1 Mart 2024 Cuma

Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Belediyemiz tarafından yapılan ve yıllık 20 milyon Türk Lirası tasarruf sağlayacak olan 2.5 megavatlık Güneş Enerji Santralinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Başkanımız Işık, “Yıllarca Kütahya’mıza hizmet edeceğine inandığımız ve açılışını yaptığımız 111’inci eserimizi şehrimize kazandırmanın onuru ve mutluluğu içerisindeyiz” dedi.

Üretken belediyecilik anlayışıyla yenilenebilir enerji yatırımlarına devam eden Kütahya Belediyemiz, mevcut 750 kw kapasiteli Güneş Enerji Santraline ek olarak 2.5 megavatlık yeni Güneş Enerji Santralini tamamladı. Akkent Mahallesi’ndeki eski çöp döküm sahasının üzerine kurulan Güneş Enerji Santrali ile yıllık 20 milyon Türk Lirası tasarruf sağlanacak. 55 bin metrekare alan üzerine kurulu yeni Güneş Enerji Santrali içerisinde 5 bin 886 adet panel, 22 adet 110 kilovat elektrik gücüne sahip inverter, 2 adet de 60 kilovat elektrik gücüne sahip inverter bulunuyor. Yıllık 2 milyon tona yakın karbon emisyonuna eşdeğer üretim yapacak tesisimiz, 5 milyon kilovatsaat enerji üretimi gerçekleştirecek. Açılışta konuşan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Adet olduğu üzere yine hayırlı bir Cuma gününde çok hayırlı bir yatırımımızı şehrimize kazandırmak için açılış programındayız. Katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu eserimiz, geride bıraktığımız 5 yılda Kütahya’mıza kazandırdığımız 240 projeden açılış programını yaptığımız 111’inci eserimiz, yani kalıcı eser. Diğer sosyal yardım ve diğer projeler öbür projelerin içerisinde. Yıllarca Kütahya’mıza hizmet edeceğine inandığımız ve açılışını yaptığımız 111’inci eserimizi şehrimize kazandırmanın onuru ve mutluluğu içerisindeyiz. Şehrimize ve şehrimizin güzel insanları değerli hemşehrilerimize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

“TASARRUF EDİLEN 20 MİLYON LİRA İLE YENİ PROJELER KAZANDIRACAĞIZ”

Güneş Enerji Santrali sayesinde tasarruf edilecek 20 milyon lira ile yeni projelerin şehrimize kazandırılacağını söyleyen Başkanımız Işık, “2018 yılında bizden önce bu alanda 250 kilovat, göreve başladığımız 2019 yılında da 500 kilovatlık bir yatırımla da burası enerji üretmeye başlamıştı. Arada pandemi süreci ve savaşların ekonomi piyasalarına olan ciddi etkileri ve arkasından gelen deprem felaketi nedeniyle birçok yerde olduğu gibi müteahhitlerimizin ve yatırımcılarımızın bu alanlarda teklif verememesi nedeniyle maalesef 2023 yılına kadar bu tesisi yapamamıştık. 2023 yılında ihalesine çıktık. Yaklaşık 61 milyon 600 bin Türk Lirası ile sözleşme imzaladık. 2.5 megavatlık üretim gücüne, 3.2 kilovatlık da panel gücüne sahip bu tesisi şükürler olsun bugün sisteme enerji verecek şekle getireceğiz. Bu tesisle yılda yaklaşık 20 milyon liraya yakın enerji tasarrufu sağlayacağız. Sisteme verdiğimiz enerjiye karşılık tükettiğimiz enerjiyle mahsuplaşıyoruz, 20 milyon lira eksik para ödeyeceğiz. Dolayısıyla oradan artan 20 milyon lirayla da yeni projeleri bu şehre kazandıracağız. Üzerinde bulunduğumuz alanda kurulan tesisimiz, yaklaşık 55 bin metrekare alan üzerine kuruldu. Tesisimizde 5 bin 886 adet panel, 22 adet 110 kilovat elektrik gücüne sahip inverter, 2 adet de 60 kilovat elektrik gücüne sahip inverter bulunuyor. Üretime geçen tesisimiz, yıllık yaklaşık 5 milyon kilovatsaat enerji üretiyor ve kendini yaklaşık 3,5 yılda amorti ediyor. Yani 3 yıl sonra bu maliyeti sıfırlamış olacağız. Ondan sonra bu yılki fiyatlarla 20 milyon lira civarında tasarruf etmeye devam edeceğiz. Yatırımımız hayırlı olsun. Yeni açılışlarda bir arada olmak dileğiyle tüm hemşehrilerimize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 406