16 Şubat 2024 Cuma

Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, Türk Dünyası Güzel Sanatlar Birliği Uluslararası Türk Sanatı Sempozyumu ve Çalıştayı kapsamında şehrimize gelen sanatçıların eserlerinin yer aldığı serginin açılışını gerçekleştirdi.

Türk Dünyası Güzel Sanatlar Birliği Uluslararası Türk Sanatı Sempozyumu ve Çalıştayı’na ev sahipliği yapan Kütahya Belediyemiz, şehrimize gelen ve şehrimizden aldıkları ilhamla Kütahya’da eserlerini ortaya koyan sanatçıların eserlerinin yer aldığı serginin açılışını gerçekleştirdi. 10-17 Şubat 2024 tarihleri arasında şehrimizde düzenlenen program kapsamında yapılan serginin açılışını yapan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Kütahya, 2022 yılında 5. ve 2023 yılı sonu itibariyle de 4’ncü yaşanabilir Türkiye şehri oldu. Üstümüzde 3 büyükşehir var, onları da bu vesileyle kutluyorum. 1’nci Konya, 2’nci İstanbul ve 3’ncü Bursa. Hedefimiz 2024 yılında ilk 3’e girmek. 2020 yılında il değerlendirmede bütüncül yaklaşım, mali yönetim ve benzeri gruplarda 62’nci-63’ncü sıralardan sıralamaya girdik ama şu anda Coğrafi Bilgi Sistemleri, bütüncül yönetim yani şehrin tüm erkleriyle bir araya gelerek şehre değer katan bileşenler açısından Türkiye ikincisiyiz. Hedefimiz Türkiye birincisi olmak. Dolayısıyla bu şehir 60-65’nci sıralardan 3 yıl gibi kısa bir süre içerisinde belediyemizin öncülüğünde tüm kamu ve kamu kuruluşlarımızın, üniversitelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, meslek kuruluşlarımızın da katkılarıyla kentini dünya kentleri arasında sıralamaya koydu” ifadelerini kullandı.

“TÜM ENERJİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ”

Şehrimizde kişi başına düşen milli geliri artırmak için çalışacaklarını belirterek sözlerine devam eden Başkanımız Işık, “Biz şu anda 156’ncı yıldayız Kütahya Belediyesi olarak 1868 yılında kurulmuşuz. Ben göreve geldiğim zaman 151’nci yıldaydık. Yani ben dönünce görev yapan 54 kıymetli belediye başkanımız, 150 yıl boyunca bu şehre birçok eser bırakmış, değer bırakmış. Bunlardan birisi de yine dünyada uluslararası kıyaslamalarda yaşanabilirlik kriteri olarak dikkate alınan kişi başına düşen yeşil alan ve sosyal donatı alanıdır. 150 yıl ortalaması 2019 yılı nüfusunu oranladığımızda kişi başına 4.9 metrekare, dünya standardı en az 10 metrekare yani biz dünya standartlarında yaşanabilir şehrin ancak yarısına yetecek kadar bir yeşil alan ve sosyal donatı alanına sahiptik. Şimdi ne durumdayız? 5 yılda bunu kişi başına 11 metrekareye çıkardık ve dünya standardı olan 10 metrekarenin üstüne ulaştık. Onun için bu şehrin gençleri göç vermiyor, burada kalmayı tercih ediyor, üniversitemizden mezun olan bir çok genç acaba Kütahya’da iş bulabilir miyim? İş kurabilir miyim? Burada kalmayı başarabilir miyim? Diye düşünmeye başladı. Son bir kriter daha vereyim, şu ana kadar Kütahya’mızda 2019 verilerine göre toplam sanayi alanı varlığımız yaklaşık 10 milyon metrekareydi. Merkez belediyemiz sınırları içerisinde şu anda bu 5 yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz imar değişiklikleri ilimize ayrılan sanayi alanlarıyla beraber toplam 31 milyon metrekareye çıktı. 3 katından fazla sanayi alanlarını genişleterek dolayısıyla önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde lokomotif sektör sanayi sektörüne dönüşecek olan bir dünya kenti adayıyız. Bu konuda da çalışmalarımız devam edecek. Tek eksiğimiz ve bize göre mahcup olduğumuz bir ayıbımız var. Türkiye ortalamasının altında kişi başı milli gelire sahibiz. Bu fakirliği inşallah önümüzdeki 5 yıl içerisinde yenmek için tüm enerjimizi ortaya koyacağız. Şu anda ortalama 12 bin dolar civarında olan kişi başına milli gelir maalesef Kütahya’mızda 9 bin dolar civarında yani 3’te 2’si seviyesindeyiz. Hedefimiz 5 yıl sonra Türkiye ortalamasını yakalamak. İkinci 5 yılda inşallah daha yüksek değerlere ulaşmak” dedi.

