31 Ağustos 2023 Perşembe

Kütahya Belediyesi Millet Bahçemizde hem 30 Ağustos Zafer Bayramı hem de açılış coşkusu yaşandı. Açılışta hemşehrilerimizin Zafer Bayramı’nı kutlayan Başkanımız Işık, “Atalarımız o mücadeleyi vermeseydi biz bugün burada olmazdık ve bu eserleri bu şehre kazandıramazdık” dedi.

Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık’ın göreve gelmesiyle yer tahsisi sağlanan ve ardından yapımı tamamlanan Millet Bahçemizin açılışı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusu, Sevcan Orhan konseriyle doruklara ulaştı. Sahne performansıyla göz dolduran Sevcan Orhan, repertuarındaki birbirinden güzel şarkılarla hemşehrilerimize 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya Belediyesi Millet Bahçemizin açılışının coşkusunu doyasıya yaşattı.

Konser öncesi hemşehrilerimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Geçen yıl, yani Büyük Zafer’in 100. yılında yine bu saatlerde yine bir büyük eserin açılışında birlikteydik. Bir büyük eserin daha açılışını yapmanın, büyük eser diyorum çünkü sadece 105 bin metrekarelik arsa değerinin bugünkü rakamlarla 1 miyar Türk Lirasından fazla olduğu bir eserden bahsediyorum. Şu anda içinde bulunduğumuz Millet Bahçemizin etrafında bulunan arsa değerlerini en son derlettik ve 105 bin metrekareyi güncel fiyatlarla çarptığınızda 1 milyar liranın üzerinde bir yatırım. Allah devletimize zeval vermesin. Çünkü bu iş devletimizin gücüyle oldu. 2018 yılında bizden önceki dönemdeki arkadaşlarımız Millet Bahçesi projesiyle ilgili imar tadilatını yapmışlardı ama şehrin merkezinde şu anda Dumlupınar Stadyumu’nun bulunduğu bölgede bu proje düşünülmüştü. O bölgedeki kamu kurumlarımızdan birisinin mahkemeye itirazı üzerine bu imar tadilatı biz göreve geldiğimizden hemen sonra iptal edildi. Dolayısıyla Haziran 2019 yılında önümüze Millet Bahçesi’nin iptali gelince burası da bizim projelerimiz arasında Evliya Çelebi Kültür Parkı olarak geçiyordu. İsmini değiştirdik, Millet Bahçesi adıyla TOKİ Başkanlığımıza başvurumuzu yaptık Temmuz 2019’da. Eylül ayında TOKİ ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın burasının Millet Bahçesi yapılmasıyla ilgili oluru çıktı. Arkasından 2020 yılı içerisinde proje ihalesi, 2021 yılında yapım ihalesi başladı. 2023 yılı Haziran ayında da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın Belediyemize tahsisi ile ilgili oluru geldi. Geçici kabulü yapıldıktan sonra Belediyemize devrini aldık. O günden bugüne kadar da ufak tefek tadilatlarla bugüne yetiştirmeye çalıştık. Millet Bahçemizin hayata geçirilmesinde başta Belediyemizin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü olmak üzere, önceki dönem Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, şimdiki Bakanımız Sayın Özhaseki’ye, TOKİ Başkanlığımıza ve değerli bürokratlarına, Türkiye’ye bu işi hediye eden ve bu işin mimarı olan Sayın Cumhurbaşkanımıza ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliyorum. Devletimizin hediyesidir, Belediyemizin kasasından bir lira çıkmadan bu büyük eseri bu şehre hediye eden tüm devlet büyüklerimiz başta olmak üzere bizim gibi bu işi koşturan, özellikle de bizim uygulayıcı birim olan Belediyemiz çalışanlarına ve tüm hemşehrilerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum, hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

YEDİGÖLLER, YONCALI, ÇAMLIBAHÇE VE KANAL KÜTAHYA

Yedigöller Rekreasyon alanı, Yoncalı Mesire Alanı, Çamlıbahçe Parkı ve Kanal Kütahya projelerinden de bahseden Başkanımız Işık, “Buraya neden ihtiyaç vardı? Özellikle batı Kütahya olarak tanımladığımız bu bölgeyi sizler de biliyorsunuz bu bölgedeki 4-5 mahallemiz, yıllar bu tür hizmetleri alamamışlardı ve bu hizmetleri alabilmek için de şehrin merkezine ya da başka bir mahalleye gitmek zorunda kalmışlardı. Dedik ki bu hizmeti milletimizin ayağına götürelim ve bu bölgeye büyük bir yatırım olarak bu hizmeti verelim dedik, şükürler olsun bugün burayı açıyoruz. Merkez Kütahya’da Zafer Meydanı’ndan Çamlıbahçe Parkı’na kadar o bölgede de benzer, orada yaşayan hemşehrilerimize de bir imkân sunuyoruz. Kuzey Kütahya’da inşallah 255 bin metrekareden oluşan Yedigöller projemizi ve arkasından 29 Ekim’e yetiştirmeye çalıştığımız bir yeni Millet Bahçesi büyüklüğündeki Yoncalı Mesire Alanımızı o bölgeye kazandıracağız. Yıl sonuna doğruda Allah nasip ederse doğu Kütahya’daki Kanal Kütahya projemizi bu şehre kazandırdığımızda geride kalan 155 yıllık belediye tarihimizde 1 milyon 350 bin metrekarelik rekreasyon ve park alanını inşallah iki katına çıkarmış olacağız. Yani 5 yılda bir 150 yıllık yeşil alan, park ve rekreasyon alanını bahsettiğim projeler tamamlandığında Kütahya’mıza kazandırmış olmanın onurunu hep birlikte yaşamış olacağız. Ben bir kez daha böyle bir günde birlikte olmamızı sağlayan önce Yüce Allah’a şükrettikten sonra bugüne gelmemizde vesile olan, 101 yıl önce bu memleketin kurtuluşunda canlarını feda eden şehitlerimiz, gazilerimiz, atalarımız başta olmak üzere bu işin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum. Atalarımız o mücadeleyi vermeseydi biz bugün burada olmazdık ve bu eserleri bu şehre kazandıramazdık. Önce onlara şükran ve minnet duygularımı paylaşıyorum, ardından da o günden bugüne bu ülkenin imarı ve ihyası için kim emek verdiyse hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bir kez daha hayırlı ve uğurlu olsun. Katılımlarınız için siz değerli hemşehrilerime de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Hemşehrilerimizin Zafer Bayramı’nı kutlayan Kütahya Valisi Musa Işın, Kütahya Belediyesi Millet Bahçesi’ni şehrimize kazandıran Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık’a teşekkür ederek eserin şehrimize hayırlı olmasını diledi.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 724