15 Mart 2024 Cuma

Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık öncülüğünde ecdad yadigarı Ulu Cami’nin önünü açacak ve şehrimizin geleceğine damga vuracak Ulu Cami Meydan Projesi için yapılan hazırlıkların tamamlanmasının ardından Ulu İş Merkezi’nin yıkımına başlandı.

Şehrimizdeki tarihi ve kültürel eserleri ayağa kaldıran ve gelecek nesillere aktarmak için çalışan Kütahya Belediyemiz, bir taraftan da ecdad yadigarı eserlerimizi gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Ulu Cami’nin önünün açılmasını sağlayacak 30 Ağustos İş Merkezi ve Zanaat Çarşısı’nın tamamlanarak esnaflarımızın taşınmasının ardından Ulu İş Merkezi’nin yıkımına başlandı. İş makinasına binerek yıkımı resmen başlatan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Öncelikle yine bir hayırlı Cuma gününde çok hayırlı olduğuna ve olacağına inandığımız bir program için buradayız. Katılımınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kimsenin aklına gelmezdi, bir yer yıkılırken tören mi olur diye ama oluyor. Çünkü 600 yıldan fazla süredir ayakta durmuş ecdad yadigarı bir eseri, sanki birileri alnına silah dayasa yapılmayacak kadar önemli bir işte gelipte önüne iş merkezi yaparsanız ve 16 yıldır da bu Ulu Cami hüzünlü bir şekilde önünün kapatılmış olmasından dolayı ağlarsa, o göz yaşlarını dindirmek için bir tören yapılır. Çünkü bu iş merkezinin buraya yapılmaması gerekiyordu ama o günün şartlarında 40’a yakın esnafı kimse yok sayamazdı. Onun için yapmak zorunda kaldılar. Esnaflarımız 16 yıldır burada evlerine ekmek götürüyordu. Bizden önceki dönemde de yıkım kararı alındı meclis tarafından ama yıkamadılar. Niye? Alternatif yok. Bana geldi esnaflarımız seçildikten sonra 2019 yılında, ne yapacaksınız başkanım dediler, yıkacağım dedim. Nasıl yıkacaksınız? dediler, yıkacağım göreceksiniz dedim. Ama size daha iyisini yapacağım, alternatif yapacağım ondan sonra yıkacağım dedim rahatladılar. Çünkü bir iş yerini kapatmanız için önce alternatif yapmanız gerekiyor. O nedenle 30 Ağustos İş Merkezi’ni yaptık, biraz sonra da onu açacağız. Ama ondan önce Belediye İş Hanını da 30 Ağustos İş Merkezi’yle beraber değerlendirelim diye başlamıştık, tam Osmangazi Elektrik Dağıtım Şirketiyle takas işlemine geldik, tapu alacağımız sıra bir gece ansızın bir duyduk ki orası bir vakıfa verilmiş. Peki dedik orayı bırakalım hemen 30 Ağustos Okulu yeriyle ilgili süreci başlatalım, uzun hikaye başlattık. Oraya iş merkezimizi yaptık 36 hissedara 28 dükkana bire bir fazlası var eksiği yok üstüne de para almadan vatandaşlarımızın gönül rızasıyla imzalarını aldık. Bir haftadır orayı boşaltmaya başladılar şimdi de burayı yıkacağız” ifadelerini kullandı.

“BUGÜN HAYAL GERÇEKLEŞİYOR”

Esnaflarımıza teşekkür ederek sözlerine devam eden Başkanımız Işık, “O nedenle buradaki esnaflarımıza çok teşekkür ediyorum. Bize inandılar, güvendiler ve geldiler imzalarını attılar, burada işlemlerine başladılar. Biraz sonra orada hayırlı olsun diyeceğiz. Burayı yıkmak hayaldi benim için en büyük hayallerimden birisiydi şükürler olsun bugün o hayal gerçekleşiyor. Çünkü yapıldığından beri tüm Kütahyalı hemşerilerimin içinde bir hüzün doğmuştu, Ulu Cami’yi niye kapattık diye ve kapatıldı. Önce yolunu kapattılar sonra önünü kapattılar. Ama Allah nasip etti, bugün kazmayı vuracağız çok kısa bir zamanda arkadaki projeyle burayı adeta yeniden doğmuş gibi milletimizin hizmetine, ülkemizin hizmetine, dünyadan buraya gelen İslam aleminin, diğer turizm aleminin hizmetine açacağız. Çünkü böyle bir hazine başka yok. Bu hazineyi kapatmak kimsenin hakkı değil, bu hazinenin önünü açmak gerekiyordu, açtık. Allah hayırlı uğurlu etsin. Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum, rabbim kazasız belasız sonuçlandırmayı ve önünü çok güzel bu projeyi nasip etsin. Hayırlı Ramazanlar diliyorum. Böyle bir hayırlı ayda, hayırlı bir günde, çok çok hayırlı olduğuna inandığım bu hizmette birlikte olduğumuz için de teşekkür ediyorum. Allah razı olsun” diyerek sözlerini noktaladı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.
Görüntülenme sayısı: 533