin hiçbir ilinde 4 yılda 2 bin bağımsız üniteyi devlet yapmadı. Emeği devlet yetkililerimizden Allah bin kere razı olsun. Bu şehre devletimiz de milletimiz de biz de çok ayrı bir önem veriyoruz. Bu şehir dünyanın sayılı şehirlerinden birisi. Özellikle kültür, sanat ve tarih alanında. Birçok tarihi yapımızla dünya kentlerinden birisiyiz. Ben bir kez daha Ressam Ahmet Yakupoğlu Parkımızda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şehrimize ve değerli hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 2840