1 Şubat 2024 Perşembe

Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, kültür ve sanatın başkenti Kütahya’mızda sanata birbirinden kıymetli katkılar sunan sanatçılarımızla “Sanata Değer Katanlar” organizasyonunda bir araya geldi. Başkanımız Işık, “Geçmişten bu yana gerek yaptığınız eserlerle gerekse yetiştirdiğiniz yeni sanatçılarla bu şehre kattığınız değerlerden dolayı bu şehrin Şehrül-Emin’i olarak tüm hemşehrilerim adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygıyla önünüzde eğiliyorum” dedi.

Kütahya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüzün organizasyonuyla Kütahya’mızın kültürüne ve sanatına birbirinden değerli eserler kazandıran sanata değer katan ustalarımız, “Sanata Değer Katanlar” etkinliğinde bir araya geldi. Birbirinden değerli sanatçılarımızla böyle bir organizasyonda buluşmaktan onur ve mutluluk duyduğunu belirterek sözlerine başlayan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Çok saygıdeğer Tugay ve Garnizon komutanım, protokolümüzün çok saygıdeğer temsilcileri, değerli üstatlarım. Ustaya saygı ve teşekkür programı kapsamında bugün bizi bir araya getiren, belediyemiz Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz ve onun değerli ekip arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Usta olmak çok büyük emek istiyor, sanatın ustalarının Kütahya’mızda bu denli fazla olması inanıyorum ki bu şehrin en büyük kazanımlarından birisi. Geçmişten bu yana gerek yaptığınız eserlerle gerekse yetiştirdiğiniz yeni sanatçılarla bu şehre kattığınız değerlerden dolayı bu şehrin Şehrül-Emin’i olarak tüm hemşehrilerim adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygıyla önünüzde eğiliyorum” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN İZLENEN ŞEHİRLERİNDEN BİRİSİYİZ”

“Dünya şehri olmanın olmazsa olmazlarından birisi, dünyanın ortak kültüründe yer alıp almadığınızdır” diyerek sözlerine devam eden Başkanımız Işık, “Kütahya, kim ne derse desin, beğenmeyenler beğenmeyebilir ama bugün bir dünya şehri. Özellikle kültür ve sanat etkinlikleri, sanatın ve sanatçının ciddi potansiyeli açısından bu konuda dünyanın yetkili ve yetkin kuruluşu olan UNESCO tarafından şehrimize verilen tescil belgesiyle tüm dünyaya duyurulmuştur. Zanaat ve halk sanatları alanında Türkiye’nin yaratıcı ağına giren ilk şehri olan Kütahya’mız, sizlerin sayesinde bu payeleri alıyor. Sizlerin sayesinde gittiğimiz her ülkede, katıldığımız her programda adından saygıyla bahsediliyor. Bugün arkadaşlarımız tabi geride bıraktığımız süre içerisinde özellikle 3 yılda gerek pandemi gerekse Rusya-Ukrayna savaşı ve onun tüm ekonomik piyasalara olan etkileri, ardından 2023 yılında deprem felaketi nedeniyle bazı etkinliklerimizi ertelemek zorunda kalmıştık. Ama bu yıl normale döndükten sonra arzu ettiğimiz ve göreve geldiğimiz ilk günden bu yana buluşturmayı çok istediğimiz siz değerli sanatçılarımızı, bugün böyle bir yemekte buluşturmanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Arkadaşlarıma gerçekten teşekkür ediyorum” dedi.

“GELENEKSEL HALE GETİRECEĞİZ”

Şehrimizin son beş yıldaki gelişimiyle ilgili önemli rakamlar paylaşan Başkanımız Işık, “Biz özellikle bu seçkin toplum bir aradayken bir göstergeyle ne kadar övünsek azdır. Özellikle kültür ve sanat faaliyetleri açısından Türkiye’nin izlenen şehirlerinden birisiyiz. Diğeri, teknik anlamda şehrin yaşanılabilirlik kriterleri içerisinde yer alan ve özellikle de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın, 2022-2023 yıllarını kapsayan akıllı şehirler uygulaması ve buna yönelik endeksle 81 ili sıraladığı raporu 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle kendi resmi sitelerinden yayınladılar. Burada da bir gururu daha yaşadık. İlk olarak 2020 yılında 19’uncu sıradan bu sıralamaya girmiştik. 2021 yılında 6’ncı, 2022 yılında 5’nci, 2023 yılında da Türkiye’nin 4’ncü yaşanılabilir ve vatandaşına hizmetini kolaylaştırıcı uygulamaları şehrine kazandıran belediye ünvanını aldık. Bundan dolayı emeği geçen hemşehrilerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Özellikle bir-iki göstergede de Türkiye’nin ikincisiyiz, bütüncül yönetim ve coğrafi bilgi sistemleri konusunda 16 bileşen ve onun da ayrı 7-8 bileşeni var, toplamda 100’ün üzerindeki kriteri bir araya getirerek yapılan bir sıralamadır bu. 2020 yılında mali yapı ve bütüncül yönetim açısından 62’nci sıralardayken 2023 yılında 3’ncü sıralara yükselen ve bu nedenle de devletin kayıtlarında kurumsallaşmış ve birçok etkinlik açısından şehrini yaşanabilir dünya şehirleri arasına sokmuş bir belediye olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Ama bu tür etkinlikler özellikle kültüre ve sanata eğitime olan yatkınlık açısından şehrimizi daha iyi tanıtan etkinlikler. Sizin her biriniz gerek ulusal gerekse uluslararası arenada bu ülke adına ve bu şehir adına, bu şehre ciddi değerler katıyorsunuz. İnşallah bunu geleneksel hale getireceğiz” ifadelerini kullandı.

