29 Aralık 2023 Cuma

Kütahya Belediyemiz tarafından altyapısıyla beraber tamamen yenilenen Küçük Park hemşehrilerimizin hizmetine sunuldu. Açılışta konuşan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Biz, sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz ve hep beraber şehrimizi büyüteceğiz. Küçük Park, hemşehrilerimize ve şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Gerçekleştirdiği çalışmalarla Türkiye’ye örnek olan Kütahya Belediyemiz, hemşehrilerimizin talepleri ve mahallelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalara başladığı Küçük Parkı, altyapısı ve üstyapısıyla tamamen yenileyerek hemşehrilerimizin hizmetine sundu. Açılışta konuşan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Değerli hemşehrilerim, yine hayırlı bir günde hayırlı bir iş için bir araya geldik. Bizleri sizlerle kavuşturduğu ve bu güzel günleri yaşattığı için Rabbime şükrederek sözlerime başlamak istiyorum. Bugün şehitlerimizin ruhuna bir mevlit okuttuk. Yine şehrimizin en kıymetli yerlerinden birisi olan, merkezin kalbi niteliğinde olan parkımızın yenileme çalışmaları hepimizin yakından takip ettiği gibi sonuçlandı. Uzun süre devam etti ve zaman zaman bize hayıflananlar oldu. Onların canları sağ olsun. Büyük işler öyle kolay olmuyor. Bu bölge çevresi esnaflarımızla dolu çok yoğun yerlerden birisi. 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi tüm Türkiye’de olduğu gibi Kütahya’da da inşaat sektörünü, müteahhitleri çok yakından ve derinden etkiledi. Burada aynı anda çalışması gereken birkaç kurum sırayla çalışabildi. Doğalgaz hattı var buranın altında, telekom hattı var, su var, kanalizasyon var… Haklı olarak esnaflarımız niye bu kadar uzadı dediler. Şükürler olsun bugünlere geldik. Sabırlarından dolayı başta çevre esnaflarımız olmak üzere tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. Benzer şekilde Ressam Ahmet Yakupoğlu Parkımızda, Yaşam Parkımızda müteahhitlerin devletimizin tanıdığı fesih hakkını kullanması nedeniyle ara vermek zorunda kaldık. Örneği Yaşam Parkı’nda aydınlatma direklerinin ihalesini iki kez tekrarladık, kimse katılamadı, piyasadan teklif alınamadı. Vatandaşımız da bu süreci bilmediği için haklı olarak niye uzun sürüyor diye düşündü. Biz hepsine saygı duyuyoruz ama bu işler için sabır gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“ATIL ALANLARI ŞEHRİMİZE DEĞER KATACAK HALE GETİRDİK”

Yapılan yenileme ve düzenleme çalışmalarıyla atıl durumda olan birçok sosyal alanın hemşehrilerimizin kullanımına kazandırıldığını vurgulayan Başkanımız Işık, “Bu parkla birlikte şehrimizin merkezinde birçok atıl durumda olan ve maalesef adeta uyuşturucu pazarlayıcılarının mekânı haline gelmiş bu yerleri onlardan kurtarmamız gerekiyordu. Onun için hiçbir parkın çevresine duvar yapmadık. Vatandaşımız sahiplensin, esnafımız sahiplensin bu kötü alışkanlıklardan çocuklarımızı, vatandaşlarımızı koruyalım düşüncesiyle çok hassas davrandık. Aynı şeyi diğer yapacağımız rekreasyon çalışmalarında da çok önemsiyoruz. Geçmişte metruk alan, mezbelelik alan neresi varsa Kütahya’da şehrimize değer katacak hale getirdik. Örneğin Yedigöller öyleydi, Maltepe Parkı öyleydi, Evliya Çelebi Mahallemizde Bayraktepe projemizin yapıldığı alan öyleydi, burası da çok problemliydi. Başta esnaflarımız olmak üzere birçok hemşehrimiz, burasının bu mezbelelikten kurtulması gerektiğini bize söylediler ve bu kapsamda çalışmalarımızı yaptık. Hayırlı ve uğurlu olsun. Yüklenici firma çalışanlarına, belediyemizin ilgili müdürlüklerinde çalışan mesai arkadaşlarıma ve başkan yardımcılarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

“SİZLERE HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Kütahya’nın her şeye ve herkese rağmen büyüdüğünü ifade ederek sözlerine devam eden Başkanımız Işık, “Son dört yılda merkezde her yıl ortalama 5 binin üzerinde nüfus artışıyla tüm ilçelerimiz göç verirken şehrimizin merkezi büyüyor. Artık şehrimiz zenginleşiyor, yaşanabilir bir şehir olmaya başlıyor. Ben göreve geldiğimde Kütahya Belediyesi 151 yıllık bir belediyeydi ve 55. Belediye Başkanı olarak geldim. Benden önce 54 büyüğümüz, hemşehrimiz bu şehre hizmet etti. 150 yılda bu şehrin yaşanabilir bir şehir olmasını sağlayan yeşil alan ve sosyal donatı alanı miktarı toplam 1 milyon 207 bin metrekareydi. 2019 yılındaki 246 bin nüfusumuza böldüğümüzde kişi başı yaklaşık 5 metrekare yaşanabilir yeşil alan ve sosyal donatı alanı düşüyordu. Daha 5 yıl dolmadan 2 milyon 800 bin metrekareye çıktık ve kişi başına düşen yeşil alan ve sosyal donatı alanı miktarımız 11 metrekareye çıktı. Dünya standardı 10 metrekare. Bu, Kütahya’nın dünya standardını yakalamış, artık bundan sonra dünya şehirleri arasına girmiş yaşanabilir bir şehir olduğunu gösteriyor ve bu nedenledir ki artık gençlerimiz başka yerlere göç etmiyor, şehrimizde kalmaya devam ediyor. Allah’ın izniyle de bundan sonra büyümeye devam edeceğiz. Parkımızın hemşehrilerimize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Değerli hemşehrilerime de saygılarımı, sevgilerimi ve hürmetlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız. Biz, sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz ve hep beraber şehrimizi büyüteceğiz” diyerek sözlerini noktaladı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 734