29 Eylül 2023 Cuma

Kütahya Belediyemiz tarafından restitüsyon ve restorasyon çalışmaları tamamlanan şehrimizin manevi değerlerinden Gözüm Şeyh Sultan Tekke ve Türbesi’nin açılışı, Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık ve il protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi.

Tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla fark yaratan Kütahya Belediyemiz, şehrimizdeki ecdat yadigârı eserleri ayağa kaldırmaya devam ediyor. Gözüm Şeyh Sultan Tekke ve Türbesi, Kütahya Belediyemiz tarafından aslına uygun bir şekilde restitüsyon ve restorasyon çalışmaları yapılarak şehrimize kazandırıldı. Mülk sahipleri İffet Pak ve Yüksel Kaplan başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür eden Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Bugün burada olmamıza vesile olan çok saygıdeğer iki büyüğüm İffet ve Yüksel Ablam. Çünkü bu mülkün sahibi onlardı. Önce onlarla başlamak istedim. Ecdat yadigârı diye tanımladığımız, atalarımızdan bugünlere kalmış olan bu tür tarihi eserlerin ayağa kaldırılmasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum. Zaman zaman dile getiriyorum; hayır ve hizmet işi nasip işidir diye. Gerçekten hem şahsımın hayatında hem de hepimizin özel hayatında bunu yaşadık, yaşıyoruz, yaşayacağız da. Vatandaşın parası olur ama nasip olmazsa bir kuruşu hayra gitmez. Hizmet etmek ister ama nasip değilse hizmeti yapamaz. Rabbim bana nasip etti. Bana 5 yıllık belediye başkanlığı dönemimde hangi eserleriniz kalıcı derlerse; birinci olarak Cafer Paşa Darülkurrası’nı sayarım, ikinci olarak bu güzel eseri sayarım, üçüncü olarak da atalarımızın yattığı mezarlıkların restorasyonunu sayarım. Diğer hizmetlerimiz bir tarafa ama bu üç eserimizi ayrı değerlendiririm. Çünkü bu iş gönül işi ve hakikaten ilgi işi. Bir de birçok kurum bir araya gelecek, eserin ayağa kaldırılmasını sağlayacak, restorasyon ve diğer işler özel bilgi gerektiriyor. O neden Anıtlar Kurulumuza ve İl Müdürlüğümüze gerçekten çok teşekkür ediyorum. Çünkü onlar Gözüm Şeyh gibi gözleri gibi baktılar, bu eserlerin bu noktaya gelmesine vesile oldular” ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Başkanımız Işık, “Klasik bir açılış konuşması ya da burayı tanıtmak yerine anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Daha yeni seçildiğimde bu mülkün sahibi iki ablam belediyeye ziyaretime geldiler. Buyur ettik, ellerini öptük. Hem hayırlı olsun dediler hem de bu hayallerinin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği konusunda bu türbenin restorasyonu için bizim yardımcı olup olamayacağımızı sordular. Geldik, gördük ve ayağa kaldırılması gerektiği konusunda görevimiz olduğuna inandığımız bir konu olduğunu kendilerine söyledik. Hiçbir şey talep etmeden bu alanı böldüler ve bize hibe ettiler. Belediyemizin mülkü haline getirdik ve arkasından resmi süreçler devam etti. Bugün tamamlandı ve Rabbim hem ablalarımızı hem de bizlere bu günleri görmeyi nasip etti. O ablalarımın ellerinden bir kez daha öpüyorum. Allah sizlerden razı olsun. Siz o gün talebinizi bize iletmemiş ve biz bu işi başlatmamış olsaydık bugün burada olmayacaktık. Bana yaptıkları son ziyaretlerinde kalan yarım hayallerini aktardılar. Yan taraftaki konağın da bir şekilde restore edilerek bu alanın bir kompleks olarak tamamlanması yönünde bir hayalleri var. İnşallah orası da Rabbim nasip eder de bir vesileyle ayağa kaldırılırsa bu tarihi bölgede bu tarihi mekânlar gelecek nesillere aktarılmak üzere restore edilmiş olur. Katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah herkesten razı olsun. Yüklenici firmaya gösterdikleri hassasiyet için ayrıca teşekkür ediyorum. Kolay değil bu işler, her ayrıntısı özel ihtimam gerektiriyor. Belediyemizde bu işin takibini yapan İmar ve Şehircilik Müdürümüz ve çalışanları başta olmak üzere destek olan her personelimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Rabbim yeni eserlerde hepimizi buluşturmayı nasip eylesin” dedi.

Gözüm Şeyh Sultan Tekke ve Türbesi’nin bulunduğu mülkü bağışlayarak restore edilmesi sağlayan İffet Pak ve Yüksel Kaplan, Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık’a ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 623