“ULUSLARARASI ETKİNLİKLERE DAHA ÇOK AĞIRLIK VERECEĞİZ”

Kültür ve sanat etkinliklerini çok önemsediklerini ve bu yıl uluslararası etkinliklere daha çok ağırlık vereceklerini ifade eden Başkanımız Işık, “Bu tür etkinlikler tüm bu şehrin değerini ve uluslararası kriterlerde ayrıca yurt içi gayri safi milli hasılanın hesaplanmasında bize çok büyük değer katıyor. Devletin resmi organları bu değerleri belirlerken Kütahya’nın tüm il sınırları içerisinde var olan taşınır taşınmaz kültür sanat değeri, ve diğer her türlü değerini karşılık olarak belirliyor. Nüfusa bölüyor, sizin kişi başına düşen gayri safi milli hasılanız oluyor. İşte eskimiş dükkânı yenilemek, dirençsiz yapıyı depreme dayanıklı hale getirmek ve sanat eserleriyle kültürel değerlerimize katkı sağladığımız ekonomik değerlerle gayri safi milli hasılanın yükselmesiyle özellikle sanatçılarımız ve kültür-sanat etkinliklerinin çok ciddi katkısı olduğunu düşünüyoruz. Geçen yıl 2023 yılında gerçekten şehrimizin insanını kültür ve sanat etkinlikleriyle önemli ölçüde memnun ettik, bu yıl daha da edeceğiz. Bu sene uluslararası etkinliklere daha çok ağırlık vereceğiz. İnşallah en yakın zamanda 31 Mart seçimlerinden sonra sizleri burada daha uzun süreli ağırlamak istiyoruz. İnanıyorum ki sanatçılarımız Yoncalı’daki dünyanın en kıymetli şifa kaynağı, termal sularımızdan da nasibini almışlardır. Doğrudan topraktan çıktığı haliyle içilebilir, özellikte vücut ısısına en yakın sıcaklıkta içildiğinde iç hastalıklara, banyo olarak kullanıldığında deri, cilt, ortopedik ve kadın hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa şifa kaynağı olan ve Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi olmak üzere geçmişteki birçok kıymetli eserde yerini bulmuş olan Yoncalı ve Ilıca’daki şifa kaynağı sularımızı dünyaya açacağız. 5 yıldızlı nitelikli yatak kapasitemizi arttırarak önümüzdeki 5 yıl içerisinde inşallah dünya kenti olmanın hakkını o alanda vereceğiz. Birkaç gün daha kalırsanız gençleşip gidersiniz, onun için ne kadar kalabiliyorsanız kalın. Zaten gençsiniz daha da gençleşeceğinize eminiz. Çok teşekkür ediyorum katılımlarınız için, sergimiz hayırlı olsun, darısı diğer ulusal ve uluslararasının başına. Saygı ve sevgilerimi sunuyorum, Allah’a emanet olun diyorum” dedi.

Serginin ardından Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyumda Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRKSAB Genel Başkanı Prof. Dr. Alaybey Karoğlu tarafından Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık’a; Türk Dünyası Mühendisler ve Mimar Birliği ile Türk Dünyası Güzel Sanatlar Birliği’nin tevdi ettiği “2023 Yılının Seçkin Belediye Başkanı” unvanı verildi.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 461