28 Ekim 2023 Cumartesi

Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Belediyemizin sponsorluğunda düzenlenen “Cumhuriyetin 100. Yılında Kütahya” konulu fotoğraf sergisinin açılışına katıldı.

Kütahya Belediyemizin sponsorluğunda, Kütahya Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği’nin organizasyonuyla düzenlenen “Cumhuriyetin 100. Yılında Kütahya” konulu fotoğraf yarışmasına 600’den fazla fotoğraf katıldı. Jürinin yaptığı değerlendirme sonucu altın, gümüş ve bronz madalya ile mansiyon ödülleri sahiplerini buldu.

Serginin açılışında konuşan ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 100. Yılını bir kez daha kutlayan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Çok anlamlı bir tarihte çok anlamlı bir sergi için bir araya geldik. Vesile olan, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını inşallah yarın idrak edeceğiz. 100. yılın arifesinde Kütahya konulu böyle bir fotoğraf sergisi çok anlamlı. Çünkü Kütahya yoksa cumhuriyet yoktu. 101 yıl önce bu topraklarda kurtuluş mücadelesini atalarımız verdi. Kütahya’dan başlayan bu önemli kıvılcım sonunda bir yıl sonra 29 Ekim’de Cumhuriyetimizin ilanıyla sonuçlandı ve şükürler olsun ki 100 yıllık cumhuriyet tecrübesini geride bıraktık. Bazen soruyorlar cumhuriyet nedir diye. Cumhuriyet, dik duruştur. Cumhuriyet, onurlu yaşamdır. Cumhuriyet sanatçı, vali, kaymakam, mühendis, doktor, bilim adamı velhasıl Anadolu çocuklarının hak ettiği yerde yerini aldığı rejimin adı. Aksi takdirde bugün ne emniyet müdürüm vardı, ne bizler, ne siz sanatçılar vardı. Cumhuriyet böyle bir rejim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her bireyin eşit olarak devletin imkânlarından yararlandırıldığı ve hak ettiği yere geldiği rejimin adı cumhuriyet. Allah, bu rejimi bizlere emanet edenlerden binlerce kez razı olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun silah ve yol arkadaşları, Anadolu’daki Fatma Teyze, Ayşe Nine, Ali Amca dualarıyla maddi manevi bu mücadelede yer alarak bugünlere gelmemize vesile oldular. Onlar görevlerini en iyi şekilde yaptılar, bu toprakları vatan yaptılar ve bizlere emanet bıraktılar. Şimdi ikinci yüzyılda yaşayan bizler ve bizden sonrakiler bu toprakları daha iyi ihya ve imar etmek zorunda. Daha zengin, müreffeh toplumu nasıl yaratırız, insanlarımıza hak ettiği hayatı nasıl hazırlarız, bizler de bunu yapacağız. O nedenle sanatın vücut bulduğu her sanatçımızın aklından geçen her düşünceyi kağıda dökerek, fırçaya dökerek oluşturduğu bu tür etkinliklerin önemli olduğunu düşünüyoruz. Kütahya Belediyesi, son beş yılda bu salonda çok güzel sergilere ev sahipliği yaptı. Birçok sanatçımız gerçekten bu şehri tanıtan, bu ülkeyi tanıtan, bu şehrin insanlarını değerlendiren birçok sergiyi burada açtılar. Bu da onlardan bir tanesi. Emek veren tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Onlar en iyi şekilde bu şehri, bu ülkeyi, bu milleti tanıtıyor. Kütahya’yı, bizim görmediğimiz, bakmadığımız bir pencereden görerek, bakarak kalıcı esere dönüştüren her sanatçımıza teşekkür ediyoruz, Kütahya Belediyesi, bu ülkeye, bu şehre ve bu aziz millete değer katan herkesin kölesidir. Herkesin emrinde, ona amade olmak üzere gece gündüz çalışmayı kendine şiar edinmiş bir belediyedir” ifadelerini kullandı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 750