“BİZİM HIRSIMIZ YOK, BİZİM SEVDAMIZ VAR”

Başkanımız Işık, “Arkadaşlarıma sordum ‘kimleri çağırdık, nasıl bir sıralama yaptık veya kime teşekkür belgesi vereceğiz?’ dediğimde, ‘60 yaşların üstünde olan üstatlardan başladık’ dediler. Doğru yapmışsınız dedim. Ondan sonra yavaş yavaş her yıl birer yaş mı olur ikişer yaş mı olur ona bakacağız. Geleneksel hale getireceğiz. Gerekirse bir verdiğimize bir ödül daha vereceğiz çünkü yaşayan insan hazinesine sahip olan bir şehrin, bunları yapması gerekiyor. Aramıza bugün 2 değerli sanatçımız Hamza ağabeyimiz ve Sayın Gürsoy bu belgeleri almış, şehrimiz adına bizi dünyaya tanıtan insanlar. İnşallah diğer sanatçılarımız da buna benzer eşdeğer belgeleri kendi alanlarında alacaklardır, ona da inanıyorum. Biz sizlere hizmet etmekten sizlerle aynı ortamda aynı havayı teneffüs etmekten sadece mutlu oluruz. Size hizmet etmek görevimiz. Bu bir lütuf değil, gecikmiş bir teşekkürdür ama gecikmesinin sebepleri vardı. Başka konularda mücadele etmek zorunda kaldık, evimizden dışarı çıkamadık hastalık, salgın ve bu pandemi nedeniyle herkes kendi alanında kendini korumakla görevliydi ama şükürler olsun bugün daha iyi şartlardayız. İnşallah bu tür değerli toplantılar yine yapılır, farklı amaçlarla bir arada oluruz. Bizim başka gidecek yerimiz yok. Birbirimizi sevmeyebiliriz, siyasi olarak rekabet içinde olabiliriz ama bunların hepsi geride kalır, Kütahya’da yine yüz yüze bakarız. O nedenle bizi rabbim yüzüne bakamayacağımız, yanlış yapmayacağımız ve karşılaştığımızda merhaba diyebileceğimiz dostlarımızla buluştursun. Bizim hırsımız yok, bizim sevdamız var. Bizim tepeden bakma gibi bir lüksümüz de yok, hizmetkar olma hevesimiz var. Geride bıraktığımız 5 yılda da bunun önemli icraatlarını yaptığımızı düşünüyorum. Katılımlarınız için siz değerli sanatçılarımıza teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Kütahya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nde görevli diş hekimi ve fotoğraf sanatçısı Binnur Gültekin’in de anıldığı etkinlikte müzikte şehrimize değer katan Mustafa Salün, Zeynel Sağ, Mesut Tezcan, Metin Kıymık, Nilüfer Örnek Özkan, Kudret Karayiğit ve Tekin Uğurel, resimde Adil Özkan, Bayram Yıldız, Hidayet Şen, Gönül Güven, Halil Kırkıl, Sabri Tezcan, Sebahat Sarıoğlu, Haşim Can, Süleyman Dönmez, Fatma Yayla, Hüseyin Efe ve Zafer Erzincan, halk oyunlarında Kerim Vural, Erdoğan Sevim, Zafer Baysal, Ramazan Yıldırım, Ömer Erdönmez, İsmail Uyalçak ve Mustafa Yazgan, şiirde Esat Anık ve İsa Kahraman, çinide Mehmet Gürsoy, Hamza Üstünkaya, Mehmet Koçer, Mustafa Dumanlar, İsmail Yiğit, İbrahim Kocaoğlu ve Saim Kolhan, keçe sanatında Fatma Vural, edebiyatta Ali Günhan ve Kadir Güler, hat sanatında Ahmet Türk ve Mustafa Er, heykelde Mustafa Kemal Altınsoy, Nuri Fuat Öziğdeci ve Ömer Cesur, sigrafittoda Metin Tunca, minyatürde Teyfik Solmaz, rölyefde Abdurrahman Yıldız, ahşapta Eyüp İşal ve fotoğrafta Ahmet Gökyiğit, Hüseyin Feyzi Kılıç ile geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz diş hekimi ve fotoğraf sanatçısı Binnur Gültekin adına Gültekin Ailesi teşekkür belgelerini ve plaketlerini, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Hava Tuğgeneral Mustafa Baş, Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık ve protokol üyelerinden aldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 317