17 Ağustos 2023 Perşembe

Kütahya Belediyesi Afet İşleri Müdürlüğümüzün 17 Ağustos 1999’un yıl dönümünde düzenlediği afet etkinliğine katılan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, yaşanan depremlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı andı ve Kütahya Belediyesi olarak afet risklerini azaltma çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Kütahya Belediyesi Afet İşleri Müdürlüğümüz tarafından 17 Ağustos 1999'da meydana gelen ve merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 7,4 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenler için tören düzenlendi. 17 Ağustos ve yaşanan tüm depremlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız için Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu, dualar edildi. Ardından AFAD Kütahya İl Müdürlüğü, Kütahya Belediyesi Afet İşleri Müdürlüğümüz, İtfaiye Müdürlüğümüz, Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, Kızılay Kütahya Şubesi ve Kütahya Gençlik Merkezi’nin oluşturduğu stantlarda ve çadırlarda vatandaşlarımız afetlere karşı bilgilendirildi. Gölcük Depremi’nin sembolü olan ve hafızalara kazınan “Sesimi Duyan Var Mı?” sözüyle depremin yaşandığı saat 03.02’ye kadar depremlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız için saygı nöbeti tutuldu, dualar edildi.

17 Ağustos 1999, 6 Şubat 2023 ve diğer yaşanan afetlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dileyen Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Belediyesi olarak afet öncesi, afet anı ve afetten sonra olmak üzere afet süreçlerinin her anında risk azaltma, hazırlık, eğitim, planlama, müdahale ve iyileştirme çalışmaları olmak üzere bütüncül bir yaklaşımla hazırlıklarımızın sürdürüldüğünü ve sürdürülmeye devam edeceğini söyledi. Başkanımız Işık, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 2 bin bağımsız üniteden oluşan Vefa, Osmangazi, Sultanbağı ve İnköy Sanayi Sitesi’nin şehrimize kazandırıldığını, afet ve acil durumlar için risk teşkil eden 25 mahallemizdeki 82 dar sokağın düzenlendiğini, 4 yılda 656 metruk yapının yıkımının yapıldığını, 60 kilometre olan yağmur suyu hattının 90 kilometreye çıkarıldığını, Kapan ve Şembel derelerindeki tersip bendi temizliklerinin gerçekleştirildiğini, her yıl düzenli olarak sulama kanallarının temizliklerinin ve derelerin ıslah çalışmalarının yapıldığını, Dingencin, Ağılkaya ve Güllüce derelerinin Porsuk Çayı’na bağlanması ile ilgili 55 parselde toplam 10 bin metrekare alanda kamulaştırma çalışmalarının bitmek üzere olduğunu belirtti.

Şehrimizin kuzeyinde yer alan diri fay hatlarının yerlerinin tespiti projesi kapsamında başlatılan çalışmaların tamamlandığını ve sonuç raporunun beklendiğini söyleyen Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “İlimiz için çok büyük öneme sahip mikro bölgeleme çalışmaları başlayacak. İtfaiye Zafertepe Müfrezesini kurduk, arama kurtarma, araç alımı ve personel alımı yaparak müdahale kapasitesi arttırılarak modern donatılarla hizmet veriyoruz. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Yangın ve Kimliklendirme ve Defin Çalışma Grubu Planı ana sorumlusu olarak tüm ilçelerimizde eğitim toplantıları gerçekleştirildi. Okmeydanı Mahallesi Heyelan Önleme ve Şev Stabilitesi Projesi ile tepe noktasındaki yük miktarı azaltılarak bölgedeki kayma tehlikesi ortadan kaldırıldı. 6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinde toplam 290 nitelikli personelimiz ve 57 aracımız afet bölgesinde görev aldı. Toplam 43 yardım tırı afet bölgesine gönderildi. 146 depremzede ailemize konaklama desteği sunduk. Hilal Market desteği, bin 775 aileden toplam 12 bin 425 afetzedeye verildi. Deprem sonrası 50 aile ve 201 kişiye psiko-sosyal destek sağlandı. Ben bir kez daha yaşanan afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim böyle acıları bir daha bizlere yaşatmasın” dedi.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 456