4 Ocak 2024 Perşembe

Uyguladığı projelerle Türkiye’ye örnek olan ve bu alandaki projeleri birçok ödüle layık görülen Kütahya Belediyemiz, Akıllı Şehirler Ulusal Şehir Endeksi sonuçlarına göre; kendi kategorisindeki 51 il belediyesi içerisinde birinci, 81 il içerisinde ise dördüncü oldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayımladığı 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı’na uyumlu “Akıllı Şehircilik” uygulamalarıyla Kütahya Belediyemiz, Türkiye’ye ve dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında hazırlanan Akıllı Şehirler Olgunluk Değerlendirme Modeli’nin uygulanması ile şehirlerin, Akıllı Şehircilik alanındaki kabiliyetleri değerlendirilip “Akıllı Şehir” olgunluk seviyeleri tespit edilerek bu sonuçlar doğrultusunda “Ulusal Akıllı Şehir Endeksi” oluşturuldu. Bu kapsamda ulaşımdan çevreye, enerjiden sıfır atığa, bilişim teknolojilerinden yönetişime kadar 20’den fazla alanda yapılan değerlendirmelerle şehirlerin olgunluk seviyesi ölçülüyor ve böylece şehirler bu sonuçlara göre yapılması gereken faaliyetler ve alınması gereken tedbirler ile ilgili çalışmalar yapıyor.

Kütahya Belediyemiz, 2020-2023 yılları arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda hayata geçirdiği “Akıllı Şehircilik” projeleriyle kendi kategorisindeki 51 il belediyesi içerisinde birinci, 81 il içerisinde ise Konya, İstanbul ve Bursa’dan sonra dördüncü oldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayımladığı Akıllı Şehir Başarılı Örnekler Listesi’nde de yer alan Kütahya Belediyemiz, Türkiye’ye ve dünyaya örnek olmaya devam ediyor.

Detayları görmek için https://sehirendeksi.gov.tr/endekspublic/# adresini ziyaret edebilirsiniz.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